Понад половина головних українських банків можуть продовжувати працювати навіть в умовах відключення електропостачання через російські обстріли.
Масштабні російські обстріли енергоінфраструктури України навесні перевірили здатність українських банків працювати в режимі блекауту, каже голова Національного банку України Андрій Пишний.
"Сьогодні більш ніж 55% мережі системно важливих банків здатні працювати за будь-яких умов", – сказав Пишний в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки.
Він пояснив – в рамках програми Power Banking створено загальнонаціональну мережу банківських відділень, забезпечених резервними каналами зв'язку, включно зі зв'язком через Starlink, а також вони мають безперебійні джерела енергопостачання, генератори.
"Ми протестували цю систему саме зараз, весною 2024 року, коли Росія поновила ракетні атаки", – додає посадовець.
Пишний, який цього тижня перебуває у Вашингтоні для участі у весняних зборах МВФ та Світового банку, каже, що на зустрічах в рамках зборів центральні банки інших країн світу вивчають досвід України.
"Багато хто із колег цікавиться нашим досвідом роботи в умовах війни, забезпечення безперебійної роботи, не дивлячись на обставини, в умовах активної фази війни, в умовах блекауту, адже блекаут може бути спровокований не лише ракетною атакою та ураженням енергетичної інфраструктури внаслідок обстрілу, але і кібератаками. Наш досвід є цікавим, і ми активно ним ділимось", – каже Пишний.
У Харкові, де російські напади призвели до масштабного знеструмлення, 121 банківське відділення Power Banking в місті та області працювали, заявив Пишний, але визнав, що стає складніше долати наслідки руйнувань, "адже росіяни вразили саме генерацію електроенергії, а також мережу транспортування струму".
Головний банкір України каже, що проєкт Power Banking виявився надійним і працює в кількох оюластях України.
"Сьогодні ми бачимо що він функціонує там, де це необхідно. Запорізька, Дніпровська, Харківська, Сумська області в моменти блекауту працювали саме на протоколі Power Banking", – додає він.
Зусилля України з побудови системи банківських послуг "стійких до збоїв в постачанні електроенергії та роботи інтернету" відзначили і в Державному департаменті США.
Заступник радника з національної безпеки США Даліп Сінгх під час візиту до Києва в квітні заявив, що система державного управління України попри війну "трансформується в дусі інновацій та прозорості, який не можуть сповільнити російські атаки".
Крім банківського сектору серед прикладів успішних реформ Сінгх відзначив розширення системи Prozorro, розвиток цифрових технологій в системі "Дія".
Повне інтерв'ю з Андрієм Пишним читайте тут.