Спеціальні потреби

Як в Кремлі реагують на воєнну поразку, чи загрожує Росії розпад і чи застосує Путін ядерну зброю, обговорюють на Заході


Фото: український військовий соїть на російському прапорі в Ізюмі, 13 вересня 2022 року.(AP Photo/Kostiantyn Liberov)
Фото: український військовий соїть на російському прапорі в Ізюмі, 13 вересня 2022 року.(AP Photo/Kostiantyn Liberov)

Кремль визнав поразку в Харківській області, але прагне відвести від Путіна відповідальність за це, пишуть аналітики американського Інституту вивчення війни (ISW).

В ISW вказують - посадовці та пропагандисти РФ тепер змінили свою тактику "перебільшення чи фабрикування" російських успіхів і почали активно обговорювати причини поразки в Харківській області. Вони звинувачують у провалі не Путіна, а військових радників. В російському парламенті обговорюють законопроект, який, ймовірно, буде прийнято в грудні, і який доволить розсилати повістки поштою і зобов'яже тих, хто їх не отримав, приходити у військомати. Про загальну мобілізацію в законопроекті не йдеться, зауважують аналітики і висловлюють сумніви в здатності російського Міністерства оборони її провести.

Також аналітики зазначили, що поразка в Харківській області створила паніку серед росіян на окупованих українських територіях. Вони наводять дані української розвідки про те, що російські посадовці в Криму закликають родини переїжджати до Росії, а співробітники ФСБ продають свої квартири.

Британське міноборони вказує на спроби Росії залучити поставки зброї з таких підсанкційних країн, як Іран та Північна Корея. Також, втрата Росією іранського дрона "Шахед 136" поблизу лінії фронту біля Куп'янська вказує на те, що РФ намагається використати ці дрони для тактичних цілей, а не для пострілів вглиб території України, які здатні проводити такі БПЛА.

Втрату довіри до російського війська поряд з економічними та демографічними факторами може спонукати до розпаду Росії, говорить колишній командувач Сухопутних сил США в Європі Бен Ходжес в статті для Telegraph. "Якщо ми не зможемо підготуватись [до розпаду Росії], як не змогли підготуватись до розпаду Радянського Союзу, це створить надзвичайну нестабільність для нашої геополітики", - попереджає він.

Під тиском поразок Путін може зробити щось радикальне, і навіть застосувати ядерну зброю, застерігає низка аналітиків на Заході. Генерал США (у відст) Кевін Раян, експерт Гарвардського університету, в коментарі Insider каже - якщо Росія прийме до свого складу регіони Донецької та Луганської областей, це може означати для Росії, що бойові дії точаться на її території, і це відкриє шлях для загальної мобілізації, а також поставить питання про застосування ядерної зброї. "Зброя НАТО буде стріляти всередині Росії і, що важливіше, російська держава буде під атакою, а ми знаємо, що це "червона лінія" для застосування ядерної зброї".

Подібним занепокоєнням в інтерв'ю ВВС, пише Newseek, поділилась і колишня заступниця генсека НАТО Роз Готемоллер. Вона вказала, що не очікує використання Путіним міжконтинентальних ракет, але припускає, що той зробить "один удар через Чорне море, або вдарить по українському військовому об'єкту".

Колишній радник з нацбезпеки США Джон Болтон також припустив в інтерв'ю британському LBC, що через "катастрофічні поразки" ймовірність використання ядерної зброї Росією зростає.

Професор університету Джорджа Вашингтона Роберт Оттунг заявив Insider, що Путін не буде застосовувати ядерну зброю, навіть якщо "втратить все в Україні", через страх дій у відповідь. Аналітик Інституту вивчення війни Джордж Баррос сказав виданню, що Путін, ймовірно, зможе залишитись при владі і попри поразки в Україні, і висловив переконання, що "за зачиненими дверима Захід пообіцяв Кремлю вжити відповідних дій, якщо так безпрецедентно буде застосовуватись така зброя".

Як писав "Голос Америки", минулого місяця 17 відомих американських експертів в статті для The Hill закликали президента США Джо Байдена різко збільшити допомогу Україні, щоб підтримати контрнаступ і не піддаватись на ядерний шантаж Путіна.

Автори статті закликають не піддаватись на російський ядерний шантаж. Коментуючи заяву радника з нацбезпеки США Джейка Саллівана, озвучену на Аспенському безпековому форумі цього місяця, про те, що США хочуть уникнути "Третьої світової війни", аналітики вказали, що ядерне стримування все ще діє і Росії вигідно погрожувати ядерною зброєю, але не застосовувати її.

Якщо ядерний шантаж Росії спрацює з Україною, йдеться в статті, Путін зможе використати його і щодо країн НАТО.

"Якщо ми дозволимо Путіну залякати нас не давати зброю, необхідну Україні, щоб зупинити російський ревізіонізм, що станеться, якщо він розмахуватиме своєю ядерною чарівною паличкою над країнами Балтії? Чому адміністрація вважає, що Путін не насмілиться зробити це з Естонією або Польщею, якщо тактика спрацює в Україні?" - задають питання експерти.

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Розсилка

Відео - найголовніше

Українка запатентувала у США навчальну програму. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:46 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG