ОСЛО, 28 вересня (Reuters) – Норвегія спрямує військових на захист нафтогазових об’єктів від можливих нападів після того, як кілька країн заявили, що два російські трубопроводи до Європи, які тепер викидають газ у Балтійське море, були атаковані, заявив прем’єр-міністр країни у середу .
Витоки газу внаслідок імовірного саботажу, виявленого у вівторок на трубопроводах "Північний потік", сколихнули енергетичні ринки та посилили занепокоєння щодо безпеки.
Норвегія - найбільший постачальник газу в Європі та провідний світовий постачальник нафти. Їй належить понад 90 морських нафтових і газових родовищ, більшість із яких підключено до мережі газопроводів, що простягаються приблизно на 9000 км (5590 миль).
«Присутність військових будуть більш помітною на норвезьких нафтових і газових об’єктах», — заявив прем’єр-міністр Йонас Гар Стере на прес-конференції.
На атаку "відповідатимемо спільно з нашими союзниками", сказав він. Норвегія є членом НАТО.
У морі військово-морські сили захищатимуть офшорні установки, тоді як на суші поліція може збільшити присутність на об'єктах, сказав він.
НАТО та Європейський Союз наголосили на необхідності захисту критично важливої інфраструктури і попередили про «надійну та об’єднану відповідь», на можливі нові напади.
У понеділок Управління з безпеки нафти Норвегії закликало бути більш пильними щодо дронів поблизу норвезьких морських нафтогазових платформ, і попередило, що вони можуть становити ризик нещасних випадків або навмисних атак.
Сторе заявив у середу, що безпілотники помічали "в основному у вересні", включаючи дрони "різних розмірів" і що ця діяльність була "ненормальною".
Проте він повторив, що не бачить конкретної загрози для морського нафтогазового сектору Норвегії та не просив військової допомоги від її союзників.
КООРДИНАЦІЯ
Військовий експерт раніше заявив, що безпека нафтового сектору скандинавської країни може бути надто слабкою.
"Уряд Норвегії має усвідомити, що зараз найважливішим стратегічним об'єктом у всій Європі є імпорт енергії або газу з Норвегії", - сказав Reuters Тор Івар Строммен, старший викладач Королівської військово-морської академії Норвегії.
"Якщо ці поставки буде відрізано, припинено або значно зменшено, це призведе до повної енергетичної кризи в Європі", - сказав Строммен раніше в середу.
Equinor (EQNR.OL), найбільший постачальник газу в Європі, заявив у середу, що посилив заходи безпеки на своїх установках.
«Неможливо повністю запобігти диверсії на 8800 кілометрах трубопроводів», — сказав Стреммен, але узгоджені дії можуть ускладнити роботу потенційних диверсантів.
Він сказав, що поки бракує координації між нафтовою промисловістю, поліцією та військовими, які мають різні обов’язки щодо безпеки наземних і морських установок, сказав Стреммен.
Уряд може найняти спеціалізовані судна, здатні вести підводне спостереження, які мають норвезькі перевізники, запропонував він.
«Огляньте газопроводи, почніть безперервне спостереження за всією діяльністю на поверхні поблизу цих трубопроводів», — сказав Строммен.
Військові Норвегії «пильно стежать» за ситуацією, сказав речник Норвезького об’єднаного штабу, оперативного командного центру військових.