Інспекції суден з українським продовольством у межах Чорноморської зернової ініціативи досі відбуваються в обмеженій кількості. Якщо 13 квітня, після відновлення роботи, їх було всього шість, то у п’ятницю – чотири.
Про це під час брифінгу у п'ятницю, 14-го квітня, повідомив речник Генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік.
«Ми, очевидно, стурбовані останніми перешкодами в реалізації Чорноморської зернової ініціативи. Різні люди в команді Генерального секретаря, включно з ним, висловлювали занепокоєння сторонам, які її підписали. Генеральний секретар написав листи сторонам. І ми сумлінно працюємо в тісній співпраці з Туреччиною, щоб зберегти життєво важливу угоду», - повідомив він.
Він також додав, що наразі у Спільному координаційному центрі існують різні точки зору щодо тих суден, які мають бути зареєстровані та перевірені найближчими днями.
У рамках домовленості представники Росії, Туреччини та ООН інспектують кораблі на шляху до та з українських портів. Спільна комісія узгоджує назву кораблів, які підлягають перевірці.
«Від початку ініціативи і донедавна українські портові органи представляли нові судна, погоджували їх для реєстрації та подальшої перевірки, як зазначено в процедурах. Це була усталена практика відповідно до ролі України в управлінні діяльністю порту. Протягом останніх кількох тижнів щодо цієї практики виникли різні погляди, що призвело до збою в роботі», - пояснив Дюжаррік.
Раніше заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков в інтерв'ю Guardian повідомив, що зернова угода перебуває в «критичній ситуації» через дії Росії. За його словами, кілька днів тому українська сторона подала назву трьох зерновозів, як і передбачено угодою. Але росіяни викреслили ці назви й подали інші судна з поточної черги, яка налічує 50 кораблів. В результаті жодному судну не вдалося продовжити свій шлях, що є «фактичною блокадою з боку Москви».
Як пояснили Голосу Америки у дипломатичних колах, своїми діями Росія намагається тиснути на учасників угоди, аби вирішити проблему з експортом своїх добрив. Незважаючи на те, що вони є частиною угоди, через репутаційні та інші ризики, зокрема високу вартість страхування цих вантажів, покупці не поспішають їх купувати.
Під час прес-конференції в Анкарі 7 квітня очільник російського МЗС Сергій Лавров заявив, що в рамках угоди Україна має «особливі умови» щодо вивезення українського зерна, а російська частина пакету взагалі не виконується. За словами Лаврова, перепони на шляху фінансування, логістичного оформлення, транспортування, страхування, експорту російської продукції зберігаються і навіть посилюються.
Дюжаррік, відповідаючи на запитання щодо вимог Росії зняти ці перепони заявив, що дискусії та комунікації зі сторонами тривають.
«Є ще багато критичних проблем, які потрібно вирішити щодо платежів та інших технічних питань. Ми продовжуємо намагатися їх вирішити. Але з іншого боку, я вважаю, що є певні результати, які сприяють збільшенню обсягів торгівлі зерном, зниженню фрахтових ставок і збільшенню кількості суден, які заходили в російські порти за добривами та зниженням страхування. Отже, ми досягли певного прогресу, але ми продовжуємо наполягати на більшому», - повідомив він.
22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.
29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у зерновій угоді підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито напад на кораблі Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці. 2 листопада Росія відновила свою участь у зерновій угоді. 17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.
19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію зернової угоди. Проте лише на 60 днів. Лавров повідомив, якщо впродовж цього часу не буде жодних зрушень у знятті перепон на шляху експорту російських добрив та зерна, Росія буде думати, чи потрібна ця угода.
Дивіться також: Нова поставка пшениці з України може зменшити голод – економісти Кенії