Спеціальні потреби

Російське вторгнення в Україну змусило Захід сприйняти міжнародну клептократію як стратегічну загрозу – експерти


Туреччина приваблює не лише російських туристів, але і клептократів, які сподіваються приховати там свої гроші, кажуть автори дослідження про те, як корумпованим політикам та службовцям вдається уникати санкцій.
Туреччина приваблює не лише російських туристів, але і клептократів, які сподіваються приховати там свої гроші, кажуть автори дослідження про те, як корумпованим політикам та службовцям вдається уникати санкцій.

У результаті російського вторгнення в Україну демократичні країни значно збільшили свої зусилля у боротьбі з міжнародними кримінальними мережами корумпованих політиків, які обкрадають свої країни та ховають гроші переважно на Заході. Але і клептократи стали більш винахідливими, тим більше, що деякі країни «не задають зайвих запитань», кажуть дослідники.

Об’єднані Арабські Емірати та Туреччина привернули особливу увагу на тлі посилення західних санкцій проти Росії, сказала Джоді Вітторі з Джорджтаунського університету, яка є співавторкою дослідження «Клептократична адаптація: наступні кроки в боротьбі з клептократією», презентацію якого організував у п’ятницю, 20 січня, Національний фонд демократії (NED) у Вашингтоні.

Як наголосила Вітторі, обидві країни внесені до списку Міжнародної групи з протидії відмиванню грошей (FATF) «через те, що вони активно залучені у відмивання грошей» та через те, що їхні фінансові системи потенційно можуть використовувати терористи.

«Не тому, що вони є потенційними каналами фінансування тероризму, а тому що їхня система дуже відкрита для цього. Ми бачили багато яхт, літаків і такого іншого, що приземляється в обох країнах. Багато вказівок на те, що це було відносно гостинне місце, принаймні багато запитань вони не ставлять, коли з’являються російські олігархи та їхні гроші», – каже Вітторі.

Вона додає, що за даними часопису Economist у 2021 році росіяни були на восьмому місці серед покупців нерухомості в Об’єднаних Арабських Еміратах, а у 2022 році, коли було введено санкції, вони стали номером один.

Як каже Вітторі, у випадку Туреччини це – особлива проблема для Заходу, тому що ця країна є членом НАТО, і якщо країни Альянсу хочуть прийняти Фінляндію та Швецію, Анкара має це схвалити. З іншого боку, Туреччина допомагає Україні зброєю, не пропустила через Босфор російські військові кораблі до Чорного моря.

«Тому, якщо ми захочемо, наприклад, натиснути на Туреччину, щоб вона не допомагала росіянам уникати санкцій, це може зашкодити більшим стратегічним цілям Заходу, включно зі захистом України», – зауважує дослідниця.

Подібна ситуація і з ОАЕ – це стратегічно важлива країна, в якій розташовані американські та французькі морські бази, каже Вітторі.

У зв’язку з війною, за якою, як кажуть експерти, значною мірою стоять гроші російських олігархів, демократичні країни відчули серйозну загрозу, яку несуть брудні гроші, говорять західні дослідники, що вивчають боротьбу з «транснаціональною клептократією».

«Вторгнення в Україну дещо заплутало картинку та, принаймні спочатку, змінило фокус уваги демократій, які відчули загрозу транснаціональної клептократії. Вторгнення показало цю реальну небезпеку. З якоїсь туманної субстанції, з приводу якої ми «занепокоєні», вона перетворилася на справжню, провідну проблему», – сказав Метью Пейдж з Фонду Карнегі за міжнародний мир, другий співавтор дослідження.

Пейдж, який має багатолітній досвід у вивченні шляхів, якими збагачуються та приховують своє багатство корумповані політики від Росії до Нігерії, каже, що і цього року міжнародна клептократія змінювала схеми, фірми, країни, де вони переховують свої статки. Але зусилля та швидкість вжиття нових заходів з боку світових демократій, за словами Пейджа, все ж викликали, принаймні на початку, певний дискомфорт у «багатьох тих клептократичних áкторів, багато з яких стали самовдоволеними після років фактичної безкарності або відносно незначного тиску з боку демократій».

Як каже Пейдж, клептократи з авторитарних країн постійно шукають нові схеми, як заховати свої награбовані гроші, і випереджають у цьому не лише правоохоронні органи, але і журналістів-розслідувачів, і представників громадянського суспільства.

За словами Пейджа, західні країни відчули з боку глобальної корупції стратегічну загрозу – небезпеку «рівня глобальної зміни клімату, чи такої, яку становив прихід до влади фашистів у середині ХХ століття». Бо глобальна корупція крім прямих збитків, які вони завдає, руйнує демократію зсередини, підточує її основи.

Форум

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG