Як митники США перехоплюють крадені авто, що прямують за кордон

У порту Балтімора митники в середньому виявляють один нелегальний автомобіль на експорт щодня

Американські митники намагаються боротись із масовою контрабандою викрадених у США автомобілів, які зловмисники намагаються вивезти за кордон.

До обов'язків агентів митниці та прикордонної служби США (Customs and Border Protection - CBP) входить не лише перевірка подорожувальників в аеропортах, портах і наземних пунктах пропуску, а й контроль потоку товарів до країни та за кордон.

У порту Балтімора CBP щодня перевіряє кілька сотень транспортних засобів і в середньому знаходить один нелегальний автомобіль на експорт, каже Адам Ротман, директор CBP у порту Балтімора. Він визнає, що CBP не має ані часу, ані ресурсів, щоб перевірити кожен транспортний контейнер.

"Я б сказав, що від 90 до 95% усіх наших викрадених автомобілів спрямовується до Західної Африки", — розповідає він Голосу Америки.

Алекс Пікеро, професор кримінології в Університеті Маямі, сказав: "Є люди, які крадуть автомобілі та запчастини до них, щоб дуже швидко продати їх на місцевих ринках. А ще є люди, які буквально крадуть машини, розміщують їх у контейнерах і продають, доставляючи їх по всьому світу, не лише в Африку, а й на Близький Схід та в Азію".

Кожен день у порту Балтімора звіт CBP про конфісковані транспортні засоби містить опис невеликої партії вживаних автомобілів: Kia, куплена шахрайським шляхом на аукціоні в Нью-Джерсі, прямує до Гани; Mercedes-Benz вартістю 48 тисяч доларів США, придбаний із викраденим ідентифікаційним номером в Огайо, планується відправити до Того; Ford Raptor вартістю 75 тисяч доларів США в контейнері з одним або двома додатковими викраденими автомобілями та коробками з новими електроінструментами прямує до Західної Африки.

Роттман зазирає всередину одного контейнера, який, за документами, не повинен містити транспортні засоби.

"Там мають бути лише товари для дому, — каже він. — У цьому випадку в цьому контейнері принаймні три, можливо, чотири машини".

Ротман підходить до іншого контейнера, відкритого для огляду.

"Цей контейнер ми тільки сьогодні відкрили. Автомобіль нагорі, та Honda, ми вже перевірили через VIN (ідентифікаційний номер транспортного засобу - ред.), що автомобіль викрадений. Ще два [автомобілі] позаду [контейнера]", — каже він.

CBP використовує гігантські мобільні рентгенівські вантажівки VACIS M6500, які за лічені хвилини можуть просканувати транспортні контейнери та визначати, чи варто їх відкривати для більш ретельного огляду.

Проблема викрадення автомобілів у Сполучених Штатах лише зростає. Хоча на початку 2010-х років кількість крадіжок автомобілів знизилася, з 2020 року спостерігалося помітне зростання під впливом таких факторів, як пандемія коронавірусу та відео в соціальних мережах, які демонструють, як легко викрасти певні моделі автомобілів.

Зловмисники часто орендують автомобілі на 30 днів і відразу заганяють їх у сусідній контейнер і наклеюють фальшивий VIN на справжній. Автомобіль протягом місяця вважається у прокаті, тож про його викрадення не повідомляється. Тим часом, він може бути вже на кораблі.

Ротман стоїть перед контейнером, всередині якого дорогий Ford Raptor.

"Вони беруть номер VIN на панелі приладів на лобовому склі, роблять фальшивий VIN, кладуть його зверху, приклеюють, щоб воно з’явилося [в комп’ютерних базах даних] чистим або його не було в файлі, коли ми його шукаємо, — пояснює він. — Але відразу ми помітили, що перевірена цифра на VIN-коді не відповідає тому, що має бути на вантажівці Ford".

Для деяких покупців в Африці чи на інших континентах випадкове придбання автомобіля, викраденого в США, може здатися вигідним, але відомо, що деякі такі транспортні засоби потрапляли в аварії та можуть бути небезпечними, зокрема через подушки безпеки, які більше не працюють.

"Ви можете наражати членів своєї сім’ї на небезпеку, керуючи деякими з цих викрадених автомобілів", — каже Роттман.

Існує також моральний аспект.

"Купуючи таку крадену машину, вони фінансують транснаціональні злочинні організації. І злочинні організації готові на все, щоб заробити гроші", — каже Роттман, зазначаючи, що така діяльність груп викрадачів автомобілів включає торгівлю людьми, контрабанду наркотиків і навіть тероризм.

Влада деяких африканських країн співпрацює з Інтерполом та іншими транснаціональними правоохоронними органами, щоб вилучити деякі з викрадених транспортних засобів, які проходять через американські порти.

Співпраця не є послідовною через корупцію в урядах деяких країн.

"Одні уряди співпрацюватимуть краще, а інші ні, і ви не можете обшукати кожен контейнер. І тому безпека в порту так критично важлива", — сказав Голосу Америки Пікеро з Університету Маямі.

Багато покупців шукають вигідні пропозиції на вживані автомобілі — часто не ставлячи запитань про їхнє походження — тому глобальний потік викрадених автомобілів навряд чи скоро сповільниться.

Дивіться також: Биті авто зі США: переваги, недоліки й можлива заборона від Кабміну