Спеціальні потреби

Україна хоче провести другий саміт миру до кінця року за участі Росії, але без прямих перемовин з РФ


На цьому архівному фото від 21 травня 2022 року Василь Боднар, посол України в Туреччині, виступає під час мітингу в Анкарі, Туреччина. Фото: AP/Бурхан Озбілічі
На цьому архівному фото від 21 травня 2022 року Василь Боднар, посол України в Туреччині, виступає під час мітингу в Анкарі, Туреччина. Фото: AP/Бурхан Озбілічі

Україна прагне провести другий глобальний саміт миру до кінця цього року й хоче, щоб цього разу на ньому була присутня Росія. Водночас Київ виключає будь-які прямі двосторонні переговори з Москвою під час події.

Про це 9 жовтня заявив посол України в Туреччині Василь Боднар.

"Одна з найважливіших цілей цього саміту – досягти справедливого миру в Україні. Ми не говоримо тут про формат, коли Україна і Росія сидять одна навпроти одної, і Україна вислуховує вимоги Росії", – цитує агентство Reuters слова Боднара, який говорив на брифінгу в Анкарі через турецького перекладача.

"Те, що ми зараз бачимо, полягає в тому, що міжнародна спільнота разом з Україною сяде і створить список щодо того, яких кроків можна вжити для справедливого миру в Україні, і вони будуть обговорювати, які вимоги висунути Росії на основі цього списку", - додав він.

Боднар наголосив на тому, що у перемовинах між Києвом і Москвою братимуть участь посередники.

"Це не буде пряма двостороння зустріч. Швидше за все, це буде у форматі, де також залучені треті сторони, й (переговори) ведуться через треті сторони. Ми сподіваємося провести цей саміт до кінця року", - зазначив він.

Раніше повідомлялося, що другий саміт миру, який від початку планувалося провести напередодні президентських виборів у США 5 листопада, не відбудеться у ці терміни.

Радниця керівника Офісу президента України Дарія Зарівна розповіла про це виданню "Телеграф" 8 жовтня.

"В листопаді Другий саміт миру ще не відбудеться. Але все для його підготовки вже має бути готово. Поки що проходять тематичні конференції по кожному пункту Формули, які закінчуються прийняттям комюніке. Основні положення цих комюніке стануть основою для майбутнього мирного плану Другого саміту", — цитує видання слова Зарівної.

Україна вважає, що основою для саміту й справедливого миру має стати формула мира президента Володимира Зеленського, а "План перемоги" Зеленського, представлений американським лідерам протягом нещодавнього візиту президента України до США, має створити умови до спонукання Росії до справедливих мирних переговорів, вважають українські офіційні особи.

Китай та Бразилія просувають альтернативну платформу для мирних переговорів з 6 пунктів, метою якої, за словами українських посадовців є "запобігти програшу Росії".

Туреччина зберігає тісні відносини із Росією, але неодноразово висловлювалася на підтримку територіальної цілісності та суверенітету України.

"Повернення Криму до складу України є вимогою міжнародного права", - заявив президент Туреччина Реджеп Ердоган 11 вересня у відеозверненні до Четвертого саміту лідерів Кримської платформи.

"Наша підтримка територіальної цілісності, суверенітету та незалежності України є непохитною", — додав турецький президент.

Басат Озтюрк, генеральний директор з питань міжнародної безпеки Міністерства закордонних справ Туреччини, зазначив 13 вересня на форумі вашингтонського центру "Атлантична рада", що Туреччина без вагань підтримує Україну та прагне якомога скорішого завершення війни, яке має відбутися на засадах поваги до "легітимних і законних інтересів українського народу".

"Ми також підтримуємо Україну без вагань, тому що Україна є нашим сусідом, історично братньою, сестринською країною", - сказав у своїй промові Озтюрк, окремо наголосивши на тому, що така підтримка зумовлена не лише питанням кримських татар.

Своєю чергою Боднар зазначив, що Туреччина буде важливою учасницею наступного саміту миру через її досвід посередництва в інших конфліктах.

Міністр закордонних справ Туреччини Хакан Фідан очікувано візьме участь у саміті "Україна-Південно-Східна Європа" в хорватському місті Дубровник 9 жовтня, додає Reuters, де він наполягатиме на позиції Анкари, що у мирних переговорах повинні взяти участь обидві сторони для "справедливого та тривалого" вирішення воєнного конфлікту.

У статті використано матеріали агентства Reuters.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG