Спеціальні потреби

Байден і Трамп: погляди найімовірніших кандидатів у президенти на ключові питання зовнішньої політики


Президент США Джо Байден і експрезидент США Дональд Трамп.
Президент США Джо Байден і експрезидент США Дональд Трамп.

Президент США Джо Байден, кандидат у президенти від Демократичної партії 2024 року, і колишній президент Дональд Трамп, імовірний кандидат від Республіканської партії, дотримуються дуже різних поглядів на ключові зовнішні та внутрішні питання. Ось огляд зовнішньої політики кожного з них.

Росія-Україна

Байден схвалює надсилання військової та гуманітарної допомоги Україні для допомоги в її боротьбі з Росією, водночас попереджаючи, що країни Заходу не можуть дозволити президенту Росії Владіміру Путіну здобути перемогу. На сьогодні адміністрація Байдена ввела санкції проти російських фізичних та юридичних осіб і направила 75 мільярдів доларів допомоги Україні після російського вторгнення в лютому 2022 року.

7 березня 2024 року Байден заявив: "Путін з Росії йде, вторгнувшись в Україну та сіючи хаос по всій Європі та за її межами. Якщо хтось у цій залі думає, що Путін зупиниться в Україні, запевняю вас, він цього не зробить. Але Україна може зупинити Путіна, якщо ми підтримаємо Україну та надамо зброю, необхідну їй для захисту. Це все, що просить Україна. Вони не просять американських солдатів".

Трамп заявив, що країни НАТО не сплачують свою частку допомоги Україні та стверджував, що Сполучені Штати надіслали більше підтримки, ніж інші країни. На лютневому мітингу Трамп сказав, що він сказав неназваному члену НАТО, що заохочуватиме Росію "робити все, що вони захочуть" з будь-якою країною альянсу, який не виконує вказівки щодо витрат на оборону. У 2023 році, виступаючи в Нью-Гемпширі, Трамп сказав: "Невдовзі після того, як я виграю президентські вибори, я врегулюю жахливу війну між Росією та Україною".

Протягом свого президентства проти Трампа лунала низка звинувачень у змові з Росією, і 18 грудня 2019 року Палата представників США оголосила імпічмент за звинуваченнями в тому, що він використовував допомогу США Україні в обмін на згубну інформацію про потенційного політичного суперника Джо Байдена. Трамп заперечував ці звинувачення і пізніше був виправданий Сенатом США.

Китай

7 березня 2024 року Байден сказав: "У нас найкраща економіка у світі. І відколи я прийшов на посаду, наш ВВП зріс, дефіцит торгівлі з Китаєм знизився до найнижчої позначки за десятиліття, і ми виступаємо проти несправедливої економічної практики Китаю. Ми виступаємо за мир і стабільність у Тайванській протоці. Я відновив наше партнерство й альянс у Тихому океані. Індія, Австралія, Японія, Південна Корея, острови Тихого океану. Я переконався, що найпередовіші американські технології не можна використовувати в Китаї, не дозволяючи ними торгувати там. Відверто кажучи, попри всі ці суворі розмови про Китай, моєму попереднику ніколи не спало на думку зробити щось із цього. Я хочу конкуренції з Китаєм, а не конфлікту. І ми маємо сильніші позиції, щоб виграти конфлікт 21 століття проти Китаю, ніж будь-хто інший, якщо на те пішло, ніж будь-коли".

Під час свого президентства Трамп засуджував загрозу, яку представляє Комуністична партія Китаю, як найважливіший зовнішньополітичний виклик цього покоління. Він сказав, що Китай відповідальний за пандемію COVID-19 і покарав Китай за припинення політики "одна країна, дві держави" в Гонконзі. У травневій промові 2020 року Трамп сказав: "Сполучені Штати хочуть відкритих і конструктивних відносин з Китаєм, але досягнення цих відносин вимагає від нас рішучого захисту наших національних інтересів".

На вебсайті своєї кампанії Трамп сказав: "Щоб захистити нашу країну, нам потрібно запровадити суворі нові обмеження щодо власності Китаю на будь-яку життєво важливу інфраструктуру в Сполучених Штатах, включаючи енергетику, технології, телекомунікації, сільськогосподарські угіддя, природні ресурси, медичне приладдя та інше. стратегічні національні активи. Ми повинні припинити всі майбутні закупівлі Китаю в цих найважливіших галузях. І ми повинні почати процес змусити китайців продати будь-які поточні холдинги, які ставлять під загрозу нашу національну безпеку".

Ізраїль-Палестина

Байден каже, що Ізраїль має право переслідувати ХАМАС, визнаний у США терористичною організацією, але застеріг Ізраїль від вбивства мирних палестинців. У березні Байден оголосив про будівництво морського порту для доставлення допомоги в Газу.

9 березня 2024 року в Нью-Йорку Байден сказав: "Я ніколи не залишу Ізраїль. Оборона Ізраїлю все ще є критичною... але... ви не можете мати більш як 30 000 мертвих палестинців внаслідок переслідування (ХАМАСу - ред.), є інші способи... впоратися з травмою, спричиненою ХАМАСом".

У 2020 році Трамп оприлюднив план мирного урегулювання на Близькому Сході, який закликає до рішення про створення двох держав, яке дасть Ізраїлю контроль над об'єднаним Єрусалимом і збереже свої поселення на Західному березі.

В інтерв'ю газеті Israel Hayom 25 березня 2024 року Трамп сказав про поточний конфлікт: "Те, що я бачив 7 жовтня, було одним із найсумніших речей, які я коли-небудь бачив. ... Ви повинні закінчити свою війну. ... І я впевнений, що ви це зробите. І ми повинні досягти миру; ми не можемо цього робити. І я скажу, що Ізраїль має бути дуже обережним, тому що ви втрачаєте багато світу, ви втрачаєте багато підтримки, ви повинні закінчити, ви повинні виконати роботу. І ви повинні досягти миру, щоб почати нормальне життя для Ізраїлю".

Іран

Байден понад два роки намагався відновити Спільний всеосяжний план дій (СВПД - JCPOA), ядерну угоду, укладену адміністрацією Обами, перш ніж оголосити її "мертвою". Минулого року адміністрація Байдена домовилася про звільнення п'яти американських заручників в обмін на розморожування мільярдів іранських активів.

Байден сказав у Вашингтоні 7 березня 2024 року: "Створення стабільності на Близькому Сході також означає стримування загрози з боку Ірану. Ось чому я створив коаліцію з понад десятка країн для захисту міжнародного судноплавства та свободи судноплавства в Червоному морі. Я віддав наказ завдавати ударів, щоб знизити потужність сил хуситів (визнаних у США терористичною організацією - ред.) і захистити американські сили у регіоні, я, не вагаючись, керуватиму подальшими заходами для захисту наших людей і військового персоналу".

Серед досягнень Трампа, якими він найбільше пишався, був вихід Сполучених Штатів із СВПД. Він також санкціонував удар, у результаті якого було вбито Касема Сулеймані, командувача силами Кудс — терористичної гілки Корпусу вартових іранської ісламської революції (КВІР), — цей крок він назвав "найсміливішим вчинком свого президентства".

Північна Корея

Адміністрація Байдена неодноразово заявляла, що відкрита для переговорів з Північною Кореєю без попередніх умов, але ще не запропонувала жодних стимулів у вигляді економічної допомоги, щоб заохотити північнокорейського лідера Кім Чен Ина розпочати переговори. Байден зустрівся з регіональними союзниками і минулого року оголосив про нову угоду про ядерне стримування з Південною Кореєю, що дозволить США розміщувати підводні човни в південнокорейських портах.

Під час свого президентства Трамп прагнув до "повної, перевіреної та незворотної денуклеаризації" Північної Кореї, але врешті-решт після кількох зустрічей розвинув хороші особисті стосунки з Чен Ином. Його особиста дипломатія не привела до жодних домовленостей між двома країнами.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG