На західному узбережжі, у столиці світового кіно - Лос-Анджелесі мешкає активна громада українців.
81-річна Дарія Чайківська прямує до українського культурного осередку Лос-Анджелеса. Тут на другому поверсі - її дітище, Центр українського мистецтва.
«Багато речей з України, ось наприклад ці сорочки - з Буковини. У 80-х роках це ми отримали. Є колекція писанок, досить стара. Це писанки 40-х років, оригінальні фарби», - показує нам директорка арт-центру Дарія Чайківська.
У середині 80-их, Дарія, бухгалтер за освітою, але мистецтвознавець за покликанням, разом з кількома однодумцями, ініціювала створення мистецького центру, який представлятиме українську культуру мешканцям Лос Анджелеса.
«Оригінально, у 86-му році нас було пару людей, може шестеро, які мали цю думку, щоб поділитись цим мистецтвом з американцями і громадою», - розповідає вона.
Тоді вони зареєстрували неприбуткову організацію «Український арт-центр» і почали збір колекції. Речі та мистецькі вироби приносили місцеві українці та самі організатори, чимало творів прибуло з України.
«Я пізнала в Україні багато митців, вони приїжджали сюди зі своїми картинами, були шовкові хустки, різне мистецтво. Тоді до нас почали звертатись навіть американські фільми», - каже вона.
Після Революції Гідності в Україні центр переживає період відродження, адже з’явились молоді іммігранти, готові допомогти Дарії здійснити її давню мрію - побудувати в Лос-Анджелесі перший на Західному узбережжі Сполучених Штатів музей українського мистецтва.
«Мене це дуже надихнуло, я зрозуміла, що свій талант створювати концертні програми, вечори я можу докласти до цієї організації, що я можу організовувати збір коштів, щоб ця ідея могла втілюватись у життя», - каже член управи Українського арт-центру Вікторія Кузіна.
Однак, на втілення задуму потрібні чималі кошти, яких поки що немає.
«Є пропозиції винаймати у середмісті, уряд дає будинки, але їх треба реставрувати, треба великі фонди на це», - каже Дарія Чайківська.
Зараз центр - це не лише колекція українських творів. Тут організовують концерти, майстер-класи, лекції, виставки традиційного та сучасного українського мистецтва.
Навіть без окремого приміщення, і з непомітною табличкою, центр виконує свою місію – популяризує культуру України.
«Мистецтво показує, звідки ці люди родом. І що ще може розповісти історію твоєї культури, як не таке мистецтво», - вважає відвідувачка українського арт-центру Елізабет Кастіо.
Інша відвідувачка Ешлі Скайлер каже: «Я прийшла побачити галерею, і це дійсно прекрасно. У деяких творах мистецтва можна знайти подібності з іншими культурами, а деякі - унікальні у своєму роді».
Існує центр на волонтерських засадах на внески своїх членів та пожертви не байдужих до українського мистецтва громадян.
Дивіться також: Справжній Архипенко: спогади вдови геніального українського скульптора
Your browser doesn’t support HTML5