Спеціальні потреби

Міжконтинентальна чи середньої дальності. На Заході аналізують нову ракету Росії та удар по Дніпру


Архівне фото - кадр з відео Міноборони Росії від 26 жовтня 2022 року. Випробування міжконтинентальної балістичної ракети з пускового майданчика в Плесецьку на північному заході РФ. Фото: AP
Архівне фото - кадр з відео Міноборони Росії від 26 жовтня 2022 року. Випробування міжконтинентальної балістичної ракети з пускового майданчика в Плесецьку на північному заході РФ. Фото: AP

У Білому домі знали про намір Росії запустити балістичну ракету середньої дальності по Україні 21 листопада, і останніми днями поінформували про це Україну та союзників, щоб вони були готовими. Про це повідомила речниця адміністрації президента США Карін Жан-П’єр.

Видання Reuters повідомляє із посиланням на американського високопосадовця, що Росія, ймовірно, має кілька таких "експериментальних" балістичних ракет середньої дальності, які були використані під час удару в четвер.

Президент України Володимир Зеленський заявляв, що ракета, якою було завдано удар характеристиками була схожа на міжконтинентальну балістичну ракету.

Раніше цього дня президент Росії заявив, що вони випустили балістичну ракету середньої дальності по місту Дніпро у відповідь на те, що США та Британія дозволили Києву завдати удару по території Росії за допомогою передової західної зброї.За його словами, нова балістична ракета називається "Орєшнік".

Західна преса активно відреагувала на удар по Дніпру і подальші заяви України про ймовірний запуск Росією міжконтинентальної балістичної ракети. Хоча на Заході не підтверджують, що ракета була міжконтинентальною.

NYT: Новий тип ракети

Видання New York Times із посиланням на кількох західних посадовців пише, що ймовірно це була “ракета середньої дальності, яка літає на менші відстані”, не міжконтинентальна ракета.

Обговорюючи оцінку західної розвідки, пише NYT, високопосадовець США сказав, що зброя виглядає як балістична ракета середньої дальності. “Але це новий тип, який ми відстежуємо”, - додав він.

Заяви України, що Росія запустила міжконтинентальну балістичну ракету викликали тривогу у західних столицях, мовиться у статті NYT, оскільки ця ракета здатна нести як ядерні боєголовки, так і звичайну вибухівку. І ці ракети значно потужніші за балістичні ракети меншої дальності.

Колишній військовий посадовець з України у коментарі NYT припустив, що Росія цим ударом намагається посіяти страх у західних столицях щодо розширення війни.

Заяви з України: міжконтинентальна

За повідомленнями ВПС України, атака по Дніпру 21 листопада почалась о 5 ранку, тривала дві години.

Повітряні сили України повідомили, що серед запущених по Дніпру ракет була міжконтинентальна балістична ракета, яку запустили з Астраханської області РФ, а також балістична ракета меншої дальності "Кинжал" і ще сім крилатих ракет Х-101.

Президент Зеленський потім сказав, що це була “нова російська ракета”, яка за характеристиками схожа на міжконтинентальну балістичну ракету.

Управління стратегічних комунікацій Генштабу ЗСУ заявило, що Україна стала першою у світі країною, проти якої застосували міжконтинентальну балістичну ракету. Україна не повідомляє точне місце удару, але за даними місцевої влади Дніпра, внаслідок ракетного удару постраждав реабілітаційний центр для людей з обмеженими можливостями.

Росія офіційно не коментує удар. Але під час брифінгу речниці МЗС Росії Марії Захарової їй зателефонували, і в мікрофон було чутно, як чоловічий голос дав їй інструкції не коментувати тему балістичного удару по “Південмашу”. Захарова згодом сказала, що дзвінок був у відповідь на її запит до експертів перед брифінгом.

Guardian: інформація непідтверджена

Міністр оборони Британії Джон Гілі назвав заяви Києва про нову балістичну ракету по Україні “непідтвердженими”, пише видання Guardian у статті “Україна заявляє, що Росія запустила міжконтинентальну балістичну ракету по Дніпру”.

Видання посилається на аналіз Павла Подвіга із Інституту ООН з питань роззброєння у Женеві. Цей експерт з російської ядерної зброї у соцмережі Bluesky написав, що поки рано робити висновки, чи застосувала Росія міжконтинентальну ракету, хоча він рекомендує бути “скептичним і обережним”.

На думку фахівця, використання міжконтинентальних балістичних ракет не мало б військового сенсу через їхню низьку точність і високу вартість. “Такий вид удару може мати значення як сигнал”.

Як пише Guardian, міжконтинентальну балістику Росія почала розробляти у 1950-х роках, у розпал Холодної війни. За дослідженнями Конгресу США, у ядерному арсеналі Росії є 326 міжконтинентальних балістичних ракет, але їх ніколи не використовували у війнах.

FT: посередині між міжконтинентальною і середньої дальності

Видання Financial Times з посиланням на військового посадовця з України пише, що Росія запустила по Україні ракету RS-26 “Рубіж”, яка має дальність польоту до 6000 км.

Україна підтвердила, що перехопила шість російських ракет, які супроводжували балістичну, але не перехопила RS-26. ППО України не має можливості перехоплювати міжконтинентальні балістичні ракети, пише FT.

Деякі аналітики заперечують класифікацію РS-26 як міжконтинентальної ракети, аналізують автори FT. Вона має менший радіус дії, ніж більшість міжконтинентальних балістичних ракет, відтак знаходиться в сірій зоні між позначенням “міжконтинентальна” та “середньої дальності”.

За договором про контроль над ядерними озброєннями між США та Росією від 2010 року, міжконтинентальна балістична ракета визначається як “балістична ракета наземного базування з радіусом дії понад 5500 км”. То ж за цим визначенням RS-26 сягає статусу міжконтинентальної.

Але експерт Подвиг, до прикладу, з цим не погоджується. “RS-26 насправді не є міжконтинентальною ракетою. Вона була випробувана на дальності понад 5500 км, але фактично це ракета середньої дальності”, – цитує його Financial Times.

Більшість міжконтинентальних балістичних ракет мають далекобійність значно більшу, ніж RS-26, і можуть долати від 8000 км до 15 000 км.

“Радіус дії міжконтинентальних балістичних ракет, призначених для перенесення ядерних боєголовок між континентами, значно більший, ніж у таких ракет як Atacms і Storm Shadows, які можуть подолати 250 до 300 км”, - пише FT.

Видання пов'язує застосування Росією нової балістичної ракети із дозволом країн Заходу для України використовувати західне озброєння для ударів вглиб Росії. Після цього Путін змінив російську ядерну доктрину, знизивши поріг для першого застосування, нагадує FT.

Експерти: Удар по Дніпру не мав військової цілі

Колишній посол України до США Валерій Чалий у коментарі журналістці Голосу Америки Мирославі Гонгадзе сказав, що Кремль цим ударом відправив меседж до Європи та США.

"Цю зброю не використовували раніше. І на мою думку, це був сигнал не до України. ... Ця ракета запущена з Росії, експерти мають визначити, чи це була RS-25 "Рубіж" або "Ярс". Але дальність цих ракет може сягнути потенційних цілей на території Європи", - Валерій Чалий.

Від Астрахані до Дніпра, зауважує Чалий, можна було б запустити ракети і меншої дальності, які росіяни вже неодноразово запускали по Україні, наприклад, "Іскандер". На думку Чалого, росіяни таким чином показали, що готові до ескалації у війні.

"Це не є відповідь на постачання ATACAMS Україні, але це очевидно спроба ескалації, щоб досягнути політичної капітуляції в європейських столицях та у Вашингтоні і домогтися капітуляції України, щоб анексувати українські території".

Колишній посол США в Україні Джон Гербст також називає цей удар черговим ескалаційним кроком Росії. Однак, каже він, масові воєнні злочини росіян в Україні — це більша ескалація.

“Путін неодноразово погрожував ядерною зброєю, але він не збирається її використовувати, тому він використав це натомість. Я думаю, це можна вважати ескалацією. Але Путін регулярно ескалював ситуацію від початку великого вторгнення. Це просто черговий злий крок, але не найгірший. Я вважаю, масові воєнні злочини найгіршим із кроків Росії,” — сказав він в інтерв'ю журналістці Голосу Америки Марії Ульяновській.

Удар новою балістичною ракетою по Україні не мав військової цілі, вважає дослідник Університету Осло Фабіян Гоффманн.

“Безумовно, це не мало військової цінності. Якби мова йшла про завдавання ударів по певних цілях, для цього було б значно більше потужніших ракетних систем”, - цитує Гоффманна FT.

На думку експерта, цим ударом росіяни намагались надіслати Заходу сигнал, що, мовляв, “сьогодні удару було завдано неядерним корисним навантаженням, завтра він може бути ядерним”.

Ця атака — чергове підтвердження того, що Путін хоче підкорити Україну, аналізує колишній посол США Джон Гербст. Він переконаний, що відповідь Заходу на дії Росії має бути сильнішою.

“Я б використав цю останню ескалацію з боку росіян як власне обґрунтування для надання Tomahawk [американські ракети великої дальності — ред]. І я б оголосив: ми подбаємо про те, щоб Україна припинила використання цих ракет, коли росіяни перестануть використовувати свої ракети для обстрілу України,” — міркує аналітик.

Але, додає він, очікувати рішучої відповіді, принаймні від США, — марно.

“Ми дозволили залякати себе, по суті, ядерними пустобалачками Путіна, і не озброїли Україну належним чином. Ми можемо змінити це за ніч, якщо захочемо", - підсумував Гербст.

До роботи над статтею долучилась Марія Уляновська.

Дивіться також:

Брифінг. Міжконтинентальна балістична ракета Росії: як реагує світ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

  • 16x9 Image

    Ірина Матвійчук

    Журналістка, репортерка, редакторка вебсайту. Цікавлюсь соціальними темами та історією. Для потенційних сюжетів завжди шукаю захопливі історії про українців у США, маловідомі сторінки історії, про неймовірні долі людей та бізнесів. Приєдналася до команди Української служби Голосу Америки у 2014 році. Перед тим працювала в журналі National Geographic та на "Радіо Свобода". Люблю читати книжки, створила у США книжковий клуб Books-R-Us Ukrainian. Із задоволенням подорожую в країни/регіони, які є непопулярними для туристів. Одружена, маю доньку.  

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG