Спеціальні потреби

Що відомо про росіянина, якого обвинувачують у постачанні деталей із США до Росії. Розслідування Голосу Америки


Денис Постовий, 44-річний росіянин, який живе в США, є під звинуваченням у справі про обхід санкцій проти Росії. Якщо Постового визнають винним, то йому можуть загрожувати десятки років в'язниці.
Денис Постовий, 44-річний росіянин, який живе в США, є під звинуваченням у справі про обхід санкцій проти Росії. Якщо Постового визнають винним, то йому можуть загрожувати десятки років в'язниці.

Коли в 2023 році американська влада розпочала розслідування стосовно росіянина Дениса Постового у справі про обхід санкцій проти Росії, він відразу почав діяти.

44-річний росіянин, який живе у США, передав свій будинок у місті Сарасота (штат Флорида) та іншу особисту власність у траст, який контролює його дружина.

Це не допомогло.

16 вересня 2024 року Постового заарештували в Сарасоті. Його звинуватили у змові з метою порушення режиму санкцій, у контрабанді, відмиванні грошей та шахрайстві щодо Сполучених Штатів.

Згідно з документами звинувачення, Постовий використав мережу компаній у Росії, Швейцарії та Гонконгу, щоб організувати експорт мікроелектронних компонентів зі США до Росії.

На їхнє постачання до Росії накладено санкції, тому що такі компоненти можуть бути використані в безпілотниках – важливе російське озброєння у війні проти України.

Деталі ймовірних спроб Постового приховати свою власність розкрив американський суддя у своєму рішенні, який відмовив росіянину у звільненні зі слідчого ізолятора під заставу.

У новому розслідуванні, що пов'язує інформацію з судових документів та дані з інших відкритих джерел, Російська служба Голосу Америки спробувала зібрати інформацію про росіянина та його ймовірну схему незаконного експорту.

У його історії — міжнародна торгівля, кримінальні звинувачення у двох країнах та навіть участь в американському стартапі.

За даними федеральної судової бази, Постовий не визнав себе винним за жодним з пунктів обвинувачення.

Голосу Америки не вдалося зв'язатися з Постовим, який зараз перебуває у в'язниці. Його адвокат не відповів на надіслані йому питання. Коли журналіст додзвонився до дружини Постового, вона відмовилася говорити та кинула слухавку. Вона також не відповіла на запитання, надіслані їй Голосом Америки.

Міністерство юстиції США нагадує, що обвинувальний висновок не є визнанням вини, і всі обвинувачені вважаються невинними доти, доки їх вина не буде доведена поза розумними сумнівами (beyond reasonable doubt, стандарт доведення в американському судочинстві, — ред.).

Якщо Постового визнають винним, йому можуть загрожувати десятки років в'язниці.

Згідно з останніми судовими документами, справу Постового було передано з Флориди до окружного суду Вашингтона, туди перевели і обвинуваченого. 30 жовтня Мінюст наклав санкції на три його компанії.

Американські звинувачення

Після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну 24 лютого 2022 року США значно розширили обмеження на експорт мікроелектроніки до Росії. Міністерство юстиції США вважає, що Постовий – один із порушників цих обмежень.

Будучи обізнаним щодо цих змін у режимі санкцій, Постовий та його неназвані спільники продовжували експортувати компоненти, не маючи потрібного дозволу від Міністерства торгівлі США, йдеться у обвинувальному акті.

За версією звинувачення, у цій схемі Постовий використав низку компаній, що належать і підконтрольні йому в Росії, Гонконгу та інших юрисдикціях.

Денис Постовий
Денис Постовий

Щоб організувати закупівлю та експорт запчастин до Росії, він подавав неправдиву інформацію про покупців та остаточний пункт призначення товарів, і переправляв їх через Гонконг, Швейцарію, Туреччину та Естонію, щоб приховати пункт їхнього подальшого призначення, йдеться у судовому документі.

"Як стверджується, він брехав про кінцевий пункт призначення технології, що ним відправляється, і використав проміжні пункти призначення для приховування цієї незаконної діяльності, – заявив прокурор США Меттью М. Грейвс. – На щастя, наші досвідчені партнери з правоохоронних органів у HSI (Дирекція розслідувань з національної безпеки Імміграційної та митної поліції США, – ред.) та наші цілеспрямовані адвокати розкрили змову".

За словами прокурорів, серед клієнтів Постового були російська компанія "Стрелой Е-комерц" та інші неназвані фірми. Судячи з обвинувального акту, контракт зі "Стрелою" було укладено та завершено до внесення компанії до санкційних списків США у грудні 2023 року.

Згідно з розслідуванням Радіо Свобода, ця компанія є важливою ланкою в ланцюжку юридичних осіб, які допомагають Росії обходити західні обмеження на експорт електроніки подвійного призначення.

Іншим одержувачем мікроелектроніки, згідно з рахунком, включеним до матеріалів справи, була російська технологічна компанія "Радіус Автоматика".

Ні "Стрелой Е-комерц", ні "Радіус Автоматика" не відповіли на повідомлення від Голосу Америки з проханням прокоментувати справу.

США звинувачують Дениса Постового у незаконному експорті до Росії мікроелектронних компонентів, які можуть бути використані у військових безпілотниках, важливому виді зброї у російській війні проти України. На фотографії – російський дрон над Донецькою областю України.
США звинувачують Дениса Постового у незаконному експорті до Росії мікроелектронних компонентів, які можуть бути використані у військових безпілотниках, важливому виді зброї у російській війні проти України. На фотографії – російський дрон над Донецькою областю України.

У обвинувальному акті йдеться про те, що фіктивна компанія, контрольована правоохоронцями, допомогла виявити імовірну протиправну діяльність Постового.

Незрозуміло, чи дійсно компоненти, експортовані Постовим, застосовувалися в безпілотниках, але в одному із судових документів йдеться про те, що особи, з якими він контактував, були представниками військово-промислового комплексу Росії.

Гонконзька історія

Родом із Новосибірська, Постовий тривалий час жив у Гонконгу зі своєю дружиною та трьома дітьми.

Судячи з написання її імені в офіційних документах та інформації з відкритих джерел, дружина – громадянка України родом із Криму. Вона раніше працювала моделлю та володіла салоном краси у Гонконгу.

В інтерв'ю російському діловому ЗМІ від 2018 року дружина Постового розповідала, що сім'я на той момент мешкала у Гонконгу вісім років – тобто з 2010 року. Вона назвала Постового "професійним фінансистом".

Судячи з інформації з відкритих джерел, її чоловік активно займався експортом товарів з Гонконгу, спеціального адміністративного району Китаю, до Росії.

Коли Міністерство юстиції США оголосило про арешт Постового, воно також перерахувало назви його компаній, причетних, за версією звинувачення, до порушень закону. Крім фірми "Вектор Групп" в Росії, все решта було в Гонконгу: Jove HK Limited, JST Group Hong Kong та WowCube HK Limited.

Усі вони, окрім WowCube HK Limited, тепер перебувають під американськими санкціями.

Ілюстративне фото: туристи фотографуються перед бухтою Вікторія у Гонконгу. Денис Постовий прожив та займався бізнесом там понад 10 років до переїзду до США.
Ілюстративне фото: туристи фотографуються перед бухтою Вікторія у Гонконгу. Денис Постовий прожив та займався бізнесом там понад 10 років до переїзду до США.

Згадка WowCube в обвинувальному висновку, схоже, торкнулася і ще однієї компанії, яка раніше мала зв'язок із Постовим.

Після появи інформації про арешт Постового американський стартап Cubios публічно відреагував, повідомивши, що фірма WowCube HK Limited з ним ніяк не пов'язана, хоча в назві гонконгської фірми і є слово WowCube, бренд розважального гаджета Cubios (щось на кшталт кубика Рубіка - своєрідна ігрова консоль-пазл).

"Ні Cubios, ні будь-хто з її посадових осіб, директорів, менеджерів чи співробітників <...> не має жодного відношення до гонконгської юрособи. Ми не володіємо, не керуємо і не пов'язані будь-яким чином із гонконзькою юрособою", – повідомила компанія у пресрелізі наступного дня після арешту Постового.

У тексті компанія не називає його на ім'я, обмежившись лише терміном "підсудний", але стверджує, що той "хибно назвав себе віцепрезидентом" Cubios у соцмережі LinkedIn.

Втім Постовий раніше в цій компанії значився віцепрезидентом з виробництва, про це було вказано в попередніх версіях сайту стартапу, які вдалося знайти в інтернетархіві.

Як розповів Голосу Америки директор компанії Ілля Осипов, його пов'язував із Постовим спільний знайомий, який охарактеризував його "з дуже гарного боку".

"Я шукав, хто може допомогти з виробництвом у Китаї, мені дали Дениса", – написав Осипов.

Постовий став діловим партнером компанії і справді зробив внесок у підготовку прототипів та тестових партій гаджета WowCube, розповів директор стартапу. І хоча Постовий не мав офіційної посади, компанія дозволила йому називати себе віцепрезидентом з виробництва "для ділових цілей", підкреслює Осипов.

За його словами, кілька років тому масштаб співпраці Cubios із Постовим значно зменшився.

Осипов стверджує, що гонконзька фірма була заснована Постовим особисто, без дозволу Cubios. Планувалося, що вона стане дистриб'ютором консолей у Гонконгу та інших країнах Азії. Однак цього так і не сталося.

Від'їзд до Америки

Незалежно від ступеню участі Постового у житті Cubios, його зв'язок зі стартапом, ймовірно, вплинув на його вибір місця для подальшого життя, у США.

2022 року бізнесмен з родиною переїхали до Флориди, де оселилися в Сарасоті — там же є і штаб-квартира Cubios.

За словами Осипова, Постовий говорив, що переїзд його сім'ї був мотивований бажанням виростити дітей у західній країні, та через побоювання про "втрату незалежності Гонконгу та приходу людей з комуністичного Китаю на всі значущі позиції".

Американські прокурори вбачають іншу мотивацію.

В електронному повідомленні слідчим федеральної влади США, включеному до матеріалів обвинувачення, поліція Гонконгу повідомляє, що 1-го березня 2022 року Постового звинуватили за пунктом "операції з власністю, яка пов'язана з високим ступенем впевненості у веденні дій, які переслідуються законом".

Складно сформульований закон, по суті, описує відмивання грошей і карається ув'язненням (до 14 років) та штрафом (до 643 тисяч доларів США).

Згідно з листом, Постовий мав з'явитися до суду 4-го березня. Але до того він покинув Гонконг.

Гонконзька поліція не відповіла на запит Голосу Америки.

Нерухомість у США

Коли саме Постові прибули до США, невідомо. Однак у червні 2022 року його дружина придбала будинок на південному сході Сарасоти.

Згідно з офіційним документом купівлі-продажу, будинок у Сарасоті обійшовся дружині Постового в "десять доларів і належне зустрічне задоволення".

Таке формулювання є поширеним у США способом приховати справжню вартість операції задля приватності. За інформацією сайту оцінювача нерухомості округу Сарасота, будинок або коштував 980 тисяч доларів, або був проданий попереднім власником за цю суму.

Іпотека покрила 686 тисяч доларів із загальної вартості будинку.

У серпні 2023-го року Постовий купив ще один будинок від девелопера в новому житловому районі "Rivo Lakes", недалеко від першого будинку – і знову за "належне зустрічне задоволення". Згідно з документом купівлі-продажу, будинок коштував $1,13 мільйона доларів.

У вересні Постовий передав будинок своїй дружині як опікунці трасту. Того ж дня дружина формально передала перший будинок собі ж як опікунки іншого трасту.

А у травні 2024-го року вже цей траст продав перший будинок. У розмові з журналістом Голосу Америки покупець підтвердила, що купила будинок у Сарасоті, але сказала, що не знає дружини Постового.

Можлива спроба приховати власність (другий будинок) стала однією з причин, чому американська влада відмовила Постовому у звільненні під заставу: у своїй фінансовій заяві, поданій суду, він "не вказав свій будинок, вартість якого оцінюється майже в мільйон доларів, що перебуває в трасті, контрольованому його дружиною".

Не виключено, що це була не єдина спроба приховати інформацію про імовірну схему. Так, у грудні 2023 року, чоловік на ім'я Дмитро Смирнов став засновником компанії "Вектор Груп", що фігурує у схемах незаконного експорту. Раніше на цьому місці був Постовий.

Судячи з документів звинувачення, Постовий продовжував порушувати санкції після переїзду до США. Що їм рухало – невідомо.

Дякуємо кантонській службі Голосу Америки за допомогу у створенні цього матеріалу.

Розсилка

Відео - найголовніше

Останній “Рамштайн” за адміністрації Джо Байдена. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:21 0:00

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG