Комісар ЄС з питань енергетики Ґюнтер Еттінґер, міністр енергетики та вугільної промисловості України Юрій Продан і міністр енергетики Росії Олександр Новак не змогли домовитись щодо ціни російського газу для України, однак змогли напрацювати схему погашення Києвом заборгованості за поставлені раніше вуглеводні.
Україна зобов’язалась сплатити «Газпрому» 2 мільярди доларів боргу до кінця жовтня і решту – 1,1 мільярда доларів до кінця року. Як зазначив Ґюнтер Еттінґер, до кінця року Київ має сплатити загалом 3 мільярди доларів боргу.
Єврокомісар також повідомив, що про решту боргу і його сплату вирішуватиме Стокгольмський арбітражний суд.
На цьому наполягав також і міністр енергетики і вугільної промисловості України Юрій Продан. Він зауважив, що всі ухвалені нині рішення є лише компромісом на наступні шість місяців, додавши: «В першу чергу ми повинні мати – бодай на проміжний період, нормальну комерційну ціну. На жаль, сьогодні ми не досягли з російською стороною домовленості щодо самого механізму формування газової ціни».
Міністр енергетики Росії Олександр Новак заявив, що ЄС і Світовий банк зможуть виступити гарантами сплати Україною заборгованості за поставлений раніше російський газ.
«Сьогодні загальний борг «Нафтогазу» «Газпрому» становить 5 мільярдів 300 мільйонів доларів, і складається з кількох компонентів. Це – борги за два останні місяці минулого року, а також за газ, який надійшов у квітні-травні-червні цього року», – сказав Новак після берлінських переговорів.
«Газпром» зобов’язався надати Україні у найближчі місяці 5 мільярдів кубометрів газу. Але це за умови, що Україна сплатить 2 мільярди доларів боргу і сплачуватиме майбутні поставки з передоплатою за ціною 385 доларів за тисячу кубометрів. Так званий «зимовий енергопакет» діятиме впродовж шести місяців і має бути підписаний наприкінці наступного тижня.
Єврокомісар Еттінґер вважає цю газову суперечку надзвичайно заплутаною, бо вона – політична. Та нехай би що, але проблему потрібно вирішувати негайно – з огляду на наближення зими, зауважив комісар ЄС.
Зволікання загрожує не лише Україні, а й стабільності поставок газу у країни ЄС. «Якщо зимовий енергопакет не спрацює, то немає гарантії, що не повториться зима 2009 року. Я дуже сподіваюся, що сторони підпишуть його наступного тижня», – заявив Еттінґер.
За словами єврокомісара домовленість про зимовий енергопакет є гарним рішенням на наступні півроку і влаштовує і Київ, і Москву, і Брюссель.
Передрук з "Радіо Свобода" |