Спеціальні потреби

Кенія назвала вихід Росії із зернової угоди “ударом в спину”. Єгипет закликає Путіна відновити домовленості


Російсько-африканський саміт в Санкт-Петербурзі, 28 липня 2023 р. Valery SHARIFULIN/TASS
Російсько-африканський саміт в Санкт-Петербурзі, 28 липня 2023 р. Valery SHARIFULIN/TASS

Єгипет закликає президента РФ Володимира Путіна відновити Чорноморську зернову угоду, а дипломат з Кенії називає вихід Москви із домовленостей “ударом у спину”.

Про це під час саміту “Росія-Африка” заявив лідер Єгипту Абдул Фаттах аль-Сісі, повідомляє видання Guardian. У присутності Путіна Фаттах аль-Сісі сказав, що “важливо досягти згоди” щодо відновлення угоди, яка дозволила 33 мільйонам тонн українського зерна потрапити на ринки зокрема африканських країн, що розвиваються.

Провідний дипломатичний чиновник Кенії назвав вихід Росії з угоди "ударом у спину".

Представники Африки очікують, що припинення російської блокади угоди покладе край безперервному зростанню цін на зерно.

Єгипет, як нагадує Guardian, є найбільшим у світі імпортером зерна, близько 80% якого надходить з Росії та України. Видання також зауважує, африканські лідери не мають важелів впливу на Кремль, щоб впливати на припинення війни, яка призвела до стрімкого зростання цін на зерно та паливо, що непропорційно вплинуло на економіку їхніх країн.

Раніше ЗМІ повідомляли, що Велика Британія веде переговори з членами НАТО та іншими країнами про відправлення військових кораблів в Чорне море для захисту вантажних суден, що перевозять українське зерно. За даними ЗМІ, наразі ведуться переговори про створення так званої "коаліції" з різних країн, які можуть приєднатися до британської ініціативи. Зокрема, з Єгиптом, який постраждав внаслідок припинення дії зернової ініціативи.

"Коаліція бажаючих" буде прагнути прорвати російську блокаду за кілька тижнів, надавши "захисний коридор" з Одеси через Босфор", - повідомило The Times.

Натомість координатор стратегічних комунікацій Ради з нацбезпеки США Джон Кірбі в інтерв'ю Голосу Америки сказав, що США та союзники не обговорюють можливості супроводження українських суден із зерном у Чорному морі, щоб безпечно експортувати його з України. Натомість шукають інші шляхи перевезення зерна – наземним або річковим способом.

Крім того, Кірбі напередодні також заявив, що спроба Кремля замістити українське зерно російським на африканському ринку, пропозиція надсилати російське збіжжя в деякі африканські країни безкоштовно виглядає як «відчайдушна спроба» Путіна приховати наслідки блокування Чорноморської зернової угоди.

Заступника директора Всесвітньої продовольчої програми (WFP) Карла Скау у п'ятницю запитали, чи пропонувала Росія зерно організації. “Ні, ми не вели переговорів з Росією про безкоштовне зерно”, – сказав Скау.

У рамках Ініціативи WFP відправила понад 725 000 тонн зерна, щоб допомогти протидіяти голоду в деяких із найбільш постраждалих куточків світу, включаючи Афганістан, країни Африканського Рогу і Ємен.

Попри війну та завдяки Чорноморській угоді, Україна залишалася найбільшим постачальником зерна для WFP у 2022 році, зокрема, конкурентоспроможним, доступним та високоякісним джерелом пшениці.

“Світ потребує безперешкодного доступу до запасів продовольства. Глобальна продовольча безпека зараз залежить від колективних термінових дій. Голодні не можуть чекати нарад чи дипломатичних шляхів”, – кажуть у WFP.

Нагодою змусити Кремль повернутися до Чорноморської зернової угоди назвала саміт африканських лідерів з Путіним очільниця Американського агентства з міжнародної допомоги (USAID) Саманта Пауер.

За її словами, США співпрацюють з Україною, щоб диверсифікувати експортні маршрути для українського зерна через залізниці, річки та автомобільні дороги, але цього недостатньо, щоб компенсувати обсяги, які були втрачені через вихід Росії з Чорноморської зернової угоди.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Форум

Розсилка

Відео - найголовніше

Україна та Європа у 2025 році: які очікування.Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:14 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG