У Тегерані авіаударом вбито лідера ХАМАСу. На Близькому Сході говорять про ескалацію напруженості

Чоловік вішає фотографію лідера ХАМАСу Ісмаїла Ганії, вбитого рано вранці 31 липня в Ірані, у таборі палестинських біженців в Бейруті, Ліван, 31 липня 2024 р. (Фото: REUTERS/Mohamed Azakir)

Політичного лідера ХАМАСу Ісмаїла Ганію було вбито у Тегерані внаслідок авіаудару зранку 31 липня. Про це повідомило саме палестинське угруповання, визнане у США та низці країн світу терористичною організацією, та влада Ірану.

Авіаудар було здійснено за кілька годин після того, як в результаті іншого авіаудару в Бейруті Ізраїль заявив про знищення високопоставленого лідера ліванської Хезболли, що також визначена США як терористична організація.

Я не вважаю, що війна є неминучою. Я підтверджую цю [думку]. Я вважаю, що завжди є простір і можливості для дипломатії
Ллойд Остін

ХАМАС звинуватив Ізраїль у вбивстві Ганії, втім ізраїльські військові допоки не коментували його смерть й лише заявили, що проводять оцінку ситуації.

Вбивства ключових осіб ХАМАСу та Хезболли, угруповань, підтримуваних Іраном, можуть призвести до подальшої ескалації напруженості на Близькому Сході, зазначають світові медіа, й переростання війни Ізраїля з ХАМАСом у Газі у більший регіональний конфлікт, зокрема на тлі суттєвого погіршення ситуації на ізраїльсько-ліванському кордоні.

Ганія відвідував церемонію присяги нового президента Ірану у Тегерані, вночі після якої, згідно з повідомленнями, по його резиденції у місті було завдано авіаудару.

Новообраний президент Ірану Масуд Пезешкян заявив вранці 31 липня, що він "захищатиме свою територіальну цілісність, гідність, честь і гордість і змусить терористів-окупантів пошкодувати про свій боягузливий вчинок", повідомляють іранські медіа.

Вранці 31 липня рада безпеки Ірану зустрілася для обговорення дій країни у відповідь на вбивство.

Верховний лідер Ірану аятола Алі Хаменеї заявив, що помститися за вбивство Ганії є "обов'язком Тегерана".

Втім перший віцепрезидент країни Мохаммад Реза Ареф зазначив, що Тегеран не має наміру загострювати конфлікт на Близькому Сході.

Представник ХАМАСу Самі Абу Зухрі заявив агентству Reuters, що загибель Ганії є "серйозною ескалацією".

"Це вбивство ізраїльською окупацією брата Ганії є серйозною ескалацією, яка має на меті зламати волю ХАМАСу і волю нашого народу та досягти фальшивих цілей. Ми підтверджуємо, що ця ескалація не досягне своїх цілей", - заявив Зухрі.

"ХАМАС — це концепція та інституція, а не особи. ХАМАС продовжуватиме цей шлях, попри жертви, і ми впевнені в перемозі", - додав він.

Міністр оборони США Ллойд Остін вранці 31 липня повторив свою попередню тезу про те, що він не вважає ширшу війну на Близькому Сході неминучою. За його словами, Сполучені Штати прагнуть зменшити дедалі більшу регіональну напруженість, але залишаються непохитними у своєму намірі захищати Ізраїль у разі нападу.

"Я не вважаю, що війна є неминучою. Я підтверджую цю [думку]. Я вважаю, що завжди є простір і можливості для дипломатії", - сказав Остін журналістам.

"Те, що ми спостерігаємо вздовж кордону, північного кордону Ізраїля протягом тривалого часу, викликає наше занепокоєння. Знову ж таки, ми збираємося зробити все, що в наших силах, щоб стримати це від переростання у масштабніший конфлікт у всьому регіоні", - додав він.

Остін також зазначив, що не має "жодної додаткової інформації" щодо вбивства Ганії.

Тим часом держсекретар США Ентоні Блінкен, спілкуючись з Channel News Asia у Сінгапурі, заявив, що Сполучені Штати "не знали про вбивство політичного лідера ХАМАСу Ісмаїла Ганії в Ірані та не були причетними до нього".

Він назвав припинення вогню у Газі "імперативом" на тлі вбивства Ганії.

Дивіться також: Війна не є неминучою, каже Ллойд Остін на тлі підготовки Ізраїлю до удару по Лівану у відповідь на атаку 27 липня

Росія і Туреччина, серед інших, засудили вбивство Ганії. Кремль назвав це "абсолютно неприйнятним політичним вбивством".

Це збільшує ризики дуже небезпечної ескалації, але також спонукає світові держави активізувати свої зусилля щодо тиску на всі сторони, залучені в конфлікт, щоб уникнути тотальної війни
Європейський посадовець

Шейх Мухаммед бін Абдулрахман Аль Тані, прем'єр-міністр Катару, країни, яка виступає посередником у переговорах про припинення вогню між Ізраїлем і ХАМАСом, висловив думку, що вбивство лідера Ганії може поставити під загрозу переговори про припинення вогню в Газі.

"Політичні вбивства та продовження нападів на цивільних осіб у Газі під час переговорів змушують нас запитати, як посередництво може бути успішним, коли одна сторона вбиває учасника переговорів з іншого боку?" – написав він в мережі X.

"Для миру потрібні серйозні партнери та глобальна позиція проти зневаги до людського життя", - додав він.

А праворадикальний нідерландський політик Ґерт Вільдерс привітав вбивство лідера ХАМАСу. "Хаменеї, Насралла. Ті, хто керує. Зараз вони не будуть надто щасливі та, ймовірно, теж погано спатимуть", - написав Вільдерс на своїй сторінці в мережі Х.

Втім більшість європейських лідерів поки офіційно не прокоментували вбивство.

Видання The Guardian цитує слова неназваного високопосадовця ЄС, який попередив про ризики ескалації ситуації. "Хоча Ізраїль не заявляв про вбивство Ганії, це розглядається в регіоні як демонстрація рішучості Ізраїля знищити ХАМАС настільки, щоб зробити його неактуальним як воєнну загрозу та виключити його з політичних розрахунків на "день після" в Газі й на палестинській арені", – сказав чиновник.

Говорячи про вбивство одного з лідерів Хезболли в Бейруті та нещодавні удари по порту Годейда в Ємені, посадовець додав: "Все це є чітким попередженням Тегерану та всім його союзникам на Близькому Сході, що Ізраїль не боїться завдати їм ще більших смертельних ударів, якщо вони продовжать кидати йому виклик. Це збільшує ризики дуже небезпечної ескалації, але також спонукає світові держави активізувати свої зусилля щодо тиску на всі сторони, залучені в конфлікт, щоб уникнути тотальної війни".

У статті використано матеріали агентства Reuters та AFP.

Дивіться також: США вводять нові санкції за постачання компонентів для іранських дронів та ракет