“Українські шпигуни залишаються смертоносними”. Міжнародні ЗМІ про вбивство російського генерала

На місці вбивства російського генерал-лейтенанта Ігоря Кириллова та його помічника майора Іллі Полікарпова працюють слідчі 17 грудня 2024 року. Фото: AP

Вбивство російського генерал-лейтенанта Ігоря Кириллова та його помічника майора Іллі Полікарпова було ініційоване Службою безпеки України, пише Інститут вивчення війни (ISW) з посиланням на коментарі джерела у СБУ журналістам українських та західних ЗМІ.

“Вбивство російського генерала демонструє, що українські шпигуни залишаються смертоносними”, – пише про ліквідацію Кириллова видання The Economist.

Видання у деталях розповідає, які саме підрозділи СБУ та ГУР займаються ліквідацією ворогів України за кордоном.

Це не лише помста українців, а і чітке повідомлення високопосадовцям Росії про відплату за воєнні злочини
The Economist

А видання The Economist каже, що вбивство Кириллова – це не лише помста українців, а й чітке повідомлення іншим високопосадовцям Росії про невідкладність відплати за скоєні воєнні злочини. Натомість у The New York Times зауважують – це вбивство “надсилає повідомлення, але не змінює війну”.

Саме вбивство у Москві, пише NYT, “стало тріумфом для українських розвідувальних служб, демонструючи десятиліття інвестицій у розвиток навичок, технологій і винахідливості, необхідних для успішної роботи в тилу ворога під час війни”.

Експерти, яких опитали журналісти NYT, кажуть, що вбивство 54-річного генерала “безсумнівно, розлютить Кремль і поширить страх серед військової та політичної еліти країни”.

Але це “не покращить позиції Києва у війні з Росією”, вважають оглядачі NYT.

Раніше, як повідомляв Голос Америки, Кириллов звинувачував Сполучені Штати у збереженні хімічної зброї та передачі її Україні, а також бездоказово стверджував, ніби Київ застосував американську хімзброю проти російських військ, а США “будують в Україні лабораторії для розробки біологічної зброї”.

Ці фейкові заяви були спростовані, а стосовно вбивства Кириллова Сполучені Штати заявили, що не знали про підготовку ліквідації генерала та не брали участь в цій операції.

Дивіться також: Звинувачення Росії на адресу США у можливому використанні хімічної зброї в Україні є «інформаційною операцією» – ISW

Сам Кириллов був командувачем військ радіаційного, біологічного та хімічного захисту Росії.

Він також був автором закидів щодо “дронів, які доставлятимуть заражених вірусом жовтої лихоманки комарів у райони дислокації російських військ”, а також заявляв про міграцію до Росії з України інфікованих грипом птахів, нагадує DW.

Кириллов стояв і за хімічною атакою, яка вбила десятки людей у сирійському місті Дума у квітні 2017 року
Deutsche Welle

Він стояв і за хімічною атакою, яка вбила десятки людей у сирійському місті Дума у квітні 2017 року, стверджують джерела Deutsche Welle.

Тоді Сполучені Штати, Британія та Франція звинуватили режим тодішнього президента Башара Асада у здійсненні атаки, завдавши у відповідь ударів по кількох урядових цілях у Сирії. На пресбрифінгу, організованому Росією і Сирією в Гаазі, Кириллов заявив, що хімічна атака була “постановочною”.

За день до його смерті Служба безпеки України висунула російському військовому підозру, назвавши його “воєнним злочинцем і цілком законною ціллю”, а також “відповідальним за масове застосування рашистами забороненої хімічної зброї проти Сил оборони на східному та південному фронтах України”.

Скутер, до якого було закладено вибухівку. Фото: AP

Слідчі на місці вбивства Кириллова, 17 грудня 2024 р. AP Photo

За наказом Кириллова здійснено понад 4,8 тис. випадків використання хімбоєприпасів
СБУ

“За наказом Кириллова з початку повномасштабної війни зафіксовано понад 4,8 тис. випадків використання ворогом хімбоєприпасів”, – йшлося у повідомленні СБУ.

До того кілька країн, у тому числі Британія та Канада, запровадили санкції щодо 54-річного Кирилова за його дії під час війни Росії проти України.

“Очевидно, ми не будемо оплакувати смерть особи, яка просувала незаконне вторгнення і несла страждання і смерті народу України”, – заявив з приводу вбивства Кириллова речник британського прем'єр-міністра.

Дивіться також: "Ми не будемо оплакувати" - Британія про смерть російського командувача Кириллова

У середу, 18 грудня, в Слідчому комітеті РФ заявили, що затримали підозрюваного у вбивстві Кириллова.

Йдеться про громадянина Узбекистану, якого українські спецслужби нібито “завербували за 100 тисяч доларів США для здійснення теракту у Москві”, стверджують у СК.

Натомість в Адміністрації президента України назвали “вбивства і “теракти” на території РФ” “невід’ємною складовою хаосу”.

В Росії "є багато груп, які між собою протистоять. Ми бачимо вбивство не тільки ж Кириллова, ми бачимо вбивство конструкторів ракетних систем, ми бачимо генеральних директорів військових виробництв і так далі. Це або спроба заховати якісь внутрішні корупційні справи, або спроба перенести на когось провину за якісь невідповідності", - заявив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк в коментарі Youtube-каналу РБК-Україна.

Кириллов і його помічник загинули внаслідок спрацювання вибухівки, яка була захована всередині електричного скутера на Рязанському проспекті, приблизно за 7 км від Кремля, біля багатоквартирного будинку, де жив генерал.

“Він є найвищим російським військовим, якого вбили в Росії українці”, – пише Reuters.

Радіо Свобода додає, що це не перший випадок ліквідації російських військових посадовців цього року. Але ще ніколи такого високого воєначальника не вбивали “так далеко від поля бою”, зауважує The New York Times.

Дивіться також: США не знали заздалегідь про підготовку до вбивства генерала РФ Кириллова – Держдеп

Your browser doesn’t support HTML5

Брифінг. Вбивство генерала Кириллова в Москві. Нові заяви Трампа