Зеленський в інтерв'ю Reuters розповів про план відкриття найважливіших корисних копалин України для інвестицій США

Президент України Володимир Зеленський показує журналістам Reuters карту стратегічних ресурсів і об’єктів під час інтерв’ю на тлі нападу Росії на Україну в Києві, Україна, 7 лютого 2025 року. REUTERS/Валентин Огіренко

Президент України Володимир Зеленський окреслив пропозиції України щодо відкриття своїх найважливіших корисних копалин для інвестицій напередодні оголошеної імовірної зустрічі з президентом США Дональдом Трампом.

У п'ятницю президент України Володимир Зеленський дав ексклюзивне інтерв'ю агенції Reuters, у якому він зупинився докладніше на деталях "плану перемоги", який він має намір обговорити з американським лідером, щоб той допоміг поставити Україну в найбільш вигідну позицію для переговорів і змусити Москву сісти за стіл переговорів.

Раніше Дональд Трамп, чия адміністрація наполягає на швидкому припиненні війни України з Росією, повідомив, що наступного тижня планує зустрітися з Володимиром Зеленським для обговорення питань взаємовигідної співпраці між США та Україною та можливостей для завершення війни.

Трамп заявив у понеділок, що хоче, щоб Україна постачала США рідкісноземельні елементи та інші мінерали в обмін на допомогу США.

Зеленський заявив, що Україна готова до співпраці зі Сполученими Штатами заради безпеки і захисту важливих ресурсів, таких як запаси титану, необхідного для авіаційної та космічної промисловості, та урану, що використовується для ядерної енергетики та зброї, які можуть потрапити до рук противників США.

"Україна володіє одними з найбільших у Європі запасами стратегічних ресурсів, і захист України означає також захист цих ресурсів. Того, що може зміцнити нашу державу й наших партнерів або Росію та її спільників", – наголосив Зеленський у мережі Х (колишня Twitter).

Зеленський у своєму твіті назвав головні з них – уран, титанові й марганцеві руди, рідкісноземельні елементи, літій, природний газ і додав, що Україна володіє "десятками інших ресурсів, від яких залежить геополітика".

Рідкісноземельні метали є важливими для виробництва високопродуктивних магнітів, електродвигунів та побутової електроніки. Зеленський сказав, що Москва може відкрити ці ресурси для своїх союзників Північної Кореї та Ірану, які є заклятими ворогами США.

За словами Зеленського, менше 20% мінеральних ресурсів України, включаючи близько половини її родовищ рідкісноземельних металів, перебувають під російською окупацією.

Російські війська набирають силу на сході протягом кількох місяців, кидаючи величезні ресурси в наступ, тоді як набагато менша армія Києва бореться з нестачею солдатів і занепокоєна майбутніми постачаннями зброї з-за кордону, йдеться в публікації Reuters.

Зеленський сказав, що Росія детально знала, де знаходяться критичні ресурси України, завдяки геологічним дослідженням радянських часів, які були вивезені до Москви, коли Київ отримав незалежність у 1991 році.

Крім того, Зеленський повідомив, що Київ і Білий дім обговорюють ідею використання великих українських підземних сховищ газу для зберігання американського скрапленого газу.

"Я знаю, що адміністрація Трампа в цьому дуже зацікавлена... Ми готові і хочемо мати контракти на постачання СПГ в Україну. І, звичайно, ми будемо хабом для всієї Європи", – сказав він.

"Нам потрібно зупинити Путіна та захистити те, що у нас є - дуже багатий Дніпровський регіон у центральній Україні", – сказав Зеленський, наголосивши на необхідності гарантій безпеки України з боку союзників у рамках будь-якого врегулювання.

При цьому Зеленський наголосив, що Київ не пропонує "віддавати" свої ресурси, а пропонує взаємовигідне партнерство для їхньої спільної розробки:

"Американці допомогли найбільше, і тому американці мають заробити найбільше. І у них має бути цей пріоритет і вони його отримають. Я також хотів би поговорити про це з президентом Трампом", - сказав президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю агентству Reuters, повну версію якого агентство планує видати у суботу, 8-го лютого.

Дивіться також: Українські рідкісноземельні метали і чому вони цікавлять Трампа – роз'яснення Reuters