Спеціальні потреби

Як російські тролі шкодять американській підтримці України - розслідування WP


Жінка намагається зобразити російського троля перед слуханням у Комітеті з торгівлі та юстиції Конгресу. Вашингтон, 10 квітня 2018 року. Фото AP
Жінка намагається зобразити російського троля перед слуханням у Комітеті з торгівлі та юстиції Конгресу. Вашингтон, 10 квітня 2018 року. Фото AP

Російські політтехнологи та інтернет-тролі розгорнули кампанію із дискредитації України, аби зупинити ухвалення Конгресом США допомоги Києву. Тисячі сфабрикованих новинних статей, публікацій у соціальних мережах і коментарів пропагують американський ізоляціонізм, викликають страх за безпеку державних кордонів США, посилюють економічну та міжрасову напругу в країні. Про це пише видання The Washington Post, яке отримало доступ до документів розвідки ЄС.

Мова йде про понад сотню документів, датованих від травня 2022 року до серпня 2023 року, із внутрішнього листування людей, залучених до кампанії із поширення дезінформації. Документи свідчать, що Москва у Франції та Німеччині працює над тим, щоб послабити підтримку Києва та дестабілізувати ситуацію в самій Україні.

Метадані документів вказують на те, що вони були написані членами команди, що працювала на Іллю Гамбашидзе, керівника московської PR-компанії Social Design Agency. У березні Сполучені Штати наклали санкції на Гамбашидзе за його участь в "іноземній кампанії зі зловмисного впливу" за вказівкою Кремля.

Наративи, які поширюють російські боти

Видання наводить приклад завдання, яке один із політтехнологів доручив працівнику ботоферми: "Потрібно написати коментар не більше 200 символів від імені жителя передмістя великого міста. Фіктивний американець не підтримує військову допомогу, яку США надають Україні, і вважає, що гроші потрібно витрачати на захист кордонів Америки, а не України, а політика Байдена веде США до краху".

Один з наративів передбачає звинувачення української влади у крадіжці й продажі західної зброї. Інший несе повідомлення про те, що "американці не готові пожертвувати своїм добробутом заради конфлікту в Україні", а також, що тісніші відносини Росії з Китаєм - це нова загроза, створена чинною політикою США.

Боти поширюють також інформацію про "зростання бідності, рекордну інфляцію, зупинку економічного зростання та ризик втрати роботи для білих американців". Одна з публікацій, приміром, спробувала порівняти рівень кількості безхатьків в Америці і в Росії. Мовляв, Сполучені Штати починають все більше нагадувати "країну третього світу".

У коментарі до статті поширеному російським тролем, йдеться наступне: "Мене охоплює гнів, коли черговий український пакет допомоги розподіляється по кишенях американських і українських чиновників. Важко зрозуміти такі жести "допомоги", коли власні безхатьки сидять під ногами перехожих та сплять під мостами".

Методи роботи пропаганди

Кремль серйозно зайнявся підривом американської підтримки України в січні 2023 року, пише WP. Сергій Кирієнко, перший заступник глави адміністрації Кремля, скликав команду політтехнологів, які вже працюють над кампаніями послаблення підтримки Києва в Європі, і попросив їх розширити свої зусилля.

"Пріоритетом Росії є зупинка (постачання - ред.) зброї, тому вони кидають речі об стінку, можливо, щось і прилипне», — цитує видання анонімного співробітника Республіканської партії.

"Ми бачимо широку кампанію, яка включає кілька напрямків, деякі з яких працюють краще, ніж інші. Росіянам байдуже. Вони просто намагаються засіяти довкілля", розповіли джерела серед республіканців в коментарі WP.

Російські боти, серед іншого, створюють вебсайти двійники. Мова йде про так звану мережу ботів Doppelgänger. Про методи їхньої роботи Голос Америки писав минулого місяця.

Також боти створюють тимчасові акаунти у соціальних мережах, щоб уникнути виявлення. Із цих сторінок розсилають маніпулятивну інформацію, пізніше цю інформацію видаляють, але вже після того, як її поширили інші. Таким чином вони маскують першоджерело.

Інша техніка передбачає перенаправлення читачів через низку випадкових вебсайтів, доки вони не потраплять на оманливу статтю.

"Важливо відзначити, що для ефективної роботи нам потрібно звести до мінімуму фейки, максимізувати реалістичну інформацію, — йдеться в одній із пропозицій команди стратегів Гамбашидзе. — Постійним рефреном має бути: "ось що відбувається насправді, це те, про що вам не говорять офіційні ЗМІ".

Клінт Воттс, керівник Центру аналізу загроз Microsoft пояснює, що Росія "розповідає аудиторії 80% того, що вони вже чують, і 20% того, що вони хочуть, щоб аудиторія почула". Вони задовольняють попит на інформацію, а потім додають власну інформацію, і з часом це стає дуже ефективним.

"Контент потрібно просувати щодня, — каже Воттс. - Воно працює з часом, хтось натрапить на інформацію, політик чи знаменитість".

Використання популістів

За словами аналітиків і колишніх американських чиновників, ця кампанія є частиною стратегії, яку Кремль впроваджує вже 10 років. Це спроба підвищити роль політиків-популістів, які виступають проти глобальної ролі США.

Конгресмен-республіканець Метт Гетц, який виступає проти допомоги Україні, заявляв про "небезпечний двопартійний консенсус, який веде нас до війни з Росією", і критикував пакет допомоги Києву в розмірі 40 мільярдів доларів США ще у 2022 році. Мовляв, це відбувається "у той час, як американці позбавлені дитячих сумішей". Цей наратив підхопили й посилили російські тролі.

У відповідь на закиди журналістів щодо повторення наративів російської пропаганди, речник конгресмена Гетца зауважив, що конгресмен потрапив під санкції Москви у квітні 2022 року. Тоді під санкції також потрапили сотні інших конгресменів.

Інший конгресмен-республіканець Майкл Тернер, який нині очолює комітет Палати представників з питань розвідки, заявив, що дійсно його колеги повторюють російські наративи.

"Ми бачимо, що Росія намагається замаскувати повідомлення, які є антиукраїнськими та проросійськими повідомленнями — деякі з них ми навіть чуємо в залі Палати представників", — заявив Тернер.

Резонанс у Конгресі напередодні викликали фейкові статті про корупцію Зеленського, оприлюднені на вебсайтах, що пов’язані з Росією, пише Washington Post. Одну із таких заяв розповсюдило видання DC Weekly, яке виявилось пов’язаним із колишнім офіцером американської поліції Джоном Марком Дуганом, який сьогодні працює на російську пропаганду.

Через DC Weekly фейкова новина про те, що Зеленський купив дві яхти на гроші американської допомоги, стала вірусною в листопаді. Це повідомлення підхопила ультраправа конгресменка Марджорі Тейлор Грін і поширила цю інформацію в мережі X.

Стурбованість щодо звинувачень в корупції стала однією з причин, чому дебати щодо допомоги Україні були тоді призупинені, пише WP.

У статті використані матеріали The Washington Post

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

XS
SM
MD
LG