У Британії відкрилась четверта зустріч Європейської політичної спільноти. Це платформа, на якій лідери ЄС та інших європейських країн обговорюють питання безпеки та процвітання на континенті.
До палацу Бленгейм неподалік Оксфорда приїхали лідери 47 країн. Центральною темою саміту, як і в попередні роки, залишається війна в Україні.
Для новопризначеного прем'єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера це перший європейський саміт. Його партія лейбористів вперше за 14 років отримала владу - і вперше після виходу Британії з ЄС. Він наголосив на важливості "перезавантаження" відносин з ЄС.
"Ми хочемо працювати з усіма вами, щоб перезавантажити стосунки, заново відкрити наші спільні інтереси та відновити зв'язки довіри та дружби, які прикрашають тканину європейського життя. І завдання актуальне, тому що наша безпека на кону, щодня Україна бореться за захист не лише українського народу, а і європейців." - заявив Стармер.
Під час вступної промови Стармер сидів поруч із Володимиром Зеленським і кілька разів плескав українського президента по плечу.
"Тож наше перше завдання сьогодні тут — підтвердити нашу непохитну підтримку України, ще раз об’єднатися за ті цінності, які ми плекаємо, і сказати, що ми разом протистоятимемо агресії на цьому континенті, тому що загроза з боку Росії сягає всієї Європи", - підкреслив британський прем'єр.
Українського президента у Великій Британії зустрічав новопризначений посол України у цій країні Валерій Залужний. Це перша публічна поява колишнього головнокомандувача ЗСУ після того, як він почав виконання обов'язків посла минулого тижня.
Президент України Володимир Зеленський під час промови на саміті подякував союзникам за єдність у протистоянні Росії. Наголосив на тому, що не варто боятись ескалації конфлікту з Москвою і Україні варто дозволити бити вглиб території РФ.
"Що менше в нас буде обмежень на використання дієвої зброї, то активніше Росія прагнутиме миру. Військові аеродроми, із яких злітають російські літаки з бомбами проти наших міст, місця запуску російських ракет – усе це має бути знищено. Це не лише ліквідує деякі цілі, а й зменшить можливості Росії продовжувати війну", — сказав Зеленський.
Не всі учасники саміту вітали заклик президента до посилення опору Росії. Угорський прем'єр Віктор Орбан, який нещодавно відвідував Київ, а пізніше Москву і Пекін, заявив, що не бачить вирішення конфлікту між Україною та Росією військовим шляхом.
"Я знаю росіян, я знаю Радянський Союз, знаю українців. Оскільки я живу у сусідній країні, я знаю контекст. Не можливо знайти рішення на полі бою. Ми втрачатимемо тисячі невинних життів. А людські життя - це найдорожче, що ми можемо втратити. Потрібно це зупинити. Рішення - за столом переговорів..." - заявив перед відкриттям саміту Орбан.
Натомість прем'єр-міністрка Данії Метте Фредеріксен заперечила такому підходу. Вона застерігла від переговорів з російським президентом Путіним, тому що йому не можна довіряти.
"Після вторгнення у Крим 2014 року ми, як європейці, намагалися переконати Росію, вести переговори з Росією, сподіваючись, що Росія поважатиме правила, за якими ми граємо. Але вони не поважали укладених угод. Наша спільна стратегія переговорів на їхніх умовах не спрацювала. Росії не можна було довіряти тоді, Росії не можна довіряти зараз", - додала Фредеріксен
Вона закликала якомога швидше надати Україні більше зброї та боєприпасів, щоб вона могла витіснити Росію зі своєї території.
Цитуючи Вінстона Черчилля, колишнього британського прем'єра, Фредеріксен додала: "Недостатньо робити все можливе. Іноді доводиться робити те, що потрібно".
Під час промов на саміті часто лунали посилання на Черчилля, адже саме в палаці Бленгейм у 1874 році народився британський прем'єр.
Дивіться також: Тімоті Снайдер: Якщо Росія, ядерна держава, переможе Україну, це створить світ, де ядерна війна більш імовірна