США просувають припинення вогню в Газі на перемовинах на Близькому Сході

Палестинські жінки оплакують родичів, загиблих під час ізраїльського авіаудару, біля моргу в лікарні мучеників Аль-Акса в Дейр-ель-Балах, Сектор Гази, 10 червня 2024 року.

Державний секретар США Ентоні Блінкен у понеділок закликав лідерів Близького Сходу натиснути на ХАМАС, щоб ті погодилися на пропозицію про припинення вогню, що дозволило б припинити бойові дії в Газі.

В понеділок також Рада Безпеки ООН голосуватиме за проєкт резолюції за авторства США, який виступає за повне та негайне припинення вогню разом із звільненням заручників.

Блінкен сказав, що ХАМАС єдиний не приймає пропозицію, на яку Ізраїль вже погодився.

"Найкращий спосіб гарантувати, що не буде більше жодної жертви серед цивільного населення, — це продовжити угоду про припинення вогню, щоб ХАМАС її прийняв. Це так просто і базово", — сказав Блінкен журналістам у Каїрі.

"Наші єгипетські колеги спілкувалися з ХАМАСом лише кілька годин тому, — сказав Блінкен. — Я вважаю, що Єгипет, Сполучені Штати та інші країни переконані, що ми повинні отримати згоду".

Держсекретар США Ентоні Блінкен говорить із репортерами після зустрічі з президентом Єгипту 10 червня 2024 року

В понеділок розпочався восьмий візит Блінкена на Близький Схід з часу початку військового конфлікту в Газі в жовтні минулого року.

Сполучені Штати закликають країни підтримати проєкт резолюції Ради Безпеки ООН, яка закликає ХАМАС прийняти запропоновану угоду про припинення вогню.

У понеділок Блінкен провів переговори з президентом Єгипту Абделем Фаттахом ас-Сіссі в Каїрі перед тим, як відправитися в Ізраїль, щоб зустрітися з прем'єр-міністром Ізраїлю Біньяміном Нетаньягу та міністром оборони Йоавом Галлантом.

Головний дипломат США також відвідає Катар та Йорданію, де візьме участь у конференції, присвяченій гуманітарній допомозі Газі.

"Міністр Блінкен і президент аль-Сіссі продовжили обговорення планів постконфліктного управління, безпеки та відбудови в Газі, яким сприятиме припинення вогню. Вони також обговорили важливість відкриття прикордонного переходу в Рафаху та необхідність захисту палестинських цивільних осіб і працівників гуманітарних організацій", – повідомляє Держдепартамент.

Посадовці США заявили, що Ізраїль прийме пропозицію про припинення вогню, яка передбачає спочатку припинення бойових дій, звільнення деяких заручників із Гази, звільнення палестинських в’язнів, утримуваних Ізраїлем, збільшення гуманітарної допомоги палестинцям, виведення ізраїльських військ з населених районів Гази та повернення палестинських цивільних до своїх домівок і районів.

ХАМАС не прийняв і не відхилив план, який президент США Джо Байден оприлюднив понад тиждень тому. Проєкт резолюції Ради Безпеки ООН має на меті посилити тиск на ХАМАС, водночас закликаючи як ХАМАС, так і Ізраїль повністю виконати угоду про припинення вогню "без зволікань і без умов", згідно з текстом, з яким ознайомився Голос Америки.

"Ізраїль прийняв цю пропозицію, і Рада Безпеки має можливість продемонструвати єдність в один голос і закликати ХАМАС зробити те ж саме, — йдеться в заяві Місії США при ООН, виданій в неділю. — Це допомогло б врятувати життя та [покласти край] стражданням цивільних осіб у Газі, а також заручників та їхніх родин. Члени Ради не повинні упускати цю можливість і повинні виступати в один голос на підтримку цієї угоди".

Бойова машина ізраїльського війська в Смузі Гази 9 червня 2024 року

Другий етап запропонованої угоди про припинення вогню передбачає постійне припинення бойових дій, повне виведення ізраїльських військ і повернення всіх заручників, що залишилися.

Останній етап включає багаторічний план відбудови в Секторі Гази, значна частина якого була зруйнована за вісім місяців ізраїльських бомбардувань.

Доставка допомоги повітрям відновлюється

Збройні сили США в неділю відновили повітряне десантування гуманітарної допомоги на північ Сектора Гази після призупинення доставок таким методом наприкінці травня через, за словами військових, несприятливі погодні умови та військові операції Ізраїлю в цьому районі.

Доставка вантажів повітрям відбулася після оголошення американських військових про завершення ремонту тимчасового пірса на узбережжі Гази, який зламався після двох тижнів доставки вантажів морем.

Керівниця Всесвітньої продовольчої програми Сінді Маккейн заявила в неділю, що організація призупиняє свою роботу з розподілу допомоги, привезеної на причал, сказавши в шоу CBS Face the Nation, що її "непокоїть безпека наших людей".

Маккейн сказала, що два сховища установи пошкодили ракети.

"На даний момент ми відступили, — каже Маккейн, — і хочемо переконатися, що ми перебуваємо в безпеці та на безпечному місці, перш ніж перезапустити роботу. Але решта країни працює. Ми робимо... все, що можемо, на півночі та півдні".

Минулого тижня Всесвітня продовольча програма знову закликала покращити доступ для допомоги, включаючи доставку Ізраїлем через контрольно-пропускний пункт Керем-Шалом, а також до того, щоб гуманітарні організації мали "безпечний і безперешкодний доступ до всіх цивільних осіб, які потребують допомоги в Газі".

За офіційними ізраїльськими даними, в результаті терористичної атаки ХАМАСу 7 жовтня в Ізраїлі загинуло близько 1200 людей, переважно мирних жителів.

Бойовики ХАМАСу захопили близько 250 заручників, 116 з яких залишаються на палестинській території, у тому числі 41, за словами армії, загиблі.

За даними Міністерства охорони здоров’я Гази, військова відповідь Ізраїлю призвела до вбивства понад 37 000 палестинців, яке не робить різниці між бойовиками та цивільними у своїх цифрах.

Керівниця бюро Державного департаменту Голосу Америки Ніке Чінг і кореспондентка в ООН Маргарет Бешір долучились до роботи над статтею. Певна інформація для цієї статті надійшла з The Associated Press, Reuters і Agence France-Presse.