Новітній російський бойовий безпілотник “Охотник-Б” було збито 5 жовтня поблизу Костянтинівки у Донецькій області, повідомила місцева влада.
Західні оглядачі називають цей випадок “провалом” Росії та наголошують, що він, ймовірно, матиме серйозні й тривалі наслідки для російських програм розвитку бойових безпілотних систем.
"Серед російських військових почалася паніка"
За різними даними, безпілотник міг бути збитий або українською протиповітряною обороною, або ж “дружнім вогнем” росіян.
Кілька видань, зокрема вебсайт Defence Blog, вказують на інформацію із радіоперехоплень, яка свідчить, що С-70 збив російський Су-57, коли під час експериментального польоту дрон зазнав технічної несправності й втратив звʼязок зі своїм наземним оператором й відхилився від курсу в бік контрольованої Україною території.
“Серед російських військових, відповідальних за випробування, почалася паніка”, - зазначає Defence Blog.
“Радіоперехоплення з центру управління польотами показало, що командири на землі наказали пілоту Су-57, який супроводжував дрон, спробувати порушити траєкторію польоту безпілотника, що збився з курсу, і навіть пропонували змінити її крилом літака. Зрештою, було прийнято рішення про запуск ракети “повітря-повітря” для збиття безпілотника”, - додає вебсайт.
Уламки збитого безпілотника потрапили до українських військових поблизу Костянтинівки, розташованої близько 16 кілометрів від лінії фронту.
Перебільшені можливості дрона
За оцінкою вебсайту Army Recognition, цей випадок може мати серйозні наслідки для російських програм розвитку бойових безпілотників.
“С-70 “Охотник-Б”, який є частиною російської стратегії повітряної війни наступного покоління, розроблено для виконання непомітних місій, розвідки та завдання точних ударів у дуже складних умовах. - пише Army Recognition. - Його розробка розглядається як ключовий крок у русі Росії до ведення війни з використанням штучного інтелекту та інтегрованих бойових систем”.
Однак його збиття вказує на необхідність вдосконалення цієї збройної системи та може призвести до зміни способів застосування цих безпілотників на полі бою, йдеться у статті.
“Той факт, що безпілотник був збитий — чи то дружнім вогнем, чи ворожими діями — свідчить про те, що можливості “Охотника” для ведення електронної боротьби та функції непомітності можуть потребувати значного вдосконалення під час протистояння сучасним системам ППО” - робить висновок вебсайт.
Defence Blog оцінив можливості С-70 більш категорично.
“Початкові оцінки уламків ставлять під сумнів твердження росіян про розширені можливості безпілотника. Всупереч російській пропаганді, С-70, схоже, не містить стелс-полімерів або передових систем штучного інтелекту, які рекламувалися", - зазначає у своєму аналізі вебсайт. Видання наводить думку неназваного українського експерта з питань оборони: “Це не передовий бойовий безпілотник. Це більше схоже на планер, оснащений базовими можливостями польоту та радіокеруванням”.
Видання Forbes також вказує на можливі перебільшення у заявах росіян щодо можливостей дрона.
“Військово-повітряні сили США, лідер у сфері штучного інтелекту для бойових дронів, досі перебуває за багато років від розгортання безпілотника, повністю керованого штучним інтелектом. Російські ВПС відстають від цього на роки”, - зазначає Forbes.
“Відтак, “Охотник” майже напевно все ще покладається на потужний радіозв’язок зі своїми операторами, які сидять на землі, ймовірно, десь у Росії. І цей звʼязок за допомогою супутника є вразливим до потужних радіоперешкод, які ускладнюють зв’язок і навігацію вздовж 700-мильної лінії фронту в Україні”, - додає видання.
Defence Blog додає: “Використання пілотованого винищувача Су-57 як ретранслятора команд для безпілотника вважалося неефективним і підкреслювало обмеження російських мережевих можливостей. С-70 не має надійних технологій невидимості, якими Росія стверджувала, що володіє, і він не має мережево-орієнтованих систем, які можна порівняти з Link-16 НАТО. Натомість дрон покладається на базову радіолінію для управління, що обмежує його оперативну гнучкість”.
Репутаційні та геополітичні наслідки
Оглядачі також вказують на суттєві репутаційні та геополітичні наслідки збиття дрона.
Британське видання Independent цитує слова Джастіна Бронка, старшого наукового співробітника Королівського інституту об’єднаних служб, який назвав цей інцидент “приголомшливо ганебним провалом” для Росії.
Army Recognition зазначає, що поза безпосередніми військовими наслідками, збиття російського безпілотника, ймовірно, матиме “ширші геополітичні наслідки” і є “відображенням інтенсивного та швидко мінливого характеру сучасної повітряної війни”.
Якщо в дроні присутні сучасні технології, його збиття може прискорити міжнародні перегони у сфері безпілотних технологій між Росією, Україною, а також країнами НАТО та іншими державами, припускають оглядачі.
“Ця подія може стати поворотним моментом у тому, як такі технології розгортаються в майбутніх конфліктах”, - пише Army Recognition.
Вебсайт Bulgarian Military пристає на подібну думку, зазначаючи, що потрапляння С-70 до українських або американських військових стало би “суттєвою невдачею для РФ як технологічно, так і стратегічно”.
“Найбільше занепокоєння викличе розкриття чутливих деталей конструкції технологій невидимості, використаних в безпілотнику”, - зауважує вебсайт, адже у дроні може бути використано спеціальні композитні матеріали та покриття, які зменшують його помітність для радарів.
Також цікавими для західних держав будуть системи керування та датчики дрона, й автономні системи управління, які, ймовірно, складаються з алгоритмів незалежного прийняття рішень, координації з пілотованими літаками та ухилення від загроз противника”.
“Якщо ці технології потраплять до конкурентів, таких як США чи Україна, вони потенційно можуть створити контрстратегії, щоб підірвати тактичну перевагу російських безпілотників-невидимок”, - пише Bulgarian Military, а також вивчені для виявлення слабких місць в російських методиках розвідки та нападу.
Наостанок, каже Bulgarian Military, потрапляння дрона до конкурентів “завдасть руйнівного удару по репутації та фінансам Росії”, адже поставить під загрозу інвестиції в розробку цієї збройної системи, “зменшивши її ефективність у майбутніх конфліктах”.
На думку видання The Aviationist, наступним кроком України стане саме відправлення отриманих частин С-70 до США для ретельного аналізу.
“Хоча Росія продовжує розвивати С-70, його боєздатність залишається під питанням. Втрата безпілотника в цьому інциденті в поєднанні з проблемами, висвітленими цією оперативною невдачею, викликає серйозні занепокоєння щодо майбутнього програми. - підсумовує Defence Blog. - Попри амбіції Росії розгорнути передові безпілотні системи, реальність на місці свідчить про те, що С-70 все ще далекі від того, щоб бути тим високотехнологічним активом, який рекламує Кремль”.
Дивіться також: Президент Естонії закликав Захід повалити "стіну обмежень" для України