Келлог та Єрмак розповіли про бачення Трампа і Зеленського щодо переговорів про припинення війни

Архівне фото. Президент Володимир Зеленський на Мюнхенській безпековій конференції, 17 лютого 2024. Фото: Tobias SCHWARZ / AFP

Президент Володимир Зеленський очолить українську делегацію на Мюнхенській безпековій конференції, де також очікують участі віцепрезидента США Джей Ді Венса та спеціального представника США з питань України та Росії Кіта Келлога.

Про це в інтерв'ю Associated Press повідомив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

Зустрічі у Мюнхені

За словами Єрмака, на конференції, що триватиме з 14 по 16 лютого, українська делегація представить позицію Києва щодо припинення війни та свої погляди на те, як можна досягти "тривалого та стійкого миру".

"Потрібно, щоб лідери та політичні експерти, які будуть у Мюнхені, усвідомили, що зараз є імпульс. Що ми дуже близькі до справжнього завершення цієї війни справедливим і тривалим миром, але необхідно бути разом… Щоб не дати Росії можливість розділити світ, розділити партнерів", - сказав глава Офісу президента України Єрмак.

За його словами, на зустрічі у Мюнхені Україна сподівається обговорити, які гарантії безпеки можна запровадити, щоб запобігти повторній агресії з боку Росії.

Your browser doesn’t support HTML5

Мюнхенська безпекова конференція, засідання “Рамштайн”: очікування. Відео

Як повідомляв Голос Америки, наступного тижня віцепрезидент Джей Ді Венс вирушить до Європи, щоб взяти участь у саміті з питань штучного інтелекту в Парижі та Мюнхенській конференції. Раніше про свою участь у конференції повідомив спецпосланець Келлог, він там має намір говорити про закінчення російської війни проти України.

Мирний план Трампа

"Як спеціальний представник президента США з питань Росії та України, я з нетерпінням чекаю, щоб говорити про мету Дональда Трампа закінчити цю кровопролитну та дороговартісну війну в Україні", – писав Келлог у соцмережі Х щодо своїх планів у Мюнхені.

Раніше агентство Bloomberg із посиланням на власні джерела повідомило, що в Мюнхені Келлог може представити план президента Дональда Трампа з врегулювання війни Росії проти України.

Але пізніше сам Келлог в ефірі телеканалу Newsmax заперечив ці повідомлення: "Одне медіа заявило, що наступного тижня ми представимо "мирний план". Ні, таких планів немає. Я не говорив про це".

"Людина, яка представить "мирний план" – це президент США, а не Кіт Келлог. Ми будемо залучені, допоможемо йому з цим. Цього не станеться наступного тижня. У нас будуть дискусії з європейцями, ми передамо усе президенту США. І будемо рухатися далі", - наголосив спеціальний представник Білого дому з питань України та Росії Кіт Келлог.

Санкції проти Росії

При цьому в інтерв'ю виданню New York Post, опублікованому 6 лютого, Келлог сказав, що президент Трамп готовий подвоїти санкції проти Росії, щоб змусити її припинити війну проти України.

Наскільки болючим зараз є економічний тиск на Росію, у порівнянні із тим, наскільки сильним він може бути, Келлог оцінив "на 3" з "10".

"Дійсно можна посилити санкції - особливо останні санкції [щодо видобутку та експорту нафти], - сказав він і додав, що це дасть відчутну можливість "зробити щось".

"І якщо є хтось, хто розуміє важелі впливу, то це президент Дональд Трамп, і ви можете це побачити на основі того, що він нещодавно зробив [у розв'язанні іноземних проблем]", - додав Келлог.

Він розповів, що минулого четверга Трамп зібрав свою команду радників і членів уряду - від віцепрезидента Венса до міністра фінансів Скотта Бессента - щоб обговорити, як використати важелі впливу США, щоб покласти край війні.

"Вирішення російсько-української війни – це справді залученість усієї адміністрації, тому [йдеться про комплексний] підхід всього уряду... президента, віцепрезидента, радника з національної безпеки, держсекретаря і міністра фінансів, Ради національної безпеки", - сказав Келлог.

Говорячи про війну РФ в Україні, Келлог додав, що "це рівень насильства як у Другій світовій війні", і саме тому, за його словами, Трамп зосереджений на використанні цілісного підходу для припинення жорстоких боїв. Також він повторив свою тезу про те, що для досягнення миру поступитись чимось повинні будуть і Росія, і Україна.

Візит Келлога до Києва

В інтерв'ю АР Андрій Єрмак підтвердив, що Келлог відвідає Київ наприкінці лютого: "Для президента Володимира Зеленського та нашої команди дуже важливо, щоб нова адміністрація США якомога швидше отримала повну реальну інформацію про ситуацію на полі бою. Про те, як проходить мобілізація, яка ситуація з доставленням озброєнь і техніки".

При цьому Єрмак зауважив, що дати зустрічі Зеленського і Трампа ще немає, але повторив, що це має відбутися якнайшвидше, додавши, що "ми над цим працюємо".

Глава офісу Зеленського підкреслив: "Я вважаю, що важливо, щоб ми пройшли ці консультації та переговори до того, як в адміністрації (Трампа) будуть якісь плани. Тому що наша позиція полягає в тому, що неможливо, і буде великою помилкою мати будь-які плани без участі України в підготовці цього плану".

Кіт Келлог не повідомляв про візит в Україну.

Дивіться також: Трамп заявив, що допомога США Україні може надходити під гарантії рідкісноземельних металів

"Хочемо, щоб американці дивилися на нас... як на... партнера"

Також Єрмак відповів на заяви президента США Дональда Трампа про те, що він прагне укласти з Києвом угоду, за якою Україна продовжить отримувати від США допомогу, яка буде гарантована наявними в Україні рідкісноземельними металами.

Єрмак сказав, що поки немає рамок для обговорення цієї теми, але Україна розглядає стратегічне партнерство зі США навіть після закінчення війни, і що це є частиною стратегії Зеленського у підході до нової адміністрації.

"Ми хочемо, щоб американці дивилися на нас не лише як на демократію, якій вони допомогли вижити під час цієї жахливої війни Росії проти України. Але й щоб дивилися на нас як на дуже важливого і дуже цікавого стратегічного партнера в майбутньому", - зауважив український високопосадовець.

Раніше президент України Зеленський казав, що Україна відкрита до американських інвестицій в українські корисні копалини, зокрема, у питанні видобутку рідкісноземельних металів.

В інтерв'ю New York Post Келлог, відповідаючи на запитання про рідкісноземельні елементи, сказав, що президент Трамп спочатку "хоче зупинити" війну, а вже потім "продовжувати" вести переговори про майбутні угоди.

"Я думаю, що у нас є певні можливості, і, на щастя, я працюю для (укладання) значних угод", — сказав Келлог. Він нагадав, що Трамп свого часу написав книгу "Мистецтво укладання угод" (The Art of the Deal).

У статті використано матеріали Reuters

Дивіться також: Уряд Трампа припинив роботу групи, спрямованої на арешт активів російських олігархів