Міжнародний кримінальний суд може почати розслідувати справу про страти українських військовополонених

Головний прокурор МКС Карім Хан, архівне фото. AP Photo/Ariana Cubillos

Міжнародний кримінальний суд має мандат розслідувати випадки імовірних страт військовополонених, які відбуваються в Україні. Про це на зустрічі з українськими журналістами в МКС у Гаазі сказав головний прокурор МКС Карім Хан, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода.

"Кожне положення Римського статуту… можна застосувати, вони всі мають значення. Наша робота полягає у тому, щоб застосовувати методологічний підхід, організовувати стратегію розслідування", – сказав Хан.

Він додав: "І послання має бути уже чітким: незалежно від того, чи є хтось головою держави, уряду, командиром або піхотинцем, як каже генеральний секретар (ООН), навіть війни мають правила, і ніхто не має права страчувати цивільну людину або військовополоненого, який склав зброю. І якщо така людина діє безкарно, то це може бути в юрисдикції МКС, адже ми маємо юрисдикцію щодо подій в Україні".

За даними Офісу генпрокурора України, українські правоохоронці мають дані про страту російськими військовими 93 українських військовополонених. В ОГП вказували, що 80% випадків страт українських військовополонених зафіксовані в 2024 році, але тенденція стала фіксуватися в листопаді 2023 року, коли "відбулися зміни у ставленні військовослужбовців РФ до наших військовополонених у гірший бік".

Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні 26 березня представила звіт, у якому, поміж іншого, вона зафіксувала страти щонайменше 32 українських військовополонених у 12 окремих випадках у період з грудня 2023 до лютого 2024 року, що "значно більше, ніж за будь-який з попередніх періодів".

Нагадаємо, у березні 2023 року Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт президента РФ Владіміра Путіна та російської уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової за підозрою у воєнному злочині примусової депортації населення - дітей з окупованих територій України до Російської Федерації.

Також 25 червня Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт проти ексміністра оборони Росії Сергія Шойгу та начальника Генштабу РФ Валерія Герасимова. Їх звинувачують у скоєнні воєнних злочинів та злочинів проти людяності у вигляді заподіяння надмірної випадкової шкоди цивільним особам або пошкодження цивільних об'єктів.

У березні 2024 МКС видав ордери на арешт двох російських командувачів, генерал-лейтенанта збройних сил Росії Сергія Кобилаша та адмірала ВМФ Росії Віктора Соколова, яких звинувачують у причетності до воєнних злочинів - ракетних атак проти української енергетичної інфраструктури з жовтня 2022 року по березень 2023 року.

Попри численні свідчення та докази, Кремль заперечує, що російська армія під час повномасштабної війни завдає цілеспрямованих ударів по цивільній інфраструктурі міст і сіл України, убиваючи цивільне населення і руйнуючи лікарні, школи, дитячі садочки, об’єкти енергетики та водозабезпечення, а також примусово депортує українських дітей до РФ.

Дивіться також: Посадовці ЄС критикують промову Орбана у Європарламенті, зокрема за його позицію щодо України