Адміністрації Барака Обами треба відповісти не лише перед міжнародними партнерами, але і перед власними громадянами
На серйозність ситуації вказує і те, що з різних джерел звучить суперечлива інформація щодо того чи знав про масштаби прослуховування, а відповідно діяльність спецслужб сам президент Обама.
Обсяг стеження Агенства національної безпеки США за європейськими лідерами обурив Європу. Президент Франції назвав стеження неприйнятним. Меркель заявила, що її віра у США серйозно похитнулась. Зрештою голова МЗС Німеччини Ґвідо Вестервелле зажадав пояснень.
"Для нас стеження за друзями та партнерами цілком неприйнятне. Воно підриває взаємну довіру та шкодить нашій дружбі", - заявив міністр.
І шкодить неабияк, голова Європейського парламенту Мартін Шульц вже порекомендував заморозити переговори між США та ЄС щодо зони вільної торгівлі, поки США не роз’яснять ситуацію. Та більшість європейських лідерів не готові іти аж так далеко. У США теж наполягають, щоб питання угоди про вільну торгівлю, розглядалось окремо. Ціна угоди справді величезна: ЄС та США разом представлять половину всього виробничого потенціалу світу та десь третину світової торгівлі. Тож бажання відділити перемовини про зону вільної торгівлі від стеження – цілком зрозуміле.
Втім прослуховування спецслужбами телефонних переговорів та Інтернет-спілкування не є проблемою виключно «верхів», про вирішення, або замовчування якої світові лідери можуть домовитись у своєму вузькому колі.
Американці, громадяни європейських країн виступають проти порушення їх права на приватність з боку державного апарату. А боротьба проти стеження з боку АНБ - це втілення спротиву "Великому брату".
На вихідних у Вашингтоні мітингували проти масового стеження.
"Всі, хто зібрався. Якщо маєте при собі індивідуальний пристрій стеження, також відомий як мобільний – діставайте його", - звертались з трибуни промовці.
Людей турбують не проблеми сильних світу, а їх особиста безпека.
"Протягом останніх місяців ми, народ америки, дуже багато дізнались про порушення наших прав, про масове стеження за кожним аспектом нашого життя, та відсутність нагляду за цим процесом з боку обраних представників народу. Ми маємо примусити Конгрес вдатись до дій", - говорить учасниця мітингу.
"Я і всі мітингувальники тут просто обурений стеженням за громадянами, але судячи з реакції суспільства це сприймається як норма. Але ж це грубе порушення конституції ", - каже чоловік.
У Вашингтоні також вимагали, щоб уряд припинив переслідування людей, які на власний страх та ризик повідомили світу про масштаб стеження.
"Ми не повинні переслідувати тих, хто говорить правду, кидати їх до в’язниці. Примушувати їх шукати притулку у інших країнах. Ці люди заслуговують на суспільну повагу та статус героїв", - говорить Майкл, один з мітингувальників.
Тож адміністрації Барака Обами треба відповісти не лише перед міжнародними партнерами, але і перед власними громадянами.
Повідомлення в американській пресі про те, що президент міг і не знати про слідкування за іноземними партнерами виглядають так само не переконливо, як раніше спроби відмежуватись від прослуховування та стеження за телефонними та Інтернет- комунікацями на території США.