Спеціальні потреби

Байден засудив ордер МКС на арешт Нетаньягу. Європейські країни розділилися в оцінках рішення суду


Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу й прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оглядаються в головному залі Культурного центру Pesti Vigado, 19 липня 2017 року. (Фото: PETER KOHALMI / AFP)
Прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу й прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан оглядаються в головному залі Культурного центру Pesti Vigado, 19 липня 2017 року. (Фото: PETER KOHALMI / AFP)

Президент США Джо Байден назвав “обурливою” видачу Міжнародним кримінальним судом (МКС) ордеру на арешт прем’єр-міністра Ізраїлю Біньяміна Нетаньягу та колишнього міністра оборони країни Йоава Галланта.

“Дозвольте мені ще раз прояснити: що б не мав на увазі МКС, між Ізраїлем і ХАМАСом немає тотожності — жодної. Ми завжди будемо підтримувати Ізраїль проти загроз його безпеці”, - зазначив зокрема Байден у короткій заяві, опублікованій на вебсайті Білого дому.

МКС також видав ордер на арешт лідера ХАМАСу Ібрагіма аль-Масрі, якого, згідно із заявами Ізраїлю, було вбито внаслідок авіаудару в липні цього року.

Ізраїль не визнає юрисдикцію МКС та заперечує вчинення воєнних злочинів під час війни у Газі. США, які є головним союзником Ізраїлю, також не є країною-членом МКС.

Водночас позиції світових лідерів щодо ордера на арешт Нетаньягу та Галланта суттєво розділилися. Частина країн та міжнародних організацій привітала його. Інші відкинули, тим часом як ще деякі не оголосили чіткої позиції, зазначивши, що вивчають ордер.

Розбіжність у реакціях підкреслила суттєву дипломатичну та політичну проблему, яку породило рішення МКС у світі.

“Для нас, європейців, цей ордер відкриває справжню дилему між міжнародним правом, яке є нашим правом, і нашою зовнішньою політикою, особливо для тих держав-членів, які беззастережно підтримують Ізраїль”, — зазначили оглядачі аналітичного вебсайту Eurointelligence.

Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан 22 листопада запросив Нетаньягу приїхати до Угорщини, запевнивши, що ізраїльський лідер не наражатиметься на ризик, відвідуючи країну.

Орбан також назвав ордер МКС “нахабним, цинічним і абсолютно неприйнятним рішенням”.

“Сьогодні я запрошую прем’єр-міністра Ізраїлю пана Нетаньягу відвідати Угорщину, і в цьому запрошенні я гарантую йому, що якщо він приїде, рішення МКС не матиме чинності в Угорщині, і ми не слідуватимемо його змісту”, – заявив угорський лідер.

Усі країни ЄС є членами суду, а це означає, що вони повинні виконувати його накази.

Нідерланди, Фінляндія, Ірландія, Італія, Португалія, Словенія та Іспанія заявили, що виконають свої зобов’язання як країни-члени МКС.

Так прем'єр-міністр Ірландії Саймон Гарріс заявив ірландському радіо RTE, що Нетаньягу заарештують, якщо він відвідає Ірландію.

“Так, безумовно. Ми підтримуємо міжнародні суди й ми впроваджуємо їхні накази”, — сказав Гарріс.

Тим часом Німеччина та Франція, так само як і Велика Британія, яка не є країною-членом ЄС, відмовилися однозначно повідомити, до яких дій вони вдадуться, якщо Нетаньягу з’явиться на їх території.

Як зазначає у своїй статті для Радіо Свобода Майкл Сколлон, наразі незрозуміло, чи Нетаньягу справді можуть притягнути до кримінальної відповідальності за ордером МКС за ймовірні воєнні злочини та злочини проти людяності.

Втім, навіть якщо він ніколи не постане перед судом, “звинувачення і тавро, яке вони несуть, обіцяють переслідувати загнаного ізраїльського прем’єр-міністра”, пише Сколлон.

Ентоні Дворкін, старший науковий співробітник Європейської ради з міжнародних відносин, заявив Радіо Свобода, що хоча Ізраїль не підписав Римський статут, на основі якого було засновано МКС, “у світі є 124 країни, які є учасниками”.

За словами Дворкіна, ці держави тепер “усі мають юридичне зобов’язання заарештувати Нетаньяху”, якщо він потрапить на їх територію, і це накладе “далекосяжні обмеження щодо країн, куди він зможе поїхати”.

Як приклад, Дворкін навів випадок російського президента Володимира Путіна. Після того, як у березні 2023 року МКС видав ордер на арешт Путіна за підозрою у скоєнні воєнних злочинів в Україні, йому довелося суттєво змінити свої плани подорожей.

Путін не поїхав на саміт країн групи БРІКС у Південній Африці у липні 2023 року. Втім у вересні поточного року він відвідав Монголію, яка є членом МКС, але відмовилася виконати ордер на арешт, у такий спосіб підкресливши практичні обмеження міжнародного суду.

У статті використано матеріали агентства Reuters.

  • 16x9 Image

    Голос Америки

    Голос Америки (VOA) надає новини та інформацію більш ніж 40 мовами. VOA, за оцінками, охоплює аудиторію у понад 326 мільйонів людей щотижня. Статті авторства Голос Америки є результатом роботи декількох журналістів і можуть містити інформацію новинних агенцій.

Розсилка

Відео - найголовніше

Recommended

  • Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

    Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram

XS
SM
MD
LG