Північна Корея заявила 31 жовтня про випробування модернізованої міжконтинентальної балістичної ракети на тлі зростання напруги навколо відрядження військ Пхеньяна до Росії для ймовірної участі у війні проти України.
Влада КНДР назвала ракету “найпотужнішою стратегічною зброєю у світі” і назвала випробування попередженням ворогам.
“Випробування - це доречна військова дія, що повністю відповідає меті інформування суперників, які нещодавно навмисно загострили ситуацію в регіоні та створили загрозу безпеці нашої республіки, про нашу волю до протидії”, - процитувало державне інформаційне агентство KCNA слова Кім Чен Ина, лідера Північної Кореї.
За повідомленнями військових Південної Кореї, ракета, запущена по висхідній траєкторії, пролетіла близько 1000 кілометрів.
Політ тривав близько 87 хвилин, що є найтривалішим часом польоту для ракет КНДР дотепер. Ракета впала приблизно за 200 кілометрів на захід від японського острова Окусірі, поблизу Хоккайдо.
“На цей момент ми вважаємо, що (Пхеньян) міг провести випробування нової твердопаливної балістичної ракети великої дальності”, — повідомили військові Сеула.
Розробка вдосконалених твердопаливних ракет, які можуть бути швидше запущені, і які важче виявити та знищити заздалегідь, давно є одним з пріоритетів Кіма.
У Токіо заявили, що ракета досягла висоти у 7000 кілометрів.
“Ми оцінюємо, що висота її польоту була найбільшою, яку ми дотепер бачили”, — сказав журналістам міністр оборони Японії Ген Накатані.
Днем раніше Південна Корея повідомила про ймовірність того, що КНДР може випробувати міжконтинентальну балістичну ракету або ж навіть провести своє сьоме ядерне випробування напередодні президентських виборів у США 5 листопада.
Запуск ракети відбувся незабаром після спільного попередження міністрів оборони США Ллойда Остіна та Південної Кореї Кім Йон Хена про те, що північнокорейські солдати в російській формі наразі розгортаються для можливих бойових дій проти України, та заклику до Пхеньяна негайно вивести свої війська з Росії.
Сеул раніше заявляв, що розгортання військ КНДР в Росії та її ймовірна участь у війні проти України є прямою загрозою безпеці Південної Кореї. Адже у такий спосіб війська КНДР можуть отримати важливий бойовий досвід у сучасній війні.
На додаток, вважає Сеул та оглядачі на Заході, у відповідь на відрядження військ, Москва може надавати Пхеньяну сучасні військові технології у таких сферах, як тактична ядерна зброя, міжконтинентальні балістичні ракети, підводні човни з балістичними ракетами та військові розвідувальні супутники.
Кремль 31 жовтня відмовився від коментарів у відповідь на запитання, чи допомагає Росія Північній Кореї ракетними або іншими військовими технологіями.
“У мене немає такої інформації, це спеціалізована інформація, і ви повинні запитати в Міністерстві оборони”, - заявив журналістам прессекретар Кремля Дмитро Пєсков.
Водночас він підтвердив, що Росія залишається відданою договору про стратегічне партнерство, включно з обороною, підписаному між Москвою та Пхеньяном цього року.
Запуск швидко засудили Південна Корея, Японія та Сполучені Штати.
Речник Ради національної безпеки США Шон Саветт у заяві розкритикував запуск як “грубе порушення кількох резолюцій Ради Безпеки ООН”.
Сеул заявив, що ключові союзники в регіоні – Південна Корея, США та Японія - дадуть відповідь на запуск у вигляді спільних військових навчань із залученням стратегічних військ США.
Президент Південної Кореї Юн Сук Йоль також заявив, що його країна “призначить нові незалежні санкції” проти КНДР та співпрацюватиме з партнерами та ООН, щоб покарати Пхеньян за “постійні порушення резолюцій Ради безпеки”.
Міністерство закордонних справ Китаю заявило 31 жовтня, що воно “стурбоване розвитком подій на (Корейському) півострові”, й закликало до “політичного вирішення” ситуації.
Шин Сеунг-Кі, керівник відділу дослідження збройних сил КНДР в державному Корейському інституті аналізу оборони, зазначив у розмові з агентством Reuters, що запуск, ймовірно, має на меті перевірити покращені характеристики прискорювачів наявної міжконтинентальної балістичної ракети. Їх, можливо, допомогла модернізувати Росія.
“Північна Корея бажає продовжувати отримувати таку допомогу, оскільки це економить час і кошти, одночасно покращуючи продуктивність і збільшуючи стабільність системи озброєння”, — сказав він.
“Наміром може бути показати, що вона (КНДР) не піддасться тиску, що вона відповість силою на силу, а також спробувати чинити певний вплив на президентські вибори у США”, - додав Шин.
Своєю чергою Ян Му Джін, президент Університету північнокорейських досліджень у Сеулі, сказав агентству AFP, що запуск ракети Північною Кореєю, “здається, був здійснений для того, щоб відвернути увагу від міжнародної критики розгортання її військ” в Росії.
Ан Чан-Іл, керівник Всесвітнього інституту вивчення Північної Кореї, заявив агентству AFP, що цілком можливо, що “Росія справді надала нову технологію для повторного входу в атмосферу”.
Однак, на його думку, випробування 31 жовтня скоріше мало на меті відвернути увагу від розгортання північнокорейських військ й привернути “увагу світу напередодні президентських виборів у США”.
У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.