Чого варто очікувати від нової адміністрації Трампа в сфері імміграційної політики

Мігранти на автостраді в Мексиці йдуть до кордону зі Сполученими Штатами, 6 листопада 2024 року.

Обраний президент США Дональд Трамп наголошував на питанні імміграції під час своєї передвиборчої кампанії, пообіцявши навести "безпрецедентний порядок" на південному кордоні, і розпочати найбільшу в країні операцію з масової депортації нелегальних іммігрантів у найперший день свого президентства.

Під час виборчої кампанії Трамп заявляв про кризу у сфері імміграції і пообіцяв швидко вжити заходів, спрямованих на те, щоб припинити нелегальний перетин кордону зі США.

"Ми збираємося виправити ситуацію на наших кордонах. … Ми хочемо, щоб люди повернулися, але ми повинні дозволити їм повернутися. Вони мають прийти законно", – сказав Трамп у своїй промові у Флориді у вівторок.

Однак втілення цієї ініціативи являє собою величезні юридичні та матеріально-технічні проблеми.

"Вважають, що існує черга, і люди повинні стояти в черзі. Але часто це не так", — сказав Голосу Америки Марк Хетфілд, генеральний директор Hebrew Immigrant Aid Society.

Інститут міграційної політики у своєму звіті теж повідомляє, що існує кілька шляхів, щоб отримати візу, але в кожному є затримки і люди мають чекати, щоб отримати дозвіл на постійне перебування. Річні ліміти та квоти на країни спричиняють значні затримки, і деякі заявники чекають десятиліттями.

Багато іммігрантів без документів можуть не мати можливості стати до цих черг через обмеження на повторний в’їзд.

Закон про імміграційну реформу та відповідальність іммігрантів 1996 року блокує повторний в’їзд для іммігрантів, які раніше "незаконно перебували" в США, якщо вони виїжджають і хочуть повторно в’їхати легально. Тим, хто незаконно перебував в країні понад 180 днів, але менше ніж рік, заборонено повторно в'їжджати до США впродовж трьох років. Особам, які незаконно перебували більше одного року, загрожує 10-річна заборона.

Незаконна присутність зазвичай означає перевищення дозволеного терміну перебування або в'їзд без перевірки.

Найбільша депортація в історії США

Трамп пообіцяв депортувати більше людей, ніж за час свого першого президентства.

Трамп планує залучити Національну гвардію, щоб затримувати нелегальних іммігрантів. Він також нагадував, що закон 18-го століття "про іноземних ворогів", дозволяє президенту депортувати негромадян США, які походять з країн, що вважаються ворожими до Сполучених Штатів.

Трамп прагне різко скоротити кількість населення без документів, що, на думку його прихильників, є кроком до відновлення порядку. Опоненти стверджують, що це призведе до судових баталій і значних витрат.

Джеремі Роббінс, виконавчий директор Американської імміграційної ради, в електронному листі Голосу Америки зазначив, що якщо будь-який президент вирішить провести масову депортацію, це обійдеться уряду надзвичайно дорого, а також спустошить економіку.

"Надзвичайно важливо, щоб політики та американська громадськість розуміли, що це означає: витрати десятків мільярдів доларів платників податків, шкода для промисловості, яка вже потерпає, мільйони людей у в’язниці, а тисячі сімей розлучені. Це спричинить терор і хаос у громадах по всій країні", – написав Роббінс.

Заборона на подорожі, громадянство за народженням та інше

Очікується, що буде поновлено програму "Залишайтеся в Мексиці", започатковану під час першого президентства Трампа.

Ця політика змушує мігрантів, які шукають притулку, чекати в Мексиці, поки їхні справи розглядаються.

Також очікується відновлення політики швидкої висилки мігрантів і обмеження імміграції на кордоні США і Мексики.

Ще одна головна обіцянка, яку Трамп дав під час своєї президентської кампанії, — скасувати ініціативи адміністрації Байдена, які дозволяли певним групам мігрантів легально в’їжджати до США.

При Байдені до 30 тисяч мігрантів на місяць із чотирьох країн — Куби, Гаїті, Нікарагуа та Венесуели — мали право легально прибути до США, якщо вони відповідали певним умовам. Трамп пообіцяв покласти край цим програмам.

Щоб збільшити перевірку тих, хто в'їжджає до США, Трамп пообіцяв поновити та розширити заборони на в'їзд, спрямовані на більш широкий список країн, а також запровадити "ідеологічну перевірку", щоб заборонити особам, яких Трамп описує як "небезпечних божевільних, ненависників, фанатиків і маніяків".

Кампанія Трампа каже, що цей захід посилить національну безпеку, хоча він викликав занепокоєння щодо дискримінації та громадянських свобод.

Трамп також заявив, що планує скасувати громадянство за правом народження для дітей, народжених у США від батьків, які перебувають у країні нелегально. Це стосується 14-ї поправки до Конституції і, ймовірно, зіткнеться з серйозними юридичними проблемами.

Хоча прихильники Трампа виступають за такі перетворення в міграційній політиці, їх різко критикують правозахисники та правники, які стверджують, що масові депортації та заборони на поїздки можуть призвести до порушень прав людини та збільшення кількості судових справ.

Хетфілд з HIAS сказав Голосу Америки, що правозахисників турбує вплив політики Трампа на легальну імміграцію.

"Ми, швидше за все, будемо подавати в суд, якщо він спробує закрити програму [для біженців] і перевищить [повноваження]. … Але президент справді має велику свободу дій, коли йдеться про програму для біженців. … А щодо притулку [він] унеможливить подачу заяв на кордоні, як він зробив із Розділом 42 та програмою "Залишатися в Мексиці", — сказав Хетфілд.

Мішель Мін директорка United We Dream, найбільшої в країні молодіжної організації іммігрантів, сказала, що вони будуть готові "захищати" сім’ї іммігрантів.

Мін планує протягом другого терміну Трампа в Білому домі провести багато заходів "Знай свої права".

"Коли Трамп вступить на посаду, ми нагадаємо йому, що ми тут, щоб дати відсіч будь-якій політиці, яку він намагається запровадити, щоб завдати шкоди нашим громадам", — сказала Мін.

Дивіться також: Трамп стане новим президентом США. Що це означає для України. Живий блог