Спеціальні потреби

NYT: Мирний план Зеленського із запитом ракет “Томагавк” роздратував американців як нереальний 


Ударна ракета Tomahawk (TLAM) запускається з керованого ракетного крейсера USS Cape St. George у Середземному морі, 23 березня 2003 р. Архівне фото: Intelligence Specialist 1st Kenneth Moll/U.S. Navy via AP
Ударна ракета Tomahawk (TLAM) запускається з керованого ракетного крейсера USS Cape St. George у Середземному морі, 23 березня 2003 р. Архівне фото: Intelligence Specialist 1st Kenneth Moll/U.S. Navy via AP

Мирний план Володимира Зеленського, ймовірно, спрямований на внутрішню аудиторію - на українське населення, щоб підготувати людей до ймовірних територіальних поступок в результаті війни. Про це пише американське видання The New York Times.

Статтю “З обмеженими можливостями Зеленський шукає шлях вперед для України” написали кілька журналістів, які базуються у Києві, Вашингтоні та в Берліні. Вони називають 6-тижневий “тур” президента України із презентацією свого мирного плану у США та Європі поразкою, позаяк ні європейські, ні американські союзники досі не змінили позиції щодо обмежень на ракети великої дальності або щодо вступу України в НАТО.

Автори NYT з посиланням на американських високопосадовців повідомили, що у секретній частині мирного плану Україна запропонувала, щоб їй надали “пакет неядерного стримування», за яким Київ отримає ракети "Томагавк" (Tomahawk, TLAM), які мають радіус 1500 миль, у понад 7 разів більший, ніж у ракет великої дальності ATACMS.

Високопоставлений посадовець назвав цей план “абсолютно нездійсненним запитом”, пише NYT.

“Офіційні особи США приватно висловили певне обурення планом перемоги пана Зеленського, назвавши його нереалістичним і майже повністю залежним від західної допомоги”, - мовиться у статті.

Аналітики та дипломати у розмовах із журналістами NYT припустили, що справжня аудиторія мирного плану може бути вдома, всередині України.

“Пан Зеленський може використовувати свою жорстку пропозицію — включаючи нещодавнє звернення до парламенту — щоб показати українцям, що він зробив усе, що міг, аби підготувати їх до того, що Україні, можливо, доведеться укласти угоду, і щоб запропонувати українцям зручного цапа-відбувайла - Захід”, - мовиться у статті NYT.

Про те, що план Зеленського спрямований на внутрішню аудиторію, вважає також Майкл Джон Вільямс, колишній радник НАТО, а нині - професор міжнародних відносин у Сиракузькому університеті. У коментарі NYT він каже: “Принаймні він зможе сказати, що пробував і що вичерпав всі можливості”.

NYT зауважує, що президент Зеленський минулого тижня під час розмови з журналістами підтвердив, що не погоджується на територіальні поступки. Але, як мовиться у статті, він не виключив підходу, який дозволить Україні зберегти обличчя у випадку, якщо вона не поверне всі землі. Це коли “ніхто юридично не визнає належність окупованих територій іншим державам”, – цитує Зеленського NYT.

Зростаюча втома Заходу

NYT пише, що просити допомогу на Заході стає дедалі важче, тому що зростає втома від війни в Україні.

Про це також говорила президентка Фінляндії Еліна Валтонен у розмові Financial Times два тижні тому. За її словами, воєнні конфлікти на Близькому Сході відвернули увагу та ресурси союзників.

“Підтримка України є, але чи вона є достатньою? Ось питання. Досить багато країн хотіли б думати, особливо в контексті очікуваної війни на Близькому Сході, що було б чудово, якби ми знайшли відповідь на цю війну, яку веде Росія”.

За її словами, втома Заходу від війни в Україні “є реальною”, і вона “все більше зростає”.

Схожі заяви робив і президент Чехії Петр Павел. У вересні цього року в інтерв’ю NYT він сказав, що на Заході відчувається зростаюча втома і “Україні доведеться реалістично оцінювати свої перспективи із відновлення території, окупованої Росією”.

За його словами, Київ має бути готовим до того, що найімовірніший результат війни буде таким, що “частина території України тимчасово залишиться під російською окупацією” і триватиме роками.

Ракети "Томагавк" і плани США

Американські ракети "Томагавк", про які Зеленський нібито просить у США, зазвичай запускаються з американських кораблів або субмарин. Втім вони мають кілька варіацій, і деякі з них можна запустити з наземної поверхні.

За даними видання Militarnyi, єдиним наземним носієм ракетних систем "Томагавк" в армії США є багатоцільовий мобільний ракетний комплекс середньої дальності MRC Typhon. Перший прототип такої батареї Армія США отримала лише у грудні 2022 року. До її складу входить командний пункт, чотири пускові установки, транспортно-заряджальні машини, тягачі та модифіковані причепи - пускові установки. Пускові установки MRC Typhon розроблені на основі корабельної вертикальної пускової установки Mk41.

Журналіст видання Insider Колбі Бедвор у мережі Х написав, що, на його думку, запит на ракети "Томагавк" ніколи не збудеться, "за жодної Адміністрації" президента США.

"Зеленський, ймовірно, це вже розуміє, але все одно просить їх у надії, що Байден нарешті поступиться дозволом на удари вглиб [Росії] за допомогою ATACMS і Storm Shadow/SCALP-EG", - пише Бедвор.

На саміті НАТО у липні цього року США й Німеччина оголосили про майбутнє відправлення на німецьку територію американських далекобійних ракет, зокрема крилатих ракет "Томагавк", зенітних ракет SM-6 та експериментальні гіперзвукові системи.

Як повідомили у Білому домі, ці системи мають "значно більший радіус дії, ніж нинішні наземні озброєння в Європі". За угодою, розгортання у Німеччині американських засобів озброєння великої дальності має початись з 2026 року.

Тоді після саміту президент Росії Володимир Путін заявив, що Кремль у відповідь, якщо в Німеччині будуть розміщені ракетні комплекси зі США, здатні вражати територію Росії, Кремль у відповідь розгорне свої ракети середньої та малої дальності.

Читайте також:

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG