Спеціальні потреби

Через санкції Росія платить вдвічі більше за мікросхеми


В російській зброї знаходять західні мікрочипи. Фото Центру оборонних реформ України через Reuters: Американська мікросхема вилучена на полі бою в Україні з російського дрона
В російській зброї знаходять західні мікрочипи. Фото Центру оборонних реформ України через Reuters: Американська мікросхема вилучена на полі бою в Україні з російського дрона

Експортні обмеження західних країн на постачання мікроелектроніки Росії досягають певних результатів. Такими оцінками поділився в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки відповідальний за режим експортних обмежень в уряді США заступник міністра торгівлі Метью Аксельрод.

США та країни-союзниці України заборонили постачати Росії мікрочипи та товари подвійного призначення. А щоб обмежити Росії можливість обходити санкції, західні компанії намагаються відстежувати шляхи, якими ці компоненти можуть потрапити до російської зброї, каже посадовець.

Хоча повністю перекрити Росії доступ до мікрочипів нереалістично, і в російських дронах та ракетах, якими Росія стріляє по Україні, все ще знаходять компоненти західного виробництва, експортні обмеження, каже Аксельрод, значно збільшили витрати для російської воєнної машини.

"Російський уряд платить вдвічі більше за мікроелектроніку та напівпровідники, ніж до війни", - каже посадовець.

Президент України Володимир Зеленський також відзначив співпрацю із західними країнами, щоб їхні мікрочипи не потрапляли до російської зброї. У своєму виступі на форумі в Сінгапурі 2 червня Зеленський вказав, що деякі елементи для російської зброї потрапляють з інших країн.

"Це не означає, що ці країни навмисно постачають елементи Росії, щоб їхні ракети по нас били. Однак, в цій ситуації є рішення: ми передаємо всім країнам всю інформацію від нашої розвідки. Якщо цей товар належить тій чи іншій країні і надходить на ринок Російської Федерації в обхід санкцій, ми передаємо інформацію нашим партнерам, щоб вони такий транзит зупинили", - сказав Зеленський.

"Ми отримуємо таку інформацію від українського уряду, - підтвердив Аксельрод. США працюють з урядом України та партнерами над випадками, коли всередині вилучених ракет та дронів знаходять американські компоненти, додав він.

Американський посадовець зазначив, що інформації про позначки на чипах потрібно якомога більше: "Бо тоді ми можемо взяти цю інформацію і піти з нею до американських компаній і сказати: ось що знайшли. І це може допомогти американським компаніям з’ясувати, як чип потрапив з виробництва у російську ракету чи дрон".

"Це залежить від номера партії, інших позначок. Інколи їм фізично потрібен чип, це складніше, але інколи на основі фотографії вони можуть дослідити мережі іноземних покупців", - каже посадовець.

Також через постійні дії США та союзників, щоб закрити компанії-оболонки, через які Кремль обходить санкції, Росія "змушена постійно перебудовувати мережі закупівлі. Вони звертаються до країн-парій, таких як Іран та Північна Корея, чиї товари дорожчі і менш надійні", додає він.

В США, однак, визнають, потрібно ще багато зробити на міжнародному рівні, щоб обмежити доступ воєнної машини Росії до цих товарів.

Повне інтерв'ю Меттью Аксельрода читайте тут.

  • 16x9 Image

    Оксана Бедратенко

    Вебредакторка, журналістка, економічна оглядачка Української служби Голосу Америки. Висвітлюю теми міжнародних санкцій, економіки воєнного часу, світові тенденції на ринках нафти та газу, новини фінансової сфери. Пояснюю просто складні теми міжнародних відносин, економіки США, України та світу, як в розлогих статтях, так і в коротких графічних відео.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG