"Армія привидів". Ветеранам розсекреченого таємного підрозділу армії США вручили найвищу нагороду Конгресу

Церемонія вручення Золотої медалі Конгресу ветеранам "Армії привидів": Сеймур Нуссенбаум, 100 років (Нью-Джерсі), Бернард Блустайн, 100 років (Іллінойс), Джон Крістман, 99 років (Нью-Джерсі). 21 березня 2024 року. Фото: AP/Mark Schiefelbein

У Конгресі США 21 березня вручили нагороди службовцям “Армії привидів” - таємного спецпідрозділу армії США в час Другої світової війни.

Золоті медалі Конгресу троє ветеранів отримали майже через 80 років після їхньої служби. Нагороди їм вручив спікер Палати представників Майк Джонсон.

Інформація про “Армію привидів” трималась у секреті понад півстоліття після закінчення ІІ Світової війни. Про героїзм її членів стало відомо лише у 1996 році, коли у США розсекретити архіви про цей підрозділ.

Після цього у 2013 році очільник проєкту “Спадщина армії привидів” Рік Беєр продюсував і зняв документальний фільм “Армія привидів” та став співавтором книги “Привид” про цей підрозділ.

У лютому 2022 року президент США Джо Байден підписав закон про нагородження ветеранів цього підрозділу найвищою відзнакою Конгресу - Золотою медаллю.

Актори-спецпризначенці. Що таке "Армія привидів"

Під час Другої світової війни в Сухопутних силах США створили підрозділ тактичного обману. До нього вербували людей креативних професій, зокрема акторів, рекламних агентів та інших талановитих осіб. Серед їхніх завдань було створити видимість війська там, де його немає.

У законі про відзначення ветеранів йдеться, що спецпризначенці 23-го штабу армії США та рота зв’язку 3133, відомі як “Армія привидів”, “використовували тактику як то використання надувного обладнання, зокрема артилерії чи літаків, створювали фальшиві штаби, укомплектовані фальшивими генералами, щоб обдурити нацистів про значні американські сили там, де їх не було, і відтягнути ворога від військ союзників”.

Надувні танки в березні 1945 року. Десятиліттями їхня місія під час Другої світової війни була таємницею. Фото: Національний архів/Проект спадщини армії привидів/AP

Цей підрозділ, як розповідають дослідники, ускладнював розвідувальну діяльність ворога та суттєво впливав на результат окремих операцій, іноді вирішальним чином.

Фейкові операції супроводжувались звуковими ефектами, радіообманом, костюмованою уніформою та акторською грою. Вони встановлювали бутафорні танки, вантажівки, літаки у великій кількості.

“Це було схоже на велике виробництво, — розповів один із ветеранів “Армії привидів” 100-річний Сеймур Нуссенбаум. — У деяких випадках у нас були люди, які видавали себе за генералів, одягали генеральську форму і ходили вулицями”.

Військові "Армії привидів" причіпляють на бампер джипа нові позначки для спецефектів. Фото: Національний архів/Проект спадщини армії привидів/AP

Однією з найуспішніших операцій цього підрозділу вважається операція “Вірсен”, яку “Армія привидів” провела з 18 по 24 березня 1945 року. Їм вдалось обманом відвернути німецькі частини від точки на річці Рейн, де перебувала 9-та армія США.

“Вони встановили сотні одиниць надувного транспорту, — розповів автор документального фільму про підрозділ Рік Беєр. — Їхні звукові машини працювали кілька ночей. До них були прикріплені інші підрозділи. Вони створили кілька фальшивих штабів і укомплектували їх офіцерами, які видавали себе за полковників”.

“Це була оперативна робота, і вона була цілком успішною. … Це обдурило німців. Вони направили свої війська від річки, до місця обману”, - додав Беєр.

Операція "Вірсен" - одна з найуспішніших в діяльності "Армії привидів". За допомогою бутафорної техніки солдати обманом змогли відвернути німецькі частини від точки на р.Рейн, де перебувала 9-та армія США. Березень 2045 року.

У вересні 1944 року підрозділ допоміг заповнити прогалини на лінії фронту під командуванням генерала Джорджа Паттона під час атаки на німців у французькому місті Мец. “Вони утримували цю частину лінії фронту вісім днів, намагаючись зберегти видимість, це дуже довго з точки зору введення в оману”, — розповів дослідник “Спадщини армії привидів” Рік Беєр. За його словами, цей підрозділ ймовірно врятував тисячі солдатів союзницьких сил.

До “Армії привидів” входило близько 1100 солдатів 23-го штабу спеціальних військ, які здійснили близько 20 фейкових операцій на полі бою у Франції, Люксембурзі, Бельгії та Німеччині. Від роти зв’язку 3133 до підрозділу входило дві сотні солдатів, які, серед іншого, працювали над операціями в Італії.

За повідомленням ЗМІ, на сьогодні відомо про сімох ветеранів “Армії привидів”, які досі живі. Троє з них особисто прибули на церемонію нагородження і Капітолій - це 100-річний Сеймур Нуссенбаум з міста Монро (Нью-Джерсі), 100-річний Бернард Блустайн з м.Гоффман Естейтс (Іллінойс) та 99-річний Джон Крістман з Лісбурга (Нью-Джерсі).

У матеріалі використано інформацію Associated Press.

Your browser doesn’t support HTML5

Росія не зможе переломити хід війни — Бен Годжес. Відео