Спеціальні потреби

Третя атака на Керченський міст "неминуча" – в ГУР розповіли The Guardian


АРХІВНЕ ФОТО. Охоплені полум'ям паливні баки та пошкоджені секції Керченського моста. 8 жовтня 2022 року. Фото REUTERS
АРХІВНЕ ФОТО. Охоплені полум'ям паливні баки та пошкоджені секції Керченського моста. 8 жовтня 2022 року. Фото REUTERS

Україна готує третій напад на Керченський міст, який з'єднує Росію та окупований Крим. Руйнування мосту "неминуче". Про це пише британське видання The Guardian з посиланням на представника Головного управління розвідки Міноборони України.

Неназваний представник ГУР в інтерв'ю виданню уточнив, що міст виведуть з ладу "в першій половині 2024 року". І додав, що Кирило Буданов, начальник Головного управління розвідки, вже має "більшість засобів для реалізації цієї мети".

Реагуючи на повідомлення, Байба Бразе, латвійська дипломатка, у минулому – помічниця генсека НАТО з питань громадської дипломатії, сказала "Це буде хороший день".

Тим часом Росія вживає масштабних заходів для захисту мосту, посиливши протиповітряну оборону та розгорнувши "баржу-мішень" як приманку для керованих ракет.

Партизанський рух українців і кримських татар в Криму АТЕШ повідомляє через свою сторінку в соцмережі X, що збройні сили РФ перекинули на захист мосту комплекси С-300 та Панцир-С1, оголивши захист деяких міст.

Для Путіна, як пише видання, міст є нагадуванням найбільшого для нього "політичного досягнення" – "повернення" півострова до Росії у 2014 році.

Для Києва ж міст – це символ незаконної анексії Кремля. Його знищення посилить кампанію України зі звільнення Криму та підніме бойовий дух, де ЗСУ переживає складнощі.

Керченський міст атакували вже двічі з початку повномасштабного вторгнення. У ніч на 17 липня 2023 року по мосту вдарили двома надводними дронами. В результаті впав один з прольотів. На відновлення знадобилось менше ніж місяць.

Перед цим 8 жовтня 2022 року в результаті вибуху було зруйновано декілька прольотів мосту, загорілись цистерни на залізничній частині мосту. Влада РФ повідомила, що на автомобільній частині мосту підірвали вантажний автомобіль.

АРХІВНЕ ФОТО. Російський президент Володимир Путін їде потягом через Керченський міст, 23 грудня 2019 року. Фото AP
АРХІВНЕ ФОТО. Російський президент Володимир Путін їде потягом через Керченський міст, 23 грудня 2019 року. Фото AP

Якщо міст буде остаточно зруйнований, Москва буде змушена транспортувати військові вантажі автотранспортом через окуповану південну Україну, пояснює видання The Guardian. Це суттєво б погіршило здатність Кремля здійснювати наступ на цьому напрямку.

Утім чиновники ГУР зазначають в інтерв'ю, що Україні не завадили б німецькі ракети великої дальності Taurus, які здатні розрізняти різні верстви опори моста і вражати ті, які призведуть до найбільшого руйнування.

За оцінками експертів, для знищення мосту, ймовірно, вистачить 10-20 ракет. Втім канцлер ФРН Олаф Шольц наразі відмовляється давати ракети Україні, побоюючись прямої конфронтації з Москвою.

Ракета Taurus біля узбережжя Південної Кореї, 13 вересня 2017 року. Фото AP
Ракета Taurus біля узбережжя Південної Кореї, 13 вересня 2017 року. Фото AP

За умов нестачі боєприпасів і винищувачів Україна змушена вести бій в тилу ворога – у Києва "немає іншого вибору", зазначає в інтерв'ю The Guardian заступник Буданова, генерал-майор Вадим Скибицький.

Україна, за його словами, використовує таким чином стандартну процедуру НАТО, відому як "центр тяжіння" (англійською COG - centre of gravity). Ця тактика передбачає знищення лише вибраних вагомих цілей.

Україна, як зазначає видання, останнім часом активно б'є по військовій інфраструктурі, командних центрах, промислових майданчиках та центрах виготовлення зброї.

Зокрема, як зазначає видання, далекобійні безпілотники вразили російські нафтові термінали в Санкт-Петербурзі, за 1000 км від кордону з Україною. Сталися вибухи на паливних об’єктах в Орловській і Нижньогородській областях, на нафтопереробному заводі в Туапсе.

Зруйнована будівля в результаті атаки дронів по місту Єлабуга, Татарстан, Росія, 2 квітня 2024 року. Фото REUTERS
Зруйнована будівля в результаті атаки дронів по місту Єлабуга, Татарстан, Росія, 2 квітня 2024 року. Фото REUTERS

У нападах, як стверджує в інтерв'ю Скибицький брали участь агенти під прикриттям. Деякі були «росіянами з українським корінням», інші росіянами, завербованими за гроші. За його словами, охочих настільки багато, що ГУР міг вибирати кандидатів для проведення диверсійних операцій.

Водночас Росія посилює свою розвідку, пише видання з посиланням на ГУР, особливо за межами України. Доказом цього, мовляв, є вбивство російського пілота Максима Кузьмінова в Іспанії. Він деякий час перебував в Україні після того, як перегнав туди російський вертоліт Мі-8.

Бригадний генерал ГУР Дмитро Тімков заявив The Guardian, що Максима Кузьмінова попередили, щоб він не виїжджав з України до ЄС.

Тімков порівняв Україну з пацієнтом під'єднаним до апарату.

"Ми прив’язані до крапельниці. У нас достатньо ліків, щоб вижити. Але якщо Захід хоче, щоб ми перемогли, нам потрібно повне лікування, – сказав він The Guardian. – Інакше ми програємо".

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG