Сполучені Штати закликали Росію скасувати нещодавнє рішення про визнання Меджлісу кримськотатарського народу «екстремістською» організацією і пообіцяли залишити в силі санкції проти Москви, поки не припиниться російська окупація українського півострова Крим.
«Меджліс довгий час служив представницьким органом для кримськотатарського населення, яке традиційно недостатньо представлено у владі та історично піддавалося утискам, – заявив офіційний представник Держдепартаменту Джон Кірбі. – Він також служив важливим незалежним голосом, який виступав за збереження культури кримських татар і захист їх від дискримінації».
Раніше на цьому тижні російське Міністерство юстиції припинило роботу вищого керівного органу кримських татар у зв’язку з його «екстремістською діяльністю», тим самим продовживши проведену Москвою репресивну кампанію проти групи населення, яка в більшості своїй виступала проти анексії Криму.
Як стверджується в заяві Міністерства юстиції від 18 квітня, Меджліс – самоуправний представницький орган кримських татар, легалізований урядом України в 1999 році, – був включений до федерального списку цивільних і релігійних організацій, діяльність яких припинена за підозрами в екстремізмі.
Татари становлять близько 12 відсотків населення Криму, загальна чисельність якого – 2,5 мільйона людей. Після захоплення Криму Росією в березні 2014 року багато татар покинули чорноморський півострів. Решта ж скаржиться на утиски з боку промосковських органів влади і навіть зникнення невигідних їм людей.
Відповідно до рішення Міністерства юстиції, відтепер Меджлісу заборонено користуватися державними ЗМІ, проводити публічні збори, брати участь у виборах і використовувати банківські рахунки для чого-небудь крім виплати податків, боргів та інших фінансових стягнень.
«У російської влади немає підстав і юрисдикції, щоб регулювати російським законодавством поведінку татар в Україні», – сказав Кірбі.
Він підкреслив, що заборона на діяльність Меджлісу завадить органу проводити збори і громадські заходи, а також висловлювати свою точку зору в ЗМІ.
За словами Кірбі, це був черговий крок у «серії порушень», що здійснюються фактичною владою Криму щодо тих, хто виступає проти російської окупації, включно з кримськими татарами і представниками інших етнічних та релігійних меншин в Криму. До числа таких порушень він відніс незаконні арешти, побиття, поліцейські рейди в будинках жителів і храмах.
«Ми закликаємо Росію припинити окупацію Криму і повернути контроль над цією частиною української території, – заявив представник Державного департаменту. – Пов’язані з Кримом санкції залишаться в силі, поки не припиниться окупація».
Дивіться також: Діаспора почала акцію "Підтримаймо Україну" у Конгресі
Your browser doesn’t support HTML5