У відповідь на українську критику великих міжнародних організацій за те, що в Україні назвали браком дій в умовах російської війни, чільний представник Організації Об'єднаних Націй сказав «Голосу Америки», що частина тієї критики може бути невиправдана, але також вказав на перешкоди, які чинить Росія на українських територіях окупованих російськими військами.
Керівник Програми розвитку ООН (ПРООН) Ахім Штайнер визнав, що допомога, яку здатні надавати міжнародні організації, напевне не може відповідати всім очікуванням українців, бо масштаби гуманітарного лиха внаслідок російської агресії велетенські і зростають.
Посадовець вказав, що лише цього року план допомоги ООН в Україні, в якому залучені також українські неурядові організації, охопив 5,4 мільйона людей, але він зауважив, що масштаби руйнувань і гуманітарних потреб не під силу жодній окремій організації.
Ахім Штайнер, який представляв ООН на Конференції з відновлення України у Лондоні 21-22 червня, визнав, що виправдовування міжнародних організацій на тлі втрат і руйнувань зокрема внаслідок розливу Каховського водосховища на півдні України не задовольнить українців.
Він проте вказав на приклади допомоги в Україні зокрема під егідою служб ООН навіть в той час, як президент Володимир Зеленський дорікав міжнародним організаціям за те, що вони були «відсутні» на Херсонщині.
«Насправді через лічені години кілька агенцій ООН вже були там. Вони постачали воду. Вони навіть намагалися залучатися до порятункових операцій», - сказав Штайнер і додав, що «Програма розвитку ООН разом з Київською школою економіки одразу почала роботу над оцінкою становища: аналізувала супутникові дані, визначала точну кількість вражених помешкань для того, щоб передати місцевій владі інформацію про масштаби руйнувань і про прогнози затоплення в наступні дні».
При цьому Ахім Штайнер нагадав про те, що Росія фактично не дозволяє службам ООН та іншим міжнародним організаціям допомагати українцям на територіях під російською окупацією.
Зокрема після руйнування Каховської греблі з катастрофічними наслідками на півдні України гуманітарна координаторка ООН в Україні Деніз Браун неодноразово повідомляла, що уряд Росії відхиляв звернення щодо гуманітарного доступу до потерпілих регіонів, які перебувають під тимчасовим військовим контролем Москви.
Одна сторона не може заблокувати чи проштовхнути рішення.Ахім Штайнер
Посадовець повідомив, що зараз служби ООН в Україні діють лише на територіях підконтрольних українському уряду, хоча в період після 2014 року також працювали на окупованому росіянами сході України, «покладаючись на гуманітарну співпрацю між Росією та Україною».
Ахім Штайнер в розмові з Голосом Америки наполягав, що робота агенцій ООН в Україні, яка зазнала російського нападу й потерпає від окупації та бомбардувань, не визначається позицією Росії - провідного члена організації з вирішальними правами в Раді Безпеки ООН.
За його словами від Росії як і від інших країн вимагають дотримуватися міжнародних законів та гуманітарних принципів, а в агенціях ООН Росія, каже він, не має прямого впливу на їх роботу в Україні.
«Вони (російські представники в ООН) мають таке ж право слова, як і всі 193 країни ООН. Коли ви поглянете на Раду Безпеки ООН, там становище інше… але в Генеральній Асамблеї, в комітетах, у нашій виконавчій раді кожна країна мусить співпрацювати з іншими. Одна сторона не може заблокувати чи проштовхнути рішення», - наполягає адміністратор Програми розвитку ООН.
Форум