США практично узгодили надання американської частки в кредиті на 50 мільярдів доларів, який планують надати Україні країни "Групи семи". Про це під час пресконференції у вівторок заявила міністерка фінансів США Дженет Єллен.
"Ми дуже близькі до остаточного узгодження американської частки в кредиті на 50 млрд доларів", - сказала Єллен і уточнила, що рішення узгоджене на 99%.
Раніше сьогодні Європейський парламент остаточно схвалив надання Україні позики до 35 мільярдів євро, яка буде погашена коштом доходів від знерухомлених на Заході активів російського центробанку. Сьогодні ж Велика Британія оголосила про готовність надати Україні позики обсягом 2,94 мільярда доларів в рамках цього пакету.
"Ми очікуємо, що зможемо зробити внесок в 20 мільярдів доларів до пакету "Групи семи" на 50 мільярдів доларів, хоча потрібно ще трохи попрацювати над деталями", - заявила Єллен.
Союзники України знерухомили майже 300 млрд доларів російських державних активів після початку повномасштабного вторгнення Росії до України. Більшість коштів знаходяться в бельгійському "Євроклір". Європейські країни мають одноголосно продовжувати дію санкцій кожні пів року, щоб ці активи залишались знерухомленими.
В ЄС намагались подовжити цей термін необхідних схвалень, адже США прагнули отримати більших запевнень, що активи залишатимуться замороженими, однак Угорщина виступала проти цього. Попри те, що США не отримали формальних запевнень від Європи, що гроші залишаться знерухомленими на весь строк кредиту, Єллен висловила "глибоке переконання", що ЄС продовжуватиме санкції проти Росії, поки війна триває.
США також прагнуть отримати запевнення від України, що навіть у випадку завершення війни та досягнення перемир'я, цей кредит буде виплачуватись коштом російських коштів і не стане тягарем для американських платників податків. Це стане предметом зустрічі Єллен з міністром фінансів України Сергієм Марченком у середу, каже посадовиця.
"Завтра я зустрінусь із моїм українським партнером і зокрема, очікую на запевнення в тому, що доходи від російських активів підуть на виплату цього кредиту", - сказала посадовиця під час пресконференції.
Єллен зауважила, що саме Росія має платити за кредитом: "Хочу наголосити: джерело фінансування цих кредитів – це не американський платник податків. Саме Росія платить за цю підтримку 50 мільярдів доларів, яку ми маємо намір дати Україні до кінця цього року. Це доходи на російські державні активи, знерухомлені в "Євроклір". Ось джерело виплат, і ми домовились з Україною, що навіть якщо буде остаточне врегулювання чи перемир’я, російські кошти підуть на виплату за цими кредитами. Так ми змушуємо Росію брати на себе витрати за ту шкоду, якої вони завдають Україні".
Кошти з пакету мають піти на бюджетну підтримку України, щоб забезпечити стійкість економіки України, а уряд продовжував виконувати соціальні зобов'язання, йдеться в останньому перегляді програми Міжнародного валютного фонду для України.
З такою оцінкою погоджується і експертка Інституту економічних досліджень Олександра Бетлій. Вона застерігає від того, щоб ці кошти не замінили собою оборонну підтримку донорів, а надавались паралельно з безпековими пакетами.
"Ключова проблема тут, що ми завжди говорили про ці пакети як про фінансову допомогу, тобто це бюджетна підтримка на саме питання стійкості за межами оборонної безпеки, а зараз складається враження, що ця сума буде включати і фінансування оборонної безпеки, а тому на інші видатки насправді залишиться менше ніж 50 млрд", - каже Бетлій в коментарі Голосу Америки.
Вона вказує, що це не становить велику проблему на наступний рік, де "частина фінансування закладено в бюджет", але постає питання 2026 року, 27 років.
"Там в нас буде точно бракувати фінансування", - додає Бетлій, адже навіть у випадку перемоги України, "нам далі треба буде фінансувати армію, її укріплення, щоб вона була сильна, і соціальні виплати будуть навіть ще більшими, ніж зараз".
Дивіться також: Чого очікувати Україні від зборів МВФ. Інтерв’ю із помічником міністра фінансів США