Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш закликав до розширення складу Ради безпеки ООН.
Під час засідання 18 лютого він нагадав: "Народжена з попелу Другої світової війни наша організація стала результатом глобального зобов’язання "врятувати наступні покоління від лиха війни". Однак організація "має відображати сьогоднішній світ, а не світ 80-річної давності", заявив Гутерріш.
Роль ООН
Двоє найбільших рушіїв нестабільності у світі сьогодні мають право вето в Раді Безпеки.Заступниця представника США в ООН Дороті Ші
Під час засідання заступниця посла США при ООН Дороті Ші заявила: "Сполучені Штати допомогли створити Організацію Об’єднаних Націй після Другої світової війни, щоб запобігти майбутнім глобальним конфліктам і сприяти міжнародному миру та безпеці, але агентства та органи ООН загалом відійшли від своїх основних місій. Нам потрібно уважніше розглянути, чого цій інституції не вистачає".
Вона додала: "Війна Росії проти України є найкривавішою в Європі з часів заснування ООН після Другої світової війни. Цю війну потрібно закінчити. Китай постійно використовує свій статус країни, що розвивається, у міжнародних організаціях для просування своєї окремої програми. ООН не повинна займатися підтримкою ініціатив будь-якої країни. Двоє найбільших рушіїв нестабільності у світі сьогодні мають право вето в Раді Безпеки".
Представниця Британії в ООН Барбара Вудвард заявила, що "через 80 років з моменту створення (ООН), коли в конфлікті бере участь більше країн, ніж будь-коли раніше, ми не виконуємо її засновницьку місію - врятувати наступні покоління від лиха війни".
"Нам потрібно ефективніше використовувати ООН для забезпечення міжнародного миру та безпеки. Такий прогрес має йти пліч-о-пліч із захистом прав людини. Це починається першою чергою із захисту Статуту ООН, - сказала представниця Об'єднаного королівства.
"Сьогодні це не так, як в Україні, суверенітет і територіальна цілісність якої знаходяться під загрозою російської агресії. Ми повинні працювати над тим, щоб усі інструменти ООН, у тому числі її добрі послуги, використовувалися для встановлення та просування миру", - наголосила британська дипломатка в ООН Барбара Вудвард.
Розширення Радбезу
Під час засідання дипломати наголосили на потребі розширити кількість представників у Раді Безпеки ООН. Нагадаємо, туди входять п'ять постійних членів — Британія, Китай, Росія (як наступниця СРСР), США, Франція — і десять членів, що обираються Генеральною Асамблеєю на два роки за географічною ознакою. П'ять з десяти непостійних членів переобираються щороку.
"Цю Раду слід розширити та зробити її більш репрезентативною для сучасних геополітичних реалій. І ми повинні продовжувати вдосконалювати методи роботи цієї Ради, щоб зробити її більш інклюзивною, прозорою, ефективною, демократичною та підзвітною", - сказав генсек ООН.
Представниця американської місії при ООН Ші також зазначила: "Що стосується Ради Безпеки, то вона відповідає за підтримання міжнародного миру та безпеки. Але критичні питання, які потребують уваги Ради, постійно відходять на другий план".
Вудвард з боку Британії зазначила, що хоча за 80 років кількість членів ООН зросла з 51 до 193 держав-членів, "але ООН та її інституції не повністю репрезентують усіх своїх членів" у сучасному мультиполярному світі.
Вона підкреслила, що Раду Безпеки ООН "часто характеризують як неефективний геополітичний театр". "Попри те, що реформа членства необхідна, і Сполучене Королівство це підтримує, цей орган має інструменти для реалізації свого мандату з миру та безпеки", - додала вона.
На необхідності реформувати Раду Безпеки ООН, зокрема "знайти спосіб, який не дозволятиме постійним членам без покарання вести агресивні війни", неодноразово наполягала Україна.
Дивіться також: "ООН була створена передусім, щоб утримати постійних членів Радбезу від війни один проти одного". Підсумкове інтерв'ю Сергія КислиціНа засіданні Ради Безпеки головував Китай. Представник Пекіна Ван Ї сказав: "80-річна історія є досить просвітницькою: в умовах неспокійного та мінливого міжнародного ландшафту міжнародна система, зосереджена на ООН, забезпечує важливі гарантії для прогресу людства".
Він також додав: "Китай підтримує всі зусилля, спрямовані на мирні переговори" щодо війни в Україні.
Російський представник Василь Небензя заявив, що "сьогодні світ як ніколи близько підійшов до небезпечної межі й балансує на межі прямого збройного зіткнення ядерних держав", а також звинуватив Захід у "свідомому підриванні авторитету" ООН і "верховенства міжнародного права".
Організації при ООН
У своєму виступі американська представниця також нагадала, що зараз США проводять перегляд підтримки ООН: "Ми розглянемо, чи відповідають дії організації американським інтересам, і чи можна її реформувати".
Нагадаємо, раніше президент Дональд Трамп підписав указ про вихід США з Ради ООН з прав людини та указ про припинення фінансування Агентства ООН з допомоги палестинським біженцям і організації робіт на Близькому Сході (UNRWA). Торік, як повідомляв Голос Америки, ізраїльські військові виявили мережу тунелів довжиною в сотні метрів, яка частково пролягає під штаб-квартирою UNRWA.
Наприкінці січня президент США також вивів США із Всесвітньої організації з охорони здоров'я.
Також адміністрація переглядає участь США в ЮНЕСКО - Організації ООН з питань освіти, науки і культури.
Під час засідання британська дипломатка відзначила, що "у Газі UNRWA разом із WFP (Всесвітньою продовольчою програмою ООН - ред.) та ЮНІСЕФ надає понад 50% усієї продовольчої допомоги". За її словами, Лондон "високо оцінює невтомні зусилля OCHA (Управління ООН з координації гуманітарних справ), спрямовані на допомогу тим, хто цього потребує".
У статті використано матеріали AP, Reuters
Дивіться також: Трамп припустив, що вибори в Україні сприяли б переговорам про закінчення війни