Спеціальні потреби

Російська еліта "втомлена", але продовжить підтримувати Путіна, якому "подобається воювати" - ISW аналізує повідомлення Медузи


Кадр з відеозвернення до нації президента Росії Володимира Путіна в Кремлі в Москві. Російське державне агентство Sputnik 31 грудня 2024 року. (Sputnik/AFP)
Кадр з відеозвернення до нації президента Росії Володимира Путіна в Кремлі в Москві. Російське державне агентство Sputnik 31 грудня 2024 року. (Sputnik/AFP)

Президент Росії Володимир Путін та російська безпекова еліта не зацікавлені в мирному розв’язанні війни з Україною шляхом переговорів у найближчому майбутньому, вважають дослідники американського Інституту вивчення війни (ISW), спираючись на аналіз російських медіаповідомлень.

Президенту подобається воювати, відчувається азарт. Навіщо зупинятися на пів дорозі, якщо можна остаточно дотиснути?
Публікація "Мездузи"

Вивчаючи повідомлення російського опозиційного видання Медуза, аналітики ISW доходять висновку, що Путін не вважає, що війна шкодить країні та її економіці, і потрібно шукати миру.

"Президенту подобається воювати, відчувається азарт. Навіщо зупинятися на півдорозі, якщо можна остаточно дотиснути?" — цитує Медуза одне із джерел, близьких до адміністрації президента Путіна.

На прикінцевій пресконференції у грудні Путін заявив, що росіянам стає "нудно", коли "все спокійно, розмірено, стабільно", і їм хочеться "двіжухи".

"Як тільки починається "двіжуха", все свистить біля скроні – і секунди, і кулі зараз свистять – так нам страшно, жах-жах", – заявив Путін, відповідаючи на запитання про економіку і додав, що вважає, що загалом ситуація з економікою "нормальна".

Тим часом високопоставлені російські силовики, які, згідно з публікацією Медузи, "розчаровані" способом ведення війни президентом Путіним, вважають, що Росії потрібно посилити війну в Україні шляхом більшої мобілізації, а не шукати виходу шляхом переговорів.

Спираючись на різні джерела в російській владній еліті, Медуза пише, що російські еліти, насамперед високопоставлені силовики, дедалі більше розчаровані тим, що у них "не вистачає" живої сили та техніки для ведення війни. Вони вважають, що Путіну потрібно провести "мобілізацію" і повністю перевести російську державу, суспільство і російську економіка на воєнні рейки.

Але сам Путін вважає, що мобілізація згубно подіяла б на настрої у суспільстві та на стан економіки, враженою санкціями та наслідками війни, припускають дослідники.

"ISW продовжує оцінювати, що Путін протидіє проведенню часткового примусового призову в резерв або подальшій мобілізації російської економіки, оскільки такі рішення були б дуже непопулярними серед росіян і призвели б до подальшого навантаження на економіку Росії, яка потерпає від браку робочої сили", – мовиться в аналітичному зведенні ISW за 9-те січня.

Діагноз російської еліти головної проблеми у веденні війни Росією є неточним, зауважує ISW, бо причина невдач полягає не в браку живої сили, а в неефективності російських військ на передовій, поганих здібностях російських командувачів до планування кампанії, і у значному браку бронетехніки, від якого зараз потерпають російські сили.

"Російські війська нещодавно продемонстрували, що вони здатні досягати повільних, важких успіхів піхотними штурмами на Покровському та Кураховому напрямках, але їхня нездатність здійснювати швидкі, механізовані маневри не дозволила російським військам перетворити ці тактичні успіхи на глибоке проникнення в український тил", – пояснюють аналітики ISW.

У своєму аналізі вони посилаються на українські дані про те, що росіяни розміщують менше бронетехніки на Покровському та Кураховому напрямках — двох напрямках із найбільшою інтенсивністю бойових дій, натомість кидаючи у бій сильно виснажену піхоту.

Така тактика, на думку ISW, дозволить російським військам підтримувати, чи навіть трохи збільшити поточний темп просування, "але лише так швидко, як російська піхота може рухатися пішки". А це явно не ті "глибокі проникнення і значні перемоги на полі бою, яких, ймовірно, бажають російські еліти", вважає ISW.

Надії будувати мир на тогочасній лінії фронту поховав український наступ на Курськ – Медуза

«Надії на швидкий світ» та ослаблення санкцій у 2024 році згасли після літнього вторгнення ЗСУ до Курської області"
Публікація "Медузи"

Медуза пише про те, що російські політичні та бізнесові еліти також "втомлені від війни", бо вони сподівались на швидку перемогу Росії та зняття санкцій.

Але надії на швидкий мир на умовах Росії з фіксацією тогочасної лінії фронту поховав український наступ на російські території в районі Курська.

"Співрозмовники Медузи сходяться на думці, що «надії на швидкий світ» та ослаблення санкцій у 2024 році згасли після літнього вторгнення ЗСУ до Курської області", – мовиться у російській публікації.

Тепер, як пише Медуза, російські еліти стурбовані здатністю Путіна реалізувати свої територіальні вимоги на майбутніх переговорах — домогтися формального визнання російського контролю над усіма Донецькою, Луганською, Херсонською та Запорізькою областями, включно з тими частинами, які Росія наразі не окупує.

Натомість, зауважує російське видання, вони намагаються створити якийсь інший "образ перемоги" для населення Росії, яке, на думку російських соціологів, висловлюється за завершення війни.

"Така зосередженість на перемозі Росії в поєднанні з бажанням еліт посилити війну ще більше вказує на те, що російські еліти підтримують бажання Путіна вести переговори лише на умовах, продиктованих Росією, і досягти значної перемоги, щоб виправдати війну перед російським суспільством", – застерігає ISW.

Американські дослідники нагадують, що Путін та інші високопоставлені кремлівські чиновники неодноразово давали зрозуміти, що Росія не бажає брати участь у добросовісних переговорах. Вони далі виставляють умови, які рівнозначні повній капітуляції України.

"Російська еліта, швидше за все, продовжить підтримувати вимоги Путіна замість того, щоб брати участь у змістовних переговорах", – доходять висновку аналітики ISW.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG