На Заході лунають занепокоєння тим, чи виправдана українська стратегія захоплення Курщини, оскільки російські війська останніми днями наближаються до своєї мети із захоплення всієї території Донецької області. Водночас президент України Володимир Зеленський запевнив українську і світову громадськість, що ЗСУ досягає "поставлених цілей".
Досягаємо поставлених цілейВолодимир Зеленський
Україна неухильно втрачає позиції на власній території, констатує видання New York Times. Аналізуючи відкриті карти з поля бою, газета інформує, що російські військові наближаються до Покровська: "Це підкреслило ризик, на який пішла українська армія, перейшовши на територію Росії та кинувши свої сили в сміливий наступ та ризикуючи послабити власні позиції на східному фронті".
Зі слів аналітиків, ще невідомо, чи виявиться українська стратегія виправданою і вигідною Україні, але на політичному фронті, відзначає NYT, наступ уже мав певний успіх: "Швидке просування України збентежило Кремль і змінило наратив війни, у якій київські війська місяцями залишалися позаду".
Це створює справжню дилему для ПутінаДжо Байден
"Це створює справжню дилему для Путіна", – так прокоментував курську операцію президент США Джо Байден, відповідаючи на запитання журналістів у Новому Орлеані минулого тижня. Він зауважив тоді, що отримує оновлення про дії України кожні чотири-п’ять годин.
Як повідомляв Голос Америки, радник Білого дому з комунікацій у сфері нацбезпеки Джон Кірбі згодом уточнив, що Путін опинився перед дилемою зміцнення оборони в регіоні Курської області.
Секрет від західних союзників
Загалом Україна тримала у секреті від західних союзників підготовку операції в Курській області, стверджує зокрема видання Economist, посилаючись на джерела в оточенні головнокомандувача ЗСУ генерала Олександра Сирського.
Навіть президенту України Сирський розповідав про ці плани тет-а-тет, без співробітників, повідомили ці джерела виданню.
Дві попередні операції Сирського були зірвані Заходом, одна була злита росіянамThe Economist
Вони також заявляють, що дві попередні операції Сирського "були зірвані Заходом", одна "була злита росіянам".
Головною метою операції в Economist вважають намагання відвести російські війська зі сходу України і створення "козирів" для майбутніх переговорів.
Як раніше повідомляв Голос Америки, аналітики також називають серед потенційних цілей операції і прагнення переконати західні уряди виділити додаткові ресурси, а також просто принизити російське керівництво та переконати світ, що війна – не у глухому куті.
Стосовно реакції союзників, то Радіо Свобода інформує, що влада Великої Британії визнала застосування британської зброї в операції ЗСУ в Курській області РФ. Зокрема, підтвердила використання танків Challenger 2.
Зазначається, що премʼєр-міністр Великої Британії Кір Стармер і міністр оборони Джон Гілі не тільки готові допомагати британськими ресурсами, але й "прагнуть переконати ключових союзників зробити більше для допомоги Україні".
Наразі єдина британська зброя, яка не може бути використана на території Росії – крилата ракета Storm Shadow, оскільки вона є спільним проєктом і потрібен також дозвіл США і Франції.
Скасування обмежень на удари України по території Росії підтримали президент Франції Емманюель Макрон, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберґ, президент Латвії Едгарс Рінкевичс, міністр оборони Нідерландів Кайса Оллонґрен, прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала. Однак, наприклад, США, Німеччина досі цього не підтримують, нагадує Радіо Свобода.
Видання USA Today називає наступ на Курщину приголомшливим. А Business Insider цитує експертів, які вважають, що контрнаступ України на Курську область "спростував прогнози НАТО" і "засвідчив, що Київ бере до уваги вибори у США".
Видання нагадує: у липні представники НАТО заявляли, що Україні, можливо, доведеться почекати ще рік, перш ніж почати новий контрнаступ проти російських військ.
"Новий наступ на Курськ послужить своєчасним нагадуванням міжнародним союзникам про те, що результат війни не є передбачуваним", – пише видання. Таку ж позицію цими вихідними висловив і Джек Вотлінг, старший науковий співробітник в Королівському інституті об’єднаних збройних сил в огляді для видання Guardian.
Він також погоджувався із тезою про зв'язок операції з очікуваннями результатів виборів американського президента.