Делегація глав африканських держав та урядів на чолі з президентом Південноафриканської республіки Сирілом Рамафосою прибула 16 червня до Києва, а згодом планує відвідати Росію в межах так званої «мирної місії африканських лідерів».
До делегації входять чільні представники ПАР, Єгипту, Сенегалу, Уганди, Замбії, Республіки Конго і Коморських островів.
Київ досі давав зрозуміти розчарованість тим, що багато країн Африки відкрито не засудили напад Росії на Україну, а натомість деякі наполягають на нейтральності.
«Нам потрібна підтримка Африки на міжнародній арені», - наголошував український міністр закордонних справ Дмитро Кулеба під час поїздки африканськими країнами минулого місяця.
Південноафриканська республіка виявилася серед небагатьох країн, які неодноразово утримувалися в ООН при голосуванні щодо резолюцій з вимогами, аби Москва вивела російські війська з української території.
Але агенція Reuters повідомляє, що серед пропозицій, які делегація африканських лідерів ймовірно обговорюватиме, можуть бути заклики до відведення російських військ в обмін зокрема на призупинення дії ордера Міжнародного кримінального суду на арешт російського президента Путіна і на кроки до згортання міжнародних санкцій щодо Москви.
Африканські представники офіційно не оприлюднювали подробиць того, що вони пропонуватимуть Україні та Росії, але агенція цитує те, що названо проєктом «рамкового документа» з яким працювала делегація.
В тому повідомленні сказано, що африканські представники вважають своїм завданням «просувати важливість миру і заохочувати сторони погодитися на процес очолюваних
дипломатією переговорів».
У ще одній цитаті сказано, що «згадані кроки повинні мати на меті створення умов сприятливих для припинення вогню, а це дозволило б сторонам розбудувати довіру і розглянути формулювання стратегії для відновлення миру».
Також, згідно з повідомленням Reuters, йдеться, що мирне врегулювання мало б відбуватися разом з переговорами між Росією і Заходом про базування озброєнь середнього радіуса дії, про тактичну ядерну зброю та біологічну зброю.
«Конфлікт, а також санкції накладені на Росію головними торговельними партнерами (африканського) континенту, мають негативні наслідки для африканських економік та для засобів для існування», - йдеться в тому документі, переповідає агенція.
Київ під обстрілом
В день приїзду африканської делегації у Києві лунали сирени протиповітряної оборони і лунали вибухи.
Чільний радник українського президента Андрій Єрмак повідомив про обстріл Києва «саме тоді, коли до столиці приїхали лідери африканських країн».
«Путін хоче продемонструвати, що він готовий нехтувати безпекою лідерів іноземних держав, йому фактично байдуже, оскільки він відчуває повну безкарність. І на місці лідерів африканських країн може опинитися будь-хто», - написав Андрій Єрмак в Телеграмі.
Він нагадав, що Росія бомбардувала Україну і під час візитів інших світових лідерів, зокрема президента США Джо Байдена, а також генерального секретаря ООН Антоніу Гутерріша.
Єрмак заявив, що дії Москви означають потребу міжнародної силової відповіді на дії Росії і наголосив, що основою для просування до миру повинні бути українські пропозиції викладені у так званій «Формулі миру президента Володимира Зеленського».
Форум