Спеціальні потреби

Пожежа на ЗАЕС може бути пов'язана із просуванням українських сил у Курській області, припускає британський експерт


Кард із відео Офісу президента України, 11 серпня 2024 року. Пожежа на охолоджувальній башті підконтрольній Росії ЗАЕС, Енергодар, Україна.
Кард із відео Офісу президента України, 11 серпня 2024 року. Пожежа на охолоджувальній башті підконтрольній Росії ЗАЕС, Енергодар, Україна.

Пожежа на ЗАЕС, яка, як твердить українська влада, є провокацією російських окупаційних сил, може бути пов'язана із просуванням українських сил у Курській області. Так вважає британський полковник у відставці Геміш де Бреттон-Гордон, колишній командувач сил НАТО зі швидкого реагування на хімічні, біологічні, радіологічні і ядерні загрози.

В інтерв'ю журналістці Української служби Голосу Америки Марії Прус він підкреслив: "У часи великого напруження, коли, схоже, українські війська досягають значних успіхів на північному сході Курської області, Росія, імовірно, підпалює електростанцію. Я думаю, це те, що ми всі очікували практично кожного дня цієї війни із тим, як Путін погрожував Заходу ядерною атакою. І це лише ще один елемент цього, тому що росіяни знають, що це лякає людей в Україні, а також у Західній Європі. Тож це викликає велике занепокоєння".

Геміш де Бреттон-Гордон, екс-командувач ядерних сил НАТО
Геміш де Бреттон-Гордон, екс-командувач ядерних сил НАТО

На думку де Бреттон-Гордона, наступ українських сил у регіоні Курська "заскочив росіян зненацька", "це принизило Путіна", й "нормальні цивільні в Росії зараз починають розуміти, що Путін не великий".

"Тож Росія спробує будь-яку підступну тактику та будь-які погрози, щоб спробувати змістити увагу із Курська на щось інше, тому що це може стати справжнім поворотним моментом", - додав експерт.

Також британський аналітик зауважив, що Міжнародна агенція з атомної енергетики "робить недостатньо" для гарантування безпеки на ЗАЕС. Він нагадав, що МАГАТЕ - це організація у структурі ООН. "Звичайно, ми знаємо, що Росія також є постійним членом Ради безпеки ООН і накладає вето на будь-які кроки щодо цього. Я та інші експерти закликали створити демілітаризовану зону навколо Запоріжжя під контролем Міжнародного атомного агентства та, можливо, також військ ООН... Однак вплив Росії в Раді Безпеки ООН і деяких їхніх союзників (таких як Китай та інші країни) такий, що ми не змогли досягти значного прогресу".

Небезпека пожеж у градирні

Нагадаємо, пожежа на Запорізькій АЕС сталась 11 серпня. Як заявив міський голова Енергодара Дмитро Орлов в коментарі Радіо Свобода, градирні, в яких сталася пожежа, використовувались в технологічному процесі для додаткового охолодження сирої води, яка є у водоймі-охолоджувачі для реакторів АЕС.

"Градирні не працювали вже досить довгий час. Зазвичай вони працюють влітку та коли працює там досить суттєва кількість енергоблоків, бо деякі знаходились періодично в ремонтному стані. Зараз, оскільки всі блоки в холодному стані, вони не працюють взагалі, там горіти взагалі нема нічому. Якщо окупанти туди щось не нанесли, що може горіти. Там виключно металеві конструкції й залізобетоні. Тому фізично там було нічому горіти", – сказав він.

Орлов не виключив, що таким чином, "окупанти вчергове намагаються звинуватити в атаках на ЗАЕС українських військових".

Едвін Лайман, експерт з ядерної безпеки Союзу занепокоєних науковців
Едвін Лайман, експерт з ядерної безпеки Союзу занепокоєних науковців

Едвін Лайман, експерт з ядерної безпеки Союзу занепокоєних науковців, в інтерв'ю Українській службі Голосу Америки розповів, що "пожежа загалом є однією з найнебезпечніших подій, які можуть статися на атомній електростанції".

"Пожежа може вивести з ладу електричне обладнання, а безпека атомної електростанції все ще фундаментально залежить від наявності електроенергії для живлення насосів охолодження, які безперервно циркулюють воду через радіоактивні зони та басейни відпрацьованого палива. І все, що може пошкодити електричну систему та розподіл електроенергії, роботу цих систем, може поставити під сумнів здатність охолоджувати паливо... Тож щоразу, коли поблизу атомної електростанції виникає пожежа чи ймовірність пожежі, це є причиною для занепокоєння".

Що ж до ймовірних причин займання, то Лайман не погоджується із думкою про те, що градирня ЗАЕС не містить матеріалів, які можуть інтенсивно горіти. "Є електрообладнання, є електропомпи, які потрібні для перекачування води через систему технічного водопостачання. І тому цілком можливо, що там могло загорітися якесь електрообладнання", - сказав він.

Підписуйтесь на Голос Америки Українською у WhatsApp, Viber і Telegram!

Лайман додав: що б не стало причиною загоряння, "звичайно, Росія тут фундаментально винна, тому що вони були тими, хто вдерся та силою захопив станцію".

"Необхідно докласти зусиль, щоб гарантувати відсутність можливості ненавмисного або навмисного пошкодження систем безпеки станції. Це потенційно може ускладнити його роботу й довести до катастрофи. На жаль, це повідомлення, здається, просто не почуто через безперервні бої неподалік від станції. А це означає, що кожного дня, безумовно, може статись щось, що пошкодить системи безпеки", - зазначив фахівець.

Ситуація на ЗАЕС

Раніше МАГАТЕ попередило про загрозу для ядерної безпеки через "атаки" на Запорізьку АЕС. Агенція повідомила, що її експерти чули декілька вибухів на території станції і бачили темний дим. МАГАТЕ не зареєструвало змін рівня радіації.

Речниця МЗС РФ Марія Захарова звинуватила Україну в умисних спробах зруйнувати станцію і посіяти "ядерний терор".

ЗАЕС перебуває під російською окупацією з березня 2022 року. Українські та міжнародні оглядачі неодноразово наголошували на небезпеці мілітаризації цього ядерного об'єкта російськими силами.

Генеральна Асамблея ООН 11 липня проголосувала за резолюцію "Безпека та захищеність ядерних об'єктів України, включно із Запорізькою атомною електростанцією". Документ, зокрема, вимагає від РФ терміново вивести свій військовий та інший неуповноважений персонал із Запорізької АЕС й негайно повернути станцію під повний контроль України.

Доки Росія не поверне ЗАЕС під повний контроль України, резолюція закликає надати місії МАГАТЕ повний доступ до всіх зон на станції й негайно вилучити всі протипіхотні міни, встановлені вздовж периметру Запорізької атомної електростанції тощо.

Раніше в інтерв'ю Голосу Америки Олег Коріков, голова Держінспекції ядерного регулювання, розповів, що зараз всі шість енергоблоків перебувають у стані "холодного" зупину. Це зменшує ризики в разі аварії на станції, але попри це, безпека ЗАЕС значно деградувала, й українська влада не виключає там можливості будь-якої аварії, включаючи із витоком радіації.

Лайман також додав, що хоча через зупинення реакторів ризик катастрофи на ЗАЕС "набагато нижчий, ніж два роки тому, коли лише відбулося вторгнення", однак він не дорівнює нулю, адже на станції залишається багато радіоактивного матеріалу й реактори потрібно постійно охолоджувати.

Нагадаємо, у квітні Росія заявляла про нібито удари дронів по території ЗАЕС. Головне управління розвідки Міноборони вже заперечувало причетність України, а нещодавній звіт німецького Greenpeace засвідчив, що найімовірніше самі росіяни запускали ці безпілотники задля провокації. Тоді експерти назвали це дезінформаційними кампаніями Кремля і пов'язали ці спроби звинуватити українців у нібито атаках на ЗАЕС зі звітами "про тортури, катування які відбуваються і відбувалися вже впродовж певного часу над українськими працівниками ЗАЕС, в Енергодарі та на ЗАЕС".

  • 16x9 Image

    Марія Прус

    В українській службі Голосу Америки з 2016 року. Висвітлює політику, культурні та соціальні події, а також життя української громади у США. Має ступінь магістра Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG