"Літуни"- група активістів із Сан-Франциско оранізовує передачі медичної та гуманітарної допомоги в Україну

На допомогу Україні приходять "літуни". У Сан-Франциско з'явилась група активістів, яка налагодила систему передачі медичної та гуманітарної допомоги через приватні перельоти. Таким чином уже передали більше 350 валіз. З літунами поспілкувалась наша Христина Шевченко.

Іван, родом із Одеси, який вже 5 років живе у Сан-Франциско, де працює в тех індустрії. Та сьогодні у нього інша робота.

Іван координує "літунів" - групу активістів, які організувались для того щоб перевозити допомогу в Україну валізами під час приватних перельотів з Сан-Франциско. Так перевезли тонни життєво необхідних речей.

"Де купити всі ці речі нашим військовим є, але проблема в тому як їх відправити, бо між Каліфорнією і Україною 12 тисяч кілометрів. Я побачив якщо ці всі потоки оптимізувати, якщо одна людина, яка летить бере не три сумки з собою а 10 чи 20, то ми можемо відправляти допомогу яка потрібна українським військовим. Тобто, наприклад, є людина якій треба відправити турнікети, наколінники своєму братові, знайомому, вона виходить на нас", - пояснює Іван Гайд, координатор руху "літунів".

Ідея сподобалась друзям Івана - Андрію та Максимові. Так і створили ядро руху та прозвали себе "літунами", хоча насправді самі хлопці не літають, а виконують функцію посередників.

Якщо хтось хоче переправити вантаж з гуманітарною допомогою, медикаментами і захисним спорядженням вони звертаються до "літунів". "Літуни" ж у групах на Facebook шукають людину, яка летить з Сан-Франциско до Європи і домовляються аби та перевезла додатковий багаж. Ось наприклад знайшли Арсена, який із Сан-Франциско летить до Варшави. Він радо погодився на пропозицію "літунів".

"Я роблю це щоб відчувати себе корисним. Дуже важко відчувати себе корисним, якщо вся допомога зводиться лише до передачі грошей, таким чином моя поїздка мені здається менш порожньою і більш змістовною",- каже Арсен.

Арсен уже полетів, а сьогодні "літуни" відправляють новий вантаж. Людина яка буде з ним летіти до Варшави вирішила себе не афішувати. Валізи, які вона сьогодні отримає вона побачить вперше. Літуни подбали і про пакування цінної допомоги. Організували цілий рух пошуку валіз і сумок у Сан-Франциско. Цим займається Максим.

"В мене в гаражі ми збираємо пусті валізи, найбільше у мене було 83 пусті валізи, зараз 20 чи 30 валіз. Що ми робимо? Ми йдемо по друзях, по знайомих, на роботі просто до американців і просимо у них валізи. І тоді люди яким треба щось відправити в Україну їм не треба купувати нову валізу вони можуть прийти до мене і я їм дам валізу правильного розміру",- ділиться Максим Павлишин.

Андрій розповідає - перед кожним польотом роблять інвентаризацію багажу.

"Ну от наприклад у нас є одна валіза в якій є всі ці речі, ці всі речі запиані у Івана і ми просто їх перевіряємо перед тим як відправити. Наприклад це медична допомога, турнікети, навіть телефони передають", - пояснює Андрій Губенко, активіст "літунів".

Іншим елементом системи є домовленості з авіалініями. Адже не всі погоджуються на таку кількість додаткового вантажу. Допомагає літунам домовитись з авіалініями Ярема. Засновник громадської організації "Громада".

"Готую лист, іду спілкуюсь з авіакомпаніями, кожен раз сюжет інший і домовленості інакше відбуваються, хтось дає знижку, хтось безкоштовно дозволяє відправити гуманітарну допомогу, більшість ідуть назустріч, більшість розуміє масштаби трагедії в Україні", - розповідає Ярема Кузишин, співзасновник громадської організації "Громада".

Більшість авіаліній погоджуються надати знижки або ж пропускає валізи безкоштовно. У Варшаві каже Іван, у організації ж людина, яка забирає вантажі. Також у Львові є людина яка їх розподіляє і відправляє конкретним підрозділам.

"Час дуже важливий, у нас була людина, яка відправляла щось своєму знайомому і на жаль, коли сумки були у літаку ця людина загинула, а ви уявляєте, якби ми відправляли іншим поштовими компаніями, які відправляють місяць, скільки таких би людей загинуло",- каже Іван Гайд.

"Літуни" хочуть щоб їхній приклад надихнув українські громади й в інших штатах.

Дивіться також: У Сан-Франциско налагодили систему передачі медичної та гуманітарної допомоги Україні через пасажирів регулярних рейсів. Відео

Your browser doesn’t support HTML5

У Сан-Франциско налагодили систему передачі медичної та гуманітарної допомоги Україні через пасажирів регулярних рейсів. Відео