Зусилля США щодо обмеження доступу Китаю та Росії до передових комп’ютерних чипів є “недостатніми”, йдеться у звіті підкомітету Сенату США

Фото для ілюстрації - мікросхема

Зусилля Міністерства торгівлі США щодо обмеження доступу Китаю та Росії до передових комп’ютерних чипів американського виробництва є “недостатніми” й потребуватимуть додаткового фінансування, щоб перешкодити здатності цих країн виробляти передову зброю. Про це йдеться у звіті Постійного підкомітету з розслідувань Сенату США, опублікованому 18 грудня.

Адміністрація президента США Джо Байдена запровадила заходи експортного контролю, щоб обмежити доступ Китаю та Росії до мікрочипів, вироблених у США, після вторгнення Росії в Україну майже три роки тому.

Згідно зі звітом, Бюро промисловості та безпеки Міністерства торгівлі не має ресурсів для забезпечення контролю за експортом і занадто покладається на добровільне дотримання правил американськими виробниками мікросхем.

Однак, вимога посилення контролю за експортом з боку Міністерства торгівлі з’явилася на тлі заяв нової адміністрації Дональда Трампа про прагнення різко скоротити розмір і масштаби федерального уряду. Новообраний президент США Дональд Трамп призначив підприємців Ілона Маска та Вівека Рамасвамі очільниками нового “Департаменту ефективності уряду” з метою демонтажу частини федерального уряду.

Перехідна команда Трампа не відповіла відразу на прохання прокоментувати цей звіт.

Бюджет Бюро промисловості та безпеки, який становить близько 191 мільйона доларів, залишається практично незмінним з 2010 року з урахуванням інфляції.

“Хоча бюджет Бюро промисловості та безпеки не змінювався протягом десятиліття, бюро старанно й цілодобово працює, щоб виконувати свою місію та захищати національну безпеку США”, — зазначив речник Міністерства торгівлі Чарлі Ендрюс у заяві у відповідь на звіт.

Ендрюс додав, що за наявності “необхідних ресурсів від Конгресу”, міністерство буде “краще споряджене для розв’язання проблем, пов’язаних із мінливим середовищем національної безпеки”.

У листі до міністерки торгівлі Джини Раймондо від 18 грудня сенатор-демократ від штату Коннектикут Річард Блументаль, голова Постійного підкомітету, вказав на повідомлення в пресі про те, що російські військові продовжують купувати компоненти компанії Texas Instruments через підставні фірми в Гонконзі, щоб проілюструвати неефективність заходів експортного контролю як інструмента.

Блументаль у своїй заяві закликав “(Міністерство) торгівлі вжити негайних заходів і посилити боротьбу з компаніями, які дозволяють, щоб напівпровідники американського виробництва були рушійною силою російської зброї та китайських амбіцій”.

Дивіться також: Експерт: Північна Корея прискорює виробництво, передачу зброї Росії

Компанія Texas Instruments заявила, що виступає проти використання своїх чіпів у російській військовій техніці та проти незаконного перенаправлення своєї продукції до Росії.

“Наша політика полягає в дотриманні законів про експортний контроль, і будь-які постачання мікросхем (компанії) Texas Instruments в Росію є незаконними та несанкціонованими”, — йдеться в заяві компанії.

“Якщо ми знаходимо докази, що свідчать про перенаправлення продукту, ми проводимо розслідування та вживаємо заходів”, - додано в заяві.

Втім справа не лише в Texas Instruments. Підкомітет у вересні опублікував звіт, який виявив, що сукупний експорт чотирьох основних американських виробників передових мікросхем до Вірменії та Грузії майже подвоївся з 2021 по 2022 рік.

В обидвох цих країнах розташовані підставні компанії, які, як відомо, допомагають Росії купувати передові чіпи, виготовлені в США, попри експортний контроль.

Тим часом Китай створив “величезні, ледь приховані мережі контрабанди, які дозволяють йому продовжувати використовувати американські технології”, - стверджується у звіті підкомітету.

Вашингтон поступово розширює кількість компаній у Китаї, на які поширюється такий експортний контроль, на тлі того, що адміністрація президента Джо Байдена заохочує розширення інвестицій та виробництво мікросхем у США.

Але китайські компанії знайшли способи ухилятися від експортного контролю, частково через брак експертів з питань Китаю та носіїв китайської мови, призначених для здійснення контролю за експортом у Міністерстві торгівлі.

Поточний бюджет міністерства обмежує кількість міжнародних перевірок кінцевого використання продуктів або ж фізичних перевірок за кордоном дистриб’юторів або компаній, які отримують американські мікросхеми, і які є передбачуваними кінцевими споживачами цих продуктів. Наразі у Міністерстві торгівлі є лише 11 офіцерів експортного контролю, розкиданих по всьому світу для проведення таких перевірок, йдеться у звіті.

Підкомітет виклав кілька рекомендацій у своєму звіті, включаючи заклик до Конгресу виділити більше грошей для залучення додаткового персоналу для забезпечення експортного контролю. Серед інших рекомендацій є накладення більших штрафів на компанії, які порушують правила контролю, і вимога періодичних перевірок зовнішніми організаціями планів експортного контролю передових компаній-виробників мікросхем.

Дивіться також: США запровадили повторні санкції щодо російських компаній, причетних до "Північного потоку-2"