ООН звинувачує Росію у війні на виснаження проти України

Архівне фото Національної поліції України - наслідки удару росіян по житловому будинку в Харкові, Україна, 2 жовтня 2024 року. У звіті ООН, опублікованому 8 січня 2025 року, Росію звинувачено у проведенні політики масового знищення проти України.

Експерти ООН з прав людини звинуватили Росію у веденні війни на виснаження проти України і застосуванні політики масового знищення, щоб придушити дух нації.

У звіті, опублікованому Управлінням Верховного комісара з прав людини (УВКПЛ) у середу, йдеться, що після вторгнення Росії в Україну майже три роки тому відбулася "небезпечна ескалація бойових дій, яка мала величезний руйнівний вплив на цивільне населення".

Заступниця Верховного комісара ООН з прав людини Нада Аль-Нашіф, яка представила звіт Раді ООН з прав людини в Женеві, повідомила 47 членам організації, що "вересень відзначився найбільшою кількістю жертв серед цивільного населення з липня 2022 року".

Більшість жертв серед цивільного населення, за її словами, були спричинені "безжальними атаками з використанням авіаційних плануючих бомб, ракет далекого радіусу дії та безпілотників, які сприяли вбивству близько 574 мирних жителів — це на 30% більше, ніж у попередньому році".

"Російські бомбардування завдали шкоди цивільній інфраструктурі та послугам водопостачання, опалення та транспорту, включаючи чотири великі атаки на енергетичну інфраструктуру України з середини листопада", — сказала вона.

Фото служб надзвичайних ситуацій України, 28 грудня 2024 року - пожежники працюють після атаки російського дрона в Миколаївській області

Звіт охоплює період з 1 вересня по 30 листопада 2024 року. У ньому зафіксовано триваючі грубі порушення міжнародного права прав людини та серйозні порушення гуманітарного права, "включно з можливими воєнними злочинами".

"Ми глибоко стурбовані впливом на цивільне населення збільшення використання безпілотників і нової зброї протягом звітного періоду", — сказала Аль-Нашіф.

"Тільки в листопаді російські збройні сили запустили близько 2000 безпілотників далекого радіусу дії, вбивши десятки людей, — сказала вона. — Ми також стурбовані потенційним збільшенням використання протипіхотних наземних мін через загрозу, яку вони становлять для цивільного населення, як зараз, так і в майбутньому".

У звіті задокументовано "достовірні свідчення" страт українських військовослужбовців, захоплених російськими збройними силами і зазначається, що "страти без розгляду є воєнним злочином".

Український військовий Євген Ляшенко на милицях приїжджає зустрітися з дружиною після повернення з російського полону під час обміну військовополоненими в невстановленому місці в Україні, 30 грудня 2024 року.

УВКПЛ підтвердило розстріл 68 українських військовополонених, захоплених російськими збройними формуваннями. Офіс також підтвердив позасудові страти 170 цивільних осіб з моменту вторгнення Росії в Україну 24 лютого 2022 року в районах, контрольованих російськими збройними силами, включно з місцями несвободи.

"Відповідальність за всі ці вбивства є важливою. Натомість панує майже повна безкарність", – каже Аль-Нашіф.

У звіті на 26 сторінках також задокументовано тортури військовополонених з боку російських та українських збройних сил і заявляється про "порушенням міжнародного права".

Однак у доповіді йдеться, що тортури та жорстоке поводження з військовополоненими з боку російських збройних сил є набагато гіршими, ніж із тими, кого захопили українські війська.

Архівне фото: Сканований документ з переліком російських солдатів підозрюваних у скоєнні сексуального насильства поблизу Києва, Україна, у березні 2022 року. (Генеральна прокуратура України через Reuters; джерело приховало зображення)

Йдеться про "широко поширені та систематичні" катування українських військовополонених Росією, яких жорстоко били, катували електричним струмом, піддавали сексуальному насильству та іншим знущанням .

Хоча російські військовополонені, яких утримувала Україна, також "піддавалися тортурам і жорстокому поводженню, від жорстокого побиття до сексуального насильства та нападу собак", у звіті зазначається, що жорстоке поводження відбувалося переважно в місцях транзиту до того, як вони потрапили до офіційних місць інтернування.

"Звіт верховного комісара розкриває жахливу реальність війни Росії проти прав людини та основних свобод в Україні", — заявила Філіпенко Євгенія, посолка України при ООН у Женеві.

"Всередині зими Росія розрахувала удари по електромережах, системам водопостачання та теплоінфраструктурі. Вони залишили мільйони людей мерзнути у своїх домівках без електрики чи чистої води, – йдеться в заяві.

"Це не непередбачені наслідки. Це навмисні акти терору, розраховані на поширення страждань, атаки проти найбільш вразливих верств населення та руйнування духу нації", – сказала вона.

Представник Росії в Раді різко розкритикував те, що він назвав "вибірковим характером і упередженістю псевдоголовного правозахисника ООН", який, за його словами, підготував звіт, у якому "лицемірно відбілював злочини" та численні порушення прав людини в Україні.

"Якщо ви так відчайдушно хочете говорити про Росію, то вам варто написати про щоденні обстріли Донецька та Бєлгорода, про звірства українських бандитів і терористичні акти в Курську проти осель у різних регіонах Росії", — сказав Євген Устинов, перший радник Постійного представництва Російської Федерації в Женеві.

Представник США не погодився з такою оцінкою, назвавши документацію УВКПЛ про порушення та зловживання Росією проти України "зразковою".

"Наступного місяця сумна віха — три роки несправедливої та неспровокованої війни Росії в Україні", — сказала Мішель Тейлор, посолка США в Раді з прав людини ООН.

"За ці три роки ми бачили, як російські сили скоюють воєнні злочини, а інші російські офіційні особи — злочини проти людяності", — сказала вона, додавши, що "Росія повинна відповісти за всі свої ганебні та незаконні дії".

Відтоді, як Росія вторглася в Україну в лютому 2022 року, за даними УВКПЛ, було вбито понад 12 300 мирних жителів, у тому числі понад 650 дітей, і понад 27 800 людей отримали поранення. Повідомляється, що понад 700 медичних установ і 1500 шкіл і коледжів були пошкоджені або зруйновані.

Дивіться також: Україна відкинула звинувачення ООН в обмеженнях релігійної свободи