США, Велика Британія та Австралія розглядають можливість співпраці з Японією над проєктами новітніх можливостей через пакт тристороннього безпекового партнерства AUKUS, три країни заявили в понеділок.
Президент США Джо Байден та прем'єр-міністр Японії Фуміо Кішіда, швидше за все, далі обговорять цю тему, коли вони зустрінуться у Вашингтоні в середу, повідомило джерело, наближене до переговорів.
AUKUS, утворений трьома країнами в 2021 році, є частиною зусиль для протидії Китаю в Індо-Тихоокеанському регіоні.
"Перший стовп" угоди Pillar I призначений для доставлення атомних підводних човнів до Австралії. Заява країн не пропонує залученість Японії до цієї частини пакту.
Однак "другий стовп" Pillar II орієнтований на надання передових можливостей та обміну технологіями в різних областях, включаючи квантові обчислення, підводні, гіперзвукові, штучний інтелект та кібертехнологій.
"Визнаючи сильні сторони Японії та її близьких двосторонніх партнерств оборони з усіма трьома країнами, ми розглядаємо співпрацю з Японією над проєкт передових можливостей AUKUS Pillar II", - йдеться у заяві, опублікованій британським урядом.
У заяві зазначається, що країни AUKUS давно прагнуть залучити до "другого стовпу" інші держави: "Технологічні інновації, фінансування, промислові сильні сторони, здатність адекватно захищати конфіденційні дані та інформацію та вплив на сприяння миру та стабільності в індо-Тихоокеанському регіоні".
Китай називав пакт AUKUS небезпечним і попередив, що він може підштовхнути регіональну гонитву озброєнь.
У Токіо заявили, що на цей момент країна нічого не вирішила щодо співпраці з AUKUS.
Дивіться також: Підтримка Великобританією Ізраїлю «не є безумовною», попереджає Камерон