Силова модель, яку побудував російський президент Владімір Путін, виявилася нездатною не лише захистити людей від дій терористів, а й навіть належним чином відреагувати на попередження західних спецслужб про їхню можливість. Вразливість Путіна стала очевидною, у тому числі і його найближчому оточенню.
Про це в інтерв'ю журналістці Голосу Америки Тетяні Ворожко сказав речник Головного Управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Юсов. Він перебуває із тижневою поїздкою у Вашингтоні разом із родинами військовополонених та незаконно утримуваних цивільних осіб та представниками Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими.
Андрій Юсов зазначив, що у воєнної розвідки України немає підстав не довіряти висновкам розвідки США про те, що відповідальність за теракт під Москвою несе угруповання ІДІЛ-Хорасан.
Сполучені Штати поклали на афганську гілку терористичного угруповання "Ісламська Держава", відому як "Ісламська Держава - Хорасан" або "ІД-Хорасан", відповідальність за напад 22 березня на московський концертний зал, у результаті якого загинули понад 130 осіб.
Водночас Юсов сказав, що необхідно більше часу, аби встановити усі обставини та факти теракту. Раніше в інтерв'ю "Українській правді" Юсов назвав інцидент "свідомою провокацією спецслужб Путіна".
"Вся історія перебування Путіна при владі - це історія в тому числі подібних провокацій, терактів проти власного населення. Він починав із цього свій політичний шлях, і вважати, що він виправився і змінився - жодних підстав немає. Навіть якщо говорити про ситуацію, коли знали, але не діяли, то це так само свідома участь і співучасть в цьому злочині", - пояснив Юсов свої слова Голосу Америки.
Серед багатьох моментів, які викликають питання щодо дій російських органів влади та правоохоронців, перелічених журналісткою, речник воєнної розвідки також вказав на те, що підозрювані у тероризмі безперешкодно проїхали сотні кілометрів по території Росії, навіть не змінюючи транспорт та одяг.
"Таких питань дуже багато і всі ці питання - саме на адресу путінських силовиків і путінського режиму. І адекватних відповідей, окрім чергової антиукраїнської істерії, на ці питання, які ставить весь світ, путінський режим сьогодні надати так і не може", – зазначив представник ГУР.
Путін, представники його уряду та російські пропагандисти негайно спробували покласти на Україну відповідальність чи звинуватити у причетності до терористичної атаки під Москвою. У вівторок директор ФСБ Росії Александер Бортніков заявив, що до теракту можуть бути причетні американські, британські та українські спецслужби, повідомляють російські ЗМІ.
"У путінського режиму вбивць і воєнних злочинців нових аргументів не з'явилось. Дуже красномовною є реакція Лаврова і відмова його від допомоги Інтерполу в розслідуванні цього злочину", – відповів Юсов.
Також він зазначив, що намагання використати будь-яку ситуацію, навіть трагічну, у війні проти України, є характерним для путінського режиму.
"Україна однозначно свою реакцію оголосила і заявила. Україна звільняє власну територію від загарбників і воює з військовими, навіть якщо це воєнні злочинці. Ми не воюємо з цивільними і мирними мешканцями", – наголосив він.
Дивіться також: Провал російських спецслужб і жодного стосунку до України: західні експерти про теракт в МосквіПредставник Міноборони України сказав, що він не вважає, що росіяни зможуть використати пропаганду про причетність України до теракту, щоб значним чином посилити військові дії проти України.
"Путін і путінська Росія ведуть проти України геноцидну війну, використовуючи весь арсенал, крім зброї масового ураження. Нищаться наші критичні об'єкти цивільної інфраструктури, енергетика, об'єкти культури, соціальна сфера, медицина. Сотні, тисячі таких об'єктів знищені путінськими ракетами і безпілотниками. Путінські танки вбивають наших мирних мешканців і наших захисників. Про яку ескалацію ми зараз можемо говорити?" - сказав він.
Водночас цей теракт путінська машина пропаганди буде використовувати, щоб збільшити кількість мобілізованих росіян, а також – спробувати перетворити свій образ агресора на образ жертви.
"Але ані Путін, ані Лавров, ані Шойгу, ані інші вбивці, на жертв точно не схожі. Путін залишається найбільшим і головним терористом у світі разом з його режимом і очільниками цього режиму", - наголосив Юсов.
Однак навіть в американському суспільстві кремлівські наративи знаходять відгук. Зокрема, підприємець та інвестор у технологічні компанії Девід Сакс, відомий своїми консервативними й проросійськими поглядами, у мережі Х згодом після атаки написав, що "якщо український уряд стоїть за терактом, що виглядає все більш імовірним, США повинні відмовитися від нього (ймовірно – від співпраці, підтримки уряду України - ГА), інакше ми станемо співучасниками".
Юсов сказав, що вони сподіваються, що критичне мислення та верифікація інформації переможуть брехню та дезінформацію.
"Зрозуміло, що путінська пропаганда відштовхується не від правди, не від фактів, а від брехні, яка має накластись на ще більшу брехню. І з цього погляду, ми просто віримо в те, що вільні медіа, критичне мислення, перевірка фактів, верифікація інформації переможуть й цього разу, і правда буде так чи інакше встановлена. Зрештою не так багато людей залишаються, які вірять в те, що Земля пласка. Все ж таки більшість людей розуміють, що треба відштовхуватися від перевірених доказових знань", - сказав він.
Говорячи про наслідки теракту для Росії, Юсов вказав, що нездатність запобігти терактові є повним крахом путінської силової моделі в очах його виборця.
"З погляду класичного виборця Путіна і навіть його прихильника, людина, яка, можливо, підтримала його за "сильну руку", за те, що він може навести порядок в країні, ну це повний крах. Країна, яка витрачає колосальні ресурси на силовий апарат, на фінансування спецслужб, зрештою не зреагувала належним чином навіть на публічні повідомлення. А насправді підозра і звинувачення можуть бути навіть значно серйозніші на адресу Путіна", - сказав він.
Путін показав, у тому числі своєму оточенню, що він не контролює ситуацію в країні, яка, на думку Юсова, є нестабільним імперським утворенням.
"Маса конфліктів, міжнаціональних потенційних, міжрелігійних, соціальних, політичних, інших, які утримуються силовим апаратом, але нікуди не зникають. І ці десятки, сотні народів, націй, які проживають на території Російської Федерації, які позбавлені будь-яких прав, громадянських, культурних, релігійних, вони будуть вимагати все більше права голосу і захисту своїх прав", - вважає представник української воєнної розвідки.
Юсов зробив припущення, що цей теракт дасть підстави демонтувати останні, навіть формальні залишки громадянських прав і свобод, а також може спричинити перерозподіл влади у силових структурах РФ.
Повне інтерв’ю з речником ГУР МО Андрієм Юсовим невдовзі читайте на нашому вебсайті.
Дивіться також: Провал російських спецслужб і жодного стосунку до України: західні експерти про теракт в Москві