Рада Безпеки ООН в понеділок проведе закрите засідання щодо ситуації в Сирії після блискавичного наступу повстанців, які скинули президента Башара Асада.
Росія, яка надавала військову допомогу Асаду під час майже 14-річної громадянської війни в Сирії, скликала засідання, щоб обговорити наслідки падіння режиму Асада та роботу миротворчої місії ООН на Голанських висотах.
Ізраїльські війська в неділю зайшли до буферної зони на Голанських висотах, яка контролюється ООН, і прем’єр-міністр Біньямін Нетаньягу заявив, що цей крок необхідний для захисту ізраїльтян після того, як сирійські сили залишили свої позиції.
Досі невідомо хто очолить Сирію і як країна відновиться після років війни та понад п’яти десятиліть правління сім’ї Асада.
Дивіться також: Байден: Росія, ослаблена війною в Україні, не змогла захистити режим Асада в СиріїРечник Кремля Пєсков заявив журналістам у понеділок, що президент Росії Путін вирішив надати притулок Асаду. Пєсков сказав, що Путін не планує зустрічатися з Асадом, і відмовився коментувати місцеперебування Асада.
Російські інформаційні агентства повідомили в неділю, що Асад і його сім'я прибули до Москви.
Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан заявив, що його країна сподівається, що "нова Сирія" матиме добрі відносини з сусідами та сприятиме стабільності в регіоні.
"Ми очікуємо, що міжнародні установи, особливо Організація Об’єднаних Націй, звернуться до сирійського народу та підтримають створення інклюзивної адміністрації", – сказав Фідан у промові перед послами.
Речниця міністерства закордонних справ Китаю заявила в понеділок, що Китай спостерігає за розвитком подій у Сирії і що "майбутнє та долю Сирії має вирішити сирійський народ".
Дивіться також: Режим Асада в Сирії повалено. Як реагує світДержсекретар США Ентоні Блінкен заявив у неділю, що Сполучені Штати будуть "уважно стежити за розвитком подій і взаємодіяти з нашими партнерами в регіоні".
"Сполучені Штати рішуче підтримують мирний перехід влади до відповідального сирійського уряду через інклюзивний процес під керівництвом Сирії, — сказав Блінкен. — Протягом цього перехідного періоду сирійський народ має повне право вимагати збереження державних установ, відновлення ключових послуг і захисту вразливих спільнот".
Блінкен заявив, що Сполучені Штати підтримуватимуть міжнародні зусилля з притягнення Асада та інших осіб до відповідальності за злочини проти сирійського народу і затримання цивільних осіб, таких як американський журналіст Остін Тайс.
Асада звинуватили у воєнних злочинах і злочинах проти людяності під час громадянської війни в країні, включаючи атаку з використанням хімічної зброї в 2013 році на околиці Дамаска.
Понад пів мільйона сирійців загинуло під час війни, і внаслідок конфлікту принаймні половина довоєнного населення країни становила 22 мільйони осіб.
Падіння Асада спонукало натовпи зібратися і святкувати в Дамаску та в інших місцях.
Повстанці відкрили в'язниці, де уряд Асада утримував тисячі людей, заарештованих під час придушення повстання, яке почалося в 2011 році проти його правління.
У понеділок рятувальна організація "Білі шоломи" направила групи до в’язниці Сайдная для пошуку можливих прихованих підземних камер, де все ще можуть перебувати люди.
Повалення Асада відбулося надзвичайно швидко: повстанці захопили міста Алеппо, Хаму та Хомс за лічені дні, а сирійська армія припинила чинити будь-який спротив.
Повстанців очолює угруповання Хаят Тахрір аш-Шам (HTS), яке походить від Аль-Каїди і вважається терористичною організацією Сполучених Штатів і ООН.
Абу Мохаммед аль-Голані очолює HTS і міг би визначити безпосередній напрямок розвитку країни. Він колишній командир "Аль-Каїди", який багато років тому розірвав зв'язки з угрупованням і каже, що підтримує плюралізм і релігійну толерантність.
Але в країні є серйозні розбіжності.
Підтримувані Туреччиною бойовики опозиції борються з курдськими силами, союзниками США, на півночі, а угруповання "Ісламська держава" все ще діє у віддалених районах.
В статті використано матеріали Associated Press, Agence France-Presse і Reuters.