Росія створює "гуманітарну кризу в Україні": у світі реагують на масовані обстріли української енергосистеми

Рятувальники гасять пожежу на об’єкті енергетичної інфраструктури після ракетного обстрілу Луцька, 28 листопада 2024 року. Понад мільйон українців залишилися без світла в морозну температуру після масованого російського обстрілу. (Фото: ДСНС України / AFP)

Понад мільйон користувачів в Україні опинилися без електропостачання в результаті російської нічної масованої повітряної атаки, згідно з даними української влади. Президент України Володимир Зеленський звинуватив Росію у застосуванні касетних боєприпасів.

На Заході говорять про неприпустимість таких атак, які створюють гуманітарну кризу. Нідерланди повідомили про постачання Україні систем ППО Patriot для захисту України цієї зими.

Повітряні Сили України повідомили про виявлення 188 засобів повітряного нападу, серед яких 91 ракета різних типів та 97 ударних безпілотників різних типів.

“Ракетно-дроновий удар противника був спрямований на об’єкти енергетики України”, - зазначили у Повітряних Силах.

Президент України Володимир Зеленський назвав використання касетних боєприпасів “дуже підлою ескалацією російської терористичної тактики”.

“Загалом близько 100 ударних дронів, понад 90 ракет різних типів. У кількох областях зафіксовані удари "калібрами" з касетними боєприпасами й саме по цивільній інфраструктурі. Ці касетні частини значно ускладнюють нашим рятувальникам та енергетикам ліквідацію наслідків удару, і це дуже підла ескалація російської терористичної тактики”, - написав, зокрема, Зеленський на своїй сторінці в мережі Х.

Це друга велика атака Росії на енергетичну інфраструктуру України у листопаді. За словами українських офіційних осіб, пошкодження енергетичної та іншої критичної інфраструктури є у Львівській, Волинській, Рівненській та Хмельницькій областях на заході, Миколаївській та Херсонській областях на півдні та Житомирській області в центрі України.

Захиститись від обстрілів цієї зими допоможуть установки Patriot, які Україні постачають Нідерланди. Про це написав міністр оборони Нідерландів Рубен Брекельманс 28 листопада.

“На українців чекає важка зима, оскільки руйнівні авіанальоти тривають, - написав Брекельманс на своїй сторінці в мережі Х. - Тому ми поставили 3 пускові установки Patriot. Це рятує людські життя та захищає життєво важливу інфраструктуру”.

Брекельманс не пояснив, коли саме були надані пускові установки, або ж чи пов'язане його повідомлення з російською атакою 28 листопада.

“У наших спільних інтересах є і залишається зупинити російську агресію”, - додав Брекельманс.

На атаку також відреагувала посолка США в Україні Бріджит Брінк.

“У четвер вранці в Києві, у День подяки, ми прокинулися від звуків сирен повітряної тривоги, і в укритті побачили, що вся країна “почервоніла” через загрозу ракетних ударів з боку Росії, а енергетична інфраструктура України перебуває під атакою”, - зазначила вона у дописі в мережі X.

Пізніше Брінк додала: “За температури нижче нуля 1 мільйон людей залишився без електроенергії внаслідок нічної атаки Росії із застосуванням 100 дронів та 90 ракет на енергетичну інфраструктуру України”.

Російський нічний повітряний напад ще більше посилив пересторогу щодо можливих тривалих відключень електроенергії в зимові місяці, на тлі теперішніх температур в Україні, які коливаються близько нуля.

Так посол Великої Британії в Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) Ніл Голланд звинуватив Росію у створенні “гуманітарної кризи в Україні”.

“Протягом останнього місяця Росія посилила свої авіаудари, насамперед по енергетичній інфраструктурі, що спричинило повне відключення електроенергії в кількох регіонах. Атаки минулої ночі стали останніми в серії (нападів), - заявив Голланд 28 листопада у промові у Відні, цитує британське видання The Guardian. - З наближенням зими та різким падінням температури це додаткове навантаження на енергетичну мережу викликає глибоке занепокоєння та непропорційно вплине на вразливі верстви населення, включаючи людей похилого віку та немічних”.

“Не можна ігнорувати страждання в Україні. Наша колективна відповідальність — діяти рішуче, щоб полегшити цю гуманітарну кризу”, - додав він.

"При температурі нижче нуля безвихідне становище вразливих людей стає ще більш небезпечним”, - зазначив у заяві гуманітарний координатор ООН в Україні Маттіас Шмале.

“Напади на мирних жителів і цивільні об'єкти заборонені міжнародним гуманітарним правом”, - нагадав він.

Стюарт Рамзі, головний кореспондент британської мережі SkyNews у Києві, назвав російські атаки “психічною атакою”.

“Російська стратегія полягає в тому, щоб підірвати бойовий дух і виснажити український народ, - зазначив Рамзі у повідомленні з Києва. - Обстріли енергетичної інфраструктури не обов’язково дають військову перевагу росіянам, але це напад на психіку України”.

Рамзі засвідчив, що люди, з якими він спілкувався в Україні протягом останніх днів кажуть, що “поєднання відключень електроенергії та загрози безпілотників і ракет з неба має великий вплив на них, і зокрема на дітей, деякі з яких провели у бомбосховищах ще одну ніч”.

Представництво ЮНІСЕФ в Україні також вказало на підвищений ризик для дітей за умов, коли страждає енергетична інфраструктура.

“Діти в Україні зазнають додаткового ризику, коли енергогенерацію знищують в морозні зимові місяці, що впливає на:

- Системи опалення

- Доступ до води

- Медичні послуги

- Освіту

Захистіть цивільних осіб та цивільну інфраструктуру від нападу!” – зазначила організація на своїй сторінці в мережі Х.

“Російські збройні сили здійснили чергову масштабну атаку на енергетичну інфраструктуру в Україні сьогодні вранці на тлі зниження температури”, - зазначила Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні.

“Як ми писали у доповіді раніше цього року, такі атаки завдають серйозної та довготривалої шкоди цивільному населенню”, - додано в дописі Місії в мережі Х.

За словами президента Росії Путіна, російський нічний масований повітряний напад на енергетичну систему України був відповіддю на використання Києвом американських ракет ATACMS для ураження військових цілей на території Росії.

Дивіться також: Чи готова Європа до війни з Росією, яку підтримуватиме Китай – експертні оцінки