Впровадження закону щодо деолігархізації, ухваленого Верховною Радою у другому читанні, може викликати запитання. Про це у коментарі "Голосу Америки" заявив британський економіст Тімоті Еш.
"Очевидно, постане запитання щодо того, чи йдеться про політичну помсту окремим олігархам. Люди, очевидно, казатимуть, що це політична боротьба Зеленського проти Порошенка", - відзначив Еш.
На думку Еша, кращою альтернативою є "ідея реальної декларації власності, одноразового податку на багатство", після здійснення якої суспільство могло би рушити далі.
Експертка аналітичного центру Chatham House Орися Луцевич у коментарі "Голосу Америки" вказала, що закон несе у собі ризики.
"Той факт, що закон передбачає створення списку, який буде укладати Рада національної безпеки, несе в собі ризики. Безумовно, що це також може бути привід для, скажімо, тіньових переговорів між олігархами і Офісом президента щодо, або внесення або невнесення в цей список", - заявила Луцевич.
Your browser doesn’t support HTML5
Як раніше повідомило "Радіо Свобода", Верховна Рада підтримала закон про «запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)», відомий як закон про олігархів, у другому читанні на засіданні 23 вересня.
Інформаційна агенція Reuters повідомляє, що закон надає визначення олігарха, і дає владі повноваження визначати осіб, які відповідають критеріям. У цьому ЗМІ відзначають, що олігархам буде заборонено фінансувати політичні партії або брати участь у приватизації, а провідним посадовцям, включно із президентом, головою уряду та Нацбанку необхідно буде повідомляти про взаємини, які вони мали з олігархами.
Спілкуючись з "Голосом Америки", Еш також висловив побоювання, що олігархи "будуть чіплятися зубами до останнього", щоб протидіяти процесу деолігархізації, що може вилитись у "ще 5 чи 10 змарнованих років".
"Я пропоную звернути увагу на досвід примирення і правди в Південній Африці після апартеїду. Там це спрацювало і, хоча вони мають проблеми, але одну велику це вирішило. Я вважаю, що поєднання різних способів було б кращим, ніж деолігархізація. Тобто декларування активів, податки, а також боротьба з монополіями, регуляції, умови конкуренції - усе це потрібно, але забере час і, напевне, олігархи будуть дуже агресивно цьому протистояти", - сказав експерт.
Луцевич вказала, що ухвалений законопроект викликав активну дискусію у суспільстві, що є позитивом.
На думку експертки, чимало українців до кінця не розуміють токсичний вплив олігархічної системи, а мільйони українців також заробляють у цій системі.
"Але, як я вже сказала раніше, щодо ефективності цього закону у мене теж є сумніви, тому що українську економіку спершу треба демонополізовувати, а по-друге ті медіаресурси, які контролюють олігархи - насправді питання в тому, хто їх купить, ящо їх розпродати? Які інвестори зараз можуть зайти в Україну для того щоб вирівняти і покращити медіаполе в Україні? Таких бажаючих в Україну черга не стоїть", - сказала експертка.
Раніше, президент Володимир Зеленський привітав ухвалення Верховною Радою ініційованого ним закону про деолігархізацію. Перебуваючи у США для участі в Генасамблеї ООН, Зеленський написав у Твіттері:
"Вітаю ухвалення мого законопроекту про деолігархізацію! Україна відкрита для великого бізнесу, але не для олігархічного впливу на чиновників, політиків і медіа. Сьогодні ми зробили ще один крок, щоб його позбутися".
У статті використано матеріали "Радіо Свобода", Reuters.
Дивіться також: Протидія Північному потоку-2, титан з України, нові санкції проти РФ: головне про поправки до проекту оборонного бюджету США на 2022
Your browser doesn’t support HTML5