Спеціальні потреби

WP: США місяцями закликають Україну не атакувати нафтові заводи РФ, що значно відрізняється від позиції Європи


Наслідок удару безпілотника по території рязанського нафтопереробного підприємства, 13 березня 2024. Знімок з відео, що отримала агенція Reuters
Наслідок удару безпілотника по території рязанського нафтопереробного підприємства, 13 березня 2024. Знімок з відео, що отримала агенція Reuters

Удари по нафтопереробних заводах Росії позначаються на російському енергетичному ринку, а не на світовому. У цьому у відповідь на слова глави Пентагона Ллойда Остіна переконує міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Кулеба назвав міністра оборони США "великим другом України", але додав: "Але от у цьому питанні, чесно, я не бачу причинно-наслідкового зв'язку... У нас через відсутність батарей Patriot росте перелік загиблих мирних громадян. Це нікого не хвилює?"

ми не маємо цих батарей, не маємо пакета допомоги, і при цьому нас просять щось не робити

Також Кулеба нагадав про потребу посилити українську протиповітряну оборону: "Треба мислити своїми інтересами. Якщо партнери дають батареї Patriot завтра, але просять не робити певних речей, тоді є предмет для розмови. А якщо ми не маємо цих батарей, не маємо пакету допомоги, і при цьому нас просять щось не робити, тоді немає предмета".

Публічні й непублічні заклики США

Сполучені Штати місяцями - публічно й непублічно - закликають Україну утриматись від атак на нафтову промисловість Росії, зокрема із таким закликом під час приватної зустрічі звернулась до президента Володимира Зеленського віцепрезидентка Камала Гарріс у лютому на Мюнхенському безпековому форумі, пише Washington Post.

Для України краще здійснювати тактичні та оперативні цілі, які можуть безпосередньо вплинути на поточну боротьбу

Українська влада, зокрема Головне управління розвідки Міноборони коментує, але офіційно не бере відповідальність за атаки дронами по воєнних об'єктах та нафтопереробних потужностях, що також пов'язані із російським військово-промисловим комплексом, на території РФ.

Офіційно на різному рівні американські високопосадовці заявляють, що не заохочують і не допомагають Україні з ударами по міжнародно визнаній території Росії.

При цьому днями міністр оборони США Ллойд Остін так висловився, що удари по російській нафтопереробній мережі можуть мати "побічний ефект": "Для України краще здійснювати тактичні та оперативні цілі, які можуть безпосередньо вплинути на поточну боротьбу".

А помічниця Остіна Селест Волландер заявила на слуханнях у Конгресі, що російська нафтова і газова інфраструктура є цивільними цілями, а отже Київ не має їх атакувати.

Ефект від ударів по НПЗ Росії

WP пише, що адміністрація Байдена визнає, що забезпечення глобальних енергетичних ринків і зниження інфляції є пріоритетом, але також "підвищення цін на енергоносії ризикує послабити європейську підтримку допомоги Україні".

підвищення цін на енергоносії ризикує послабити європейську підтримку допомоги Україні

Законодавці-республіканці, політичні опоненти Білого дому, закидають, що Байден занепокоєний цінами на бензин у США. Адже за майже пів року відбудуться президентські вибори, де він найімовірніше протистоятиме Дональду Трампу, й економіка, зокрема ціни на енергоносії та інфляція - одне з важливих питань для американців.

Водночас експерти кажуть, що підвищення цін на енергоносії через атаки на нафтопереробні заводи РФ є необґрунтованими, адже зокрема останнє підвищення пов'язане зі скороченням видобутку ОПЕК+ і нестабільністю на Близькому Сході.

Директор Центру досліджень енергетики України Олександр Харченко в коментарі Голосу Америки також спростував твердження, що напади на нафтопереробні підприємства можуть зменшити здатність Росії експортувати нафту і призвести до зростання світових цін: "Тобто атаки на нафтопереробну чомусь призведуть до скорочення обсягів сирої нафти? Це призведе до зворотного ефекту. Росія буде вимушена збільшувати експорт сирої нафти, в тому числі, щоб компенсувати свої втрати від експорту продуктів нафтопереробки".

При цьому оглядачі, опитані WP, кажуть, що ці удари можуть мало зменшувати військові можливості Росії, й заводи відновлюють роботу вже через кілька тижнів після атак. Також Кремль твердить, що саме удари по НПЗ нібито викликали "удари у відповідь" по українській енергомережі.

Позиція європейських союзників

не те щоби Росія обмежувалась лише ударами по військових цілях

Європейські союзники використовують інші оцінки ударів по російських нафтопереробних заводах.

Так Девід Камерон, міністр закордонних справ Великої Британії, сказав: "Звичайно, ми ведемо розмови про те, що є доречним... (але) не те щоби Росія обмежувалась лише ударами по військових цілях або лише нападом на фронті. Вона атакує всю Україну".

А міністр закордонних справ Франції Стефан Сежурне, відповідаючи на питання про удари під час пресконференції з американським держсекретарем Ентоні Блінкеном, сказав: "Український народ [діє] в рамках самооборони, і ми вважаємо, що Росія є агресором. За таких обставин навряд чи є що ще сказати".

У своєму звіті 23 березня розвідка Міноборони Великої Британії зазначила, що нещодавні удари по НПЗ позначились на 10% російських нафтопереробних потужностях, призводячи до фінансових втрат і "впливаючи на внутрішній паливний ринок".

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG