"Щодо Херсона - це була значна, значна перемога України. Значуща перемога. І я можу лише аплодувати мужності, рішучості та боєздатності українського народу та українських військових. Справді, вони просто дивовижні". Так президент США Джо Байден прокоментував звільнення Херсона Збройними силами України.
Під час брифінгу для преси на Індонезійському Балі в понеділок Байден високо оцінив дії українських військових, поділився очікуваннями щодо того, що військові дії в Україні трохи сповільняться взимку, але відмовився ділитись прогнозами щодо результату війни в Україні. Байден все ж відзначив - плани Росії окупувати Україну провалились.
Президент США також запевнив у готовності США продовжувати підтримувати Україну.
"Думаю, наразі складно точно сказати, що це [звільнення Херсона] означає - але я дуже чітко прояснив, що ми збираємося і надалі забезпечувати українському народу спроможності для власного захисту.
Я думаю, ви побачите, що через зимові місяці та неможливість з такою ж легкістю пересуватися країною, все трохи сповільниться. Гадаю, ми ще побачимо, яким буде результат - за винятком того, що я впевнений, що Росія не окупує Україну, як вони планували з самого початку", - сказав президент США.
Щодо можливості перемовин між Росією та Україною, Байден повторив свою тезу про те, що рішення про перемовини - за Україною.
"І ми не збираємося вести жодних переговорів. Нічого про Україну без України. Це рішення належить прийняти Україні" , - додав він.
Як повідомляв Голос Америки, Жозеп Боррель, верховний представник ЄС в понеділок також привітав звільнення Херсона.
"Російська армія відступає. Це дуже добра новина. Це означає, що стратегія військової підтримки України правильна. Нам треба робити це далі. Ми повинні і далі допомагати Україні усім чим можемо: військово, а також тиснути на Росію і пояснювати решті світу наслідки цієї війни", - сказав Жозеп Боррель у Брюсселі перед початком наради європейськиї міністрів.
В п’ятницю на борту літака Air Force-1, який прямував на саміт ASEAN в Камбоджі, Джейк Салліван виклав чотири основних, як він сказав, елементи консенсусу в уряді США та позиції президента Байдена щодо перспективи мирних переговорів між Україною та Росією:
- Україна сама вирішує, коли і як вона хоче вести переговори. Нічого про Україну без України. Ми не будемо тиснути на них; ми не будемо їм диктувати.
- Ми віримо в справедливий мир, заснований на принципах суверенітету та територіальної цілісності, які не є придуманими нами, а включені в Статут ООН. Лідери G7 говорили про ці принципи справедливого миру, включаючи територіальну цілісність. Про це говорив президент Зеленський.
- Росія посилює свою так звану «анексію» української території. Це не зовсім є ознакою серйозної позиції щодо переговорів. Поки Росія дотримується позиції, що вона просто може силою захопити стільки території, скільки хоче, важко вважати її добросовісним контрагентом у переговорах.
- Підхід США залишається таким самим сьогодні, як і шість місяців тому, тобто ми збираємося зробити все можливе, включаючи наше вчорашнє оголошення про військову безпекову допомогу, щоб поставити Україну в найкращу можливу позицію на полі бою, щоб, коли вони приймуть рішення вести (переговори-ред. ГА), вони опинилися в найкращій можливій позиції за столом переговорів.