За тиждень до саміту НАТО у Вільнюсі Швеція намагається заручитися підтримкою країн Альянсу для офіційного вступу.
5 липня прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон відвідає Вашингтон, де в Білому домі зустрінеться з президентом США Джо Байденом. За офіційними повідомленнями, сторони обговорять заявку Швеції на вступ до НАТО та "спільне зобов’язання щодо підтримки України".
Ще одна важлива для Швеції зустріч запланована на 6 липня. У Брюсселі на запрошення генсека НАТО Єнса Столтенберга мають зустрітися представники Швеції, Фінляндії та Туреччини, повідомляє AP.
Туреччина - серед країн, що виступають проти членства Швеції в НАТО. Анкара висловлювала обурення позицією Фінляндії та Швеції, які не погодили екстрадицію учасникам та прихильникам "Робітничої партії Курдистану" (РПК), яку Туреччина вважає терористичною організацією. Офіційна Анкара вважає, що Швеція та Фінляндія приховують людей, пов'язаних з РПК.
Ситуацію погіршив нещодавній інцидент зі спаленням Корану у Швеції, вже після того, як Фінляндія увійшла до НАТО.
Тоді після інциденту турецький президент Реджеп Таїп Ердоган пообіцяв відреагувати: "Ми навчимо зарозумілих людей на Заході, що ображати священні цінності мусульман не є свободою вираження поглядів".
Утім президент Ердоган не відмовив на запрошення Столтенберга і погодився зустрітися із представниками Швеції у Брюсселі пізніше цього тижня. На думку оглядачів, це може свідчити про потепління у його позиції.
Колишній посол Туреччини у Швеції Селім Кунералп вважає, що згода Ердогана приїхати у Брюссель сигналізує про зміну розрахунків Ердогана щодо того, де має бути його лояльність, зокрема через проблеми, з якими нещодавно зіштовхнувся його російський колега Путін.
Колишній дипломат у Twitter додає, що неприєднання Швеції до НАТО служить лише інтересам Путіна, і в Анкарі починають розуміти, що за інцидентом зі спалення Корану може стояти Росія.
"Я думаю, що повідомлення про те, що Москва маніпулює всією цією темою, коли спалили Коран, нарешті зрозуміла турецькій владі", - сказав Кунералп у коментарі для видання "Німецька хвиля". Видання аналізує, що позиція Туреччини у "шведському питанні" залежить значною мірою від США.
Туреччина вже давно виявляє інтерес до придбання американських винищувачів четвертого покоління F-16. Наприкінці травня президент США Джо Байден після привітання Ердогана з переобранням на посаду президента, заявив: "Він (Ердоган) все ще хоче працювати над чимось, щодо F-16. Я сказав йому, що ми хочемо укласти угоду зі Швецією, тож давайте це зробимо".
"Це очевидно та карта, яку хоче грати Ердоган", - цитує колишнього турецького дипломата Кунералпа "Німецька хвиля".
Угорщина - ще одна країна НАТО, яка досі не ратифікувала заявку Швеції на вступ. Наприкінці червня угорські законодавці відклали голосування щодо цього питання принаймні до осінньої сесії.
В уряді Віктора Орбана вважають, що шведські політики говорять "відверту брехню" про стан демократії в Угорщині, відтак угорські законодавці не певні, чи підтримувати вступ Швеції до Альянсу.
Саміт НАТО відбудеться 11-12 липня у Вільнюсі. Як очікують, до Литви серед інших прибуде і президент США Джо Байден, він також має намір відвідати Британію та Фінляндію наступного тижня.