Спеціальні потреби

Боррель: До кінця року ЄС надасть Україні обіцяний мільйон артилерійських снарядів


Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель дає інтерв’ю агентству AFP у Києві, 11 листопада 2024 року. (Фото Євгена САВІЛОВА / AFP)
Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель дає інтерв’ю агентству AFP у Києві, 11 листопада 2024 року. (Фото Євгена САВІЛОВА / AFP)

Європейський Союз вже передав Україні понад 980 тисяч артилерійських боєприпасів калібру 155 мм цього року, й “дуже скоро” досягне обіцяного рівня у 1 мільйон снарядів.

Безперечно, це не буде перемогою для американського керівництва, якщо Україна розпадеться, а Путін виграє війну
Жозеп Боррель

Про це під час свого візиту до України заявив верховний представник Євросоюзу з питань зовнішньої політики Жозер Боррель у спілкуванні з виданням “Європейська правда”.

“Я знаю, що ми брали зобов'язання досягти цього рівня до весни – і не змогли. Але до кінця року зможемо. І для цього ми значно прискорилися”, – сказав Боррель “Європейській правді”.

Боррель також нагадав, що Україна отримала значну кількість боєприпасів за двосторонніми угодами з країнами-партнерами, а також через чеську ініціативу.

Так прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала раніше заявляв, що чеська ініціатива зможе забезпечити надходження в Україну близько 500 тисяч снарядів до кінця року.

“Загалом до кінця року ми поставимо в Україну понад 1,5 мільйона боєприпасів”, - додав із цього приводу Боррель.

Україна також збільшує своє власне виробництво артилерійських боєприпасів. Зокрема, за словами Германа Сметаніна, міністра стратегічних галузей промисловості, Україна налагодила виробництво мінометних снарядів з нуля перед повномасштабним російським вторгненням до “мільйонів” зараз.

Перебуваючи в Україні з 9 листопада, Боррель повідомив ранком 11 листопада, що починає свій день у бомбосховищі через чергову російську ракетну атаку на Україну.

“Це щоденна реальність для українського народу від початку повномасштабного вторгнення Росії”, - додав він.

Пізніше очільник європейської дипломатії оприлюднив фото зі свого візиту до Чернігова, де він звернув увагу на той факт, що 85% російських ударів були спрямовані проти цивільної інфраструктури, включно з лікарнями та школами.

Боррель також відвідав українських військових поблизу українського кордону.

“Я мав нагоду відвідати укріплення першої лінії оборони поблизу кордону, де переконався у силі та стійкості української армії”, - написав Боррель на своїй сторінці в мережі Х.

“Більша й швидша військова підтримка має вирішальне значення”, - додав він.

Візит Борреля в Україну відбувається на тлі перемоги республіканця Дональда Трампа у президентських виборах у США та побоювань в Україні та Європі, що Трамп може скоротити допомогу Україні, а також спонукати її до мирних переговорів з Росією без належного врахування інтересів Києва.

Важливо як. Війна має закінчитися таким чином, щоб була відповідальність — не лише економічне відновлення та справедливість, але й відповідальність
Жозеп Боррель

Відтак спілкуючись з агентством AFP 11 листопада, Боррель наполягав, що перемога Росії в Україні стане програшем для Сполучених Штатів.

“Безперечно, це не буде перемогою для американського керівництва, якщо Україна розпадеться, а (російський президент Володимир) Путін виграє війну”, — сказав Боррель.

Європейський дипломат також зазначив, що він не має інформації щодо того, чи справді Трамп і Путін вже мали розмову, як було повідомлено у деяких західних медіа.

Водночас він запевнив, що майбутній американський і російський президенти говоритимуть у майбутньому.

Втім Боррель застеріг від сприйняття європейської участі як реакції на дії США.

“Я не можу передбачити, якою буде позиція США, - сказав Боррель. - Але дозвольте мені сказати одну річ, ми повинні уникати логіки, що США діють, а ми, Європа, реагуємо, — ми повинні мати власну здатність діяти”.

Днем раніше, 10 листопада, Боррель заявив, що за будь-якою майбутньою мирною угодою, Росія повинна постати перед правосуддям за воєнні злочини, скоєні в Україні, а також відшкодувати спричинені нею руйнування.

“Мир, щоб він був миром, а не просто припиненням вогню, щоб він був миром, він має бути справедливим і стійким”, - сказав Боррель.

“Це є попередження для тих, хто каже, що ця війна має закінчитися, тому закінчімо її якнайшвидше, байдуже як”, - додав він.

“Важливо як, — продовжив Боррель. – Війна має закінчитися таким чином, щоб була відповідальність — не лише економічне відновлення та справедливість, але й відповідальність”.

Боррель також припустив, що сотні мільярдів доларів знерухомлених на Заході російських суверенних активів можуть у певний момент бути використані для відновлення України після війни.

“Це може бути використано для того, щоб заплатити за відповідальність і компенсацію людям, які постраждали, і за руйнування, спричинені російським вторгненням”, — заявив Боррель.

“Це не повинно бути безплатно”, - додав він.

Спілкуючись з AFP у Києві, Боррель вкотре нагадав про екзистенційну необхідність українського опору російській агресії.

Адже за його словами, мета Путіна полягає у тому, щоб привести “українське суспільство під чобіт російського панування”.

“Тож вони повинні цьому протистояти”, - сказав Боррель.

“Це екзистенціально”, - підсумував він.

У статті використано матеріали агентств Reuters та AFP.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG